Diskusia 1/1: Solomon

Filmová história scifi

Diskusia

Goran
Čo k tomuto napísať? Už musí byť čitateľ zhovievavejší ako minule, kde bolo všetko, doslova všetko nejasné, pôsobilo to kŕčovito a samoúčelne so zjavnou snahou sa literárne odlíšiť, za každú cenu zaujať, ale pre čitateľa to bol skôr útrpný zážitok. Konečne, skoro po roku, čitateľ pochopí, že sa jedná o celistvejší príbeh a uverejňuješ jeho jednotlivé časti. Viaceré sa vysvetlí a vynikne skvelý nápad, kde je mysticizmus prepojený s kyperpunkom. Ostáva prazvláštna atmosféra, krásne, priam básnické sekvencie a zvláštny štýl, ktorý je však len sčasti výsledkom autorského zámeru, z druhej strany, žiaľ, aj neskúsenosti. Rozmýšľam, ako interesantne by si mohol písať, keby si mal načítané a bol viac vypísaný. Výsledok by mohol byť skvelý, pretože niektoré tvoje obrazy zostavené zo slov sú strhujúce. Ale faktom ostáva, že ako celok, je text mätež chýb a nesprávnej, v lepšom prípade krkolomnej štylistiky, s ktorým aj náročný čitateľ zápasí a bežný musí ostať úplne v pomykove.
06.04.2022
Martin Gorky
Ďakujem Goran za tvoj komentár. Vážim si každý feedback. Som rád, že ti niečo z môjho písania pride fajn a rozumiem, že tá štylistika môže byť (alebo teda je) ťažko stráviteľná. Bohužiaľ moje editačné schopnosti su na bode mrazu. A to som poviedku veľa krát prepísal a nechal aj podľa príručky odležať a vrátil sa k nej po nejakom čase. Čo sa týka chýb, tie tam vidím teraz aj ja ešte stále. A hlavne tie detské má aj sakra hnevajú. Príbeh, ako si povedal, je na pokračovanie, no zatiaľ nič veľké. Možno taká trilógia. Momentálne píšem druhú. Budem si rady brat k srdcu. Čo sa čítania týka, posledné roky čítam väčšinou v angličtine, čo možno môže byť problém tiež. Neviem. Každopádne díki ešte raz za koment. Čo si myslíš, mám pokračovať v pridávaní nových vecí, či sa vrátiť zas k šuplíku? :D :D
07.04.2022
Goran
Prekvapila ma (v dobrom) a teda aj potešila Tvoja reakcia, ktorá hovorí o skromnosti, sebareflexii a správne utvorenom charaktere. Vieš koľkí, a určite aj starší od Teba by sa len durdili, pajedili a paprčili :) a nič by si z toho nevzali k srdcu? Literárne nie si stratený prípad, to jednoznačne nie, ale chce to a) veľa čítať b) veľa písať. Nie iba do zásuvky, ale dať to i alfa(beta) readerovi, skrátka prvočitateľovi, ktorý sa aspoň trochu vyzná, nech Ti to opraví a opripomienkuje, lebo podobenstvom povedané, človek môže cvičiť aj sám od seba a zo seba, ale bez trénera to bude pravdepodobne zle. Ja momentálne nemám čas - nemám poriadne čas ani na vlastnú tvorbu - ale pokiaľ to bude niečo menšie (kratší útvar, nie hneď románisko :)), môžem sa skúsiť na to pozrieť, len ma potom kontaktuj cez môj mail. Sľubujem, že k tomu budem pristupovať s najlepším vedomím a najčistejším svedomím, nech Ťa to môže niekam posunúť. A angličtina je síce fajn, onedlho sa skutočne stane reálne globálnym jazykom, ktorým bude rozprávať každý od Moldavčana až po Marťana, ale Te píšeš v slovenčine, sémantiku, vetnú skladbu, štylistiku a spol. neokašleš. Tvorca musí najsamprv zvládnuť rodný jazyk (ak v ňom už chce tvoriť), angličtina je účelová, pomerne logická, znie dobre atď., ale slovanské jazyky sú nielen ľúbozvučnejšie, no vďaka tomu, že nemáme pevne ustálený slovosled, je náš jazyk nekonečne tvárnejší, poskytuje viac možností, priam vyzýva k hre, prieskumu, stavaniu... v poézii, ale aj v próze máme nekonečne viac možností, ale vyžaduje to aj väčšiu virtuozitu... napísať text ľúbostnej pesničky v angličtine je banalita, stačí pospájať pár fráz, ale napísať skutočne dobrú, neklišéovitú ľúbostnú báseň/pieseň v slovenčine je síce oveľa, oveľa ťažšie, ale výsledok je aj nepomerne sugestívnejší. A nie, nie som bláznivý nacionalista :D Poviem len toľko, že ak by raz celý svet rozprával nejakým pseudoanglickým slangom, ľudská kultúra i umelecké možnosti utrpia príšernú, nenahraditeľnú stratu.
08.04.2022
Martin Gorky
Díki dík ešte raz. S tými jazykmi máš pravdu. Taktiež dík za ponúknutie sa byť beta(alfa) reader :D Ono k tejto téme, čo sa mojich poviedok týka, mám v hlave zatiaľ len dve. Druhú píšem teraz. Ak si teda najdeš čas budem rád ak sa na to pozrieš keď ju dopíšem. Však uvidíme :) Hej a s tým písaním v tejto rýchlej dobe je to hrôza :D Každopádne písaniu zdar!
17.04.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.