Diskusia 1/2: Dedičstvo

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Krásne. Výborné. Prevýborné! :) Tlieskam v stoji a uvažujem, kedy naposledy som dal niekomu "deviatku". Asi by to bolo reálne za 8 bodov, ale subjektívne ma to tak dojalo, rozcítilo a potešilo, že nemôžem inak. Ešte trošinku učesať vety a nejaké nelogickosti odstrániť a bolo by to ´za plnú´. Pán vedátor sa prejavil i ako zaslúžilý umelec :D a prečo neprepojiť tieto dva svety do jedného, musí v tom byť taká dichotómia? Ja som síce stereotypný literát a romantik ako vystrihnutý zo starej rojčivej beletrie, ktorý má problém si aj zapnúť počítač, ale Ty si pekne dokázal preklenúť a spojiť dva prístupy do harmónie. Je to pocta klasickým časom, ktorá sa ale díva s nádejou do budúcna; napriek tomu, že je to postapokalyptická sci-fi, tak na subžáner milo optimistická! Nostalgia, ale aj pozitívnosť, príjemná melanchólia, ale i dôvera v človeka a ľudské schopnosti, krásny odkaz v podobe toho, že technika je dobrým sluhom, ale je to hlavne slovo, to dedičstvo s veľkým D, zápis myšlienok, ako tých praktických, tak aj umeleckých, čo poháňa človeka vpred, a čo je základným stavebným kameňom spoločenstva - to je posolstvo, ktoré ma osobne veľmi oslovilo. Nápad ako jeden stredoškolský učenec - nadšenec s poctivou socialistickou :D výchovou, konvenčným, no solídnym "hard" vzdelaním a všeobecným prehľadom a rozhľadom obnovuje civilizáciu a jej zašlú slávu z Banskej Bystrice, je ako úsmevný, tak aj mimoriadne pôvabný.
Rozmýšľal som o akú knihu sa jedná, a keď sa objavil názov a meno autora, tiež mi srdce zaplesalo. Koľkým ľuďom asi tak Verne naštartoval imagináciu a podnietil ich v tvorivom úsilí, či už tom prírodo alebo spoločensko vednom... ?
Vytknem síce originálnu, no sotva takto "realizovateľnú" katastrofu (to bol skôr vykonštruovaný, až fantasy, prvok v inak uveriteľnom science-ficton) a krátky časový úsek 20 rokov (to naozaj nie je tak veľa na príhodné zmeny v zostávajúcej spoločnosti (aspoň si myslím)), ale inak super!
Budem rád, ak sa zapojíš aj do lit. súťaží, ktoré sa tu na scifi.sk organizujú.
27.11.2021
8HitBoy
Naozaj dosť paráda. Kvalitná forma sa snúbi s originálnym obsahom. Čítalo sa to príjemne. Som rád, že máme na webe nového šikovného autora.
27.11.2021
WriterInTheDark
Pekne napísané :) Téma Dedičstva sa mi páčila, len mi tam trochu niečo chýbalo. Možno nejaká akcia, či iná emócia ako sentiment, čo ale nie je výčitka :)
Jediné, čo mi trochu skrivilo obočie bolo, že z celého sveta zostala zachovaná len Banská Bystrica. Pripomína mi to jednu poviedku zo súťaže Martinus Cena Fantázie. Neposlal si ju tam náhodou?
28.11.2021
Terry Chrapúňzel
Nuž. Na prvotinu je tam až žalostne málo gramatických alebo štylistických chýb, do ktorých by si chrapúňsky hnidopich mohol rypnúť :3 Vidím tam leda tak chýbajúce dĺžne v slovách mojim/mojím.
Ak to nedopletiem (čo mám vo zvyku) tak správne to má to byť:
"oznámil som (komu/čomu) MOJIM spolucestujúcim"
"bolo desiatky rokov (kým/čím) MOJÍM domovom"
A dám sem ešte jeden pro tip. Ako pozerám, ľudia tu v poviedkach píšu trojbodku pomocou troch samostatných úderov do bodky, čiže: "..." Vo worde ale môžete napísať tri bodky ako samostatný znak: "…" a to pomocou skratky ctrl+alt+.
Toto občas príde celkom vhod, keď človek po dopísaní poviedky ľahko prekročil povolený limit znakov a potrebuje rozsah poviedky skresať dolu.
29.11.2021
Terry Chrapúňzel
Čo sa týka chýbajúcej akcie, mne to neprekážalo. Ľudia pri písaní poviedok cítia obsedantnú potrebu prešpikovať príbeh a zakončiť ho nejakým šokujúcim zvratom. Akciou ale väčšinou bývajú len potoky krvi, prípadne nejaké znásilnenie a prekvapivým zvratom je už tradične smrť hlavného hrdinu. Takáto príjemná feel-good slice-of-live postapo poviedka je tu vlastne príjemným oživením.
A ešte tomu dávam jeden veľký lajk za to, že je tam správne použité slovo vo výraze "Veľa ľudí splietalo hypotézy" miesto ľudovo zaužívaného "splietalo teórie". Vidno, že to písal vedecky gramotný človek :3
29.11.2021
Aleš Horváth
Nemám čo by som dodal k predchádzajúcim komentárom.
Zaujímalo by ma, prečo nešli hľadať univerzitné knižnice, kde je tej literatúry až až. Hlavne skritá. Alebo do martinskej Matice.
Mimochodom, nie som Bratislavčan, takže okrem Hradu mi bolo šumafuk, či šli po Tomášikovej alebo Obchodnej alebo Panónskej ceste.
inak, "akciu" som tam videl, len nebola toho bežného charakteru. ale ako bolo vyššie spomenuté, feel-good postapo. možno dobrý úvod k románu.
29.11.2021
Veles
Páčilo sa mi to, akcia mi tam ani veľmi nechýbala. To rozprávanie a spomínanie starca mne osobne pripomína Šarlátovú smrť, ale v dobrom. Teším sa na ďalšie poviedky.
29.11.2021
Goran
Aleš, presne! Z tohto by bol parádny román, taký Chválospev na profesora :D:D:D (Ak poznáš kongeniálny Chválospev na Leibowitza)+ (dobrý postreh s univerzitnou knižnicou).
Veles, aj mňa oslovila Šarlátová smrť! Málo ľudí u nás pozná Jacka Londona aj ako autora fantastiky (viď. tiež jeho ďalšie knižky Tulák po hviezdach, Železná päta).
Terry, hovoríš mi z duše... tiež mi tento trend "zvratových" absurdne vystavaných koncov, len aby za každú cenu ohúrili, začína už liezť na nervy. Takisto, hoci mám rád fyzickú akciu, predsa len som odchovaný na dobrodružnej próze, mi čoraz viac prekáža to bezbrehé a komiksovo trápne násilie, v military sci-fi či istých druhoch fantasy priam glorifikované. Pri horore to však vnímam inak, tam sa to niekedy aj hodí. O trojbodke som vôbec netušil :O, no dobrácky si rýpnem, lebo je už medzi nami taká dynamika: "leda tak", je zas bohemizmus (žiaľ, nie bohémizmus :D:D:D), správne by bolo akurát/akurát tak.
30.11.2021
Terry Chrapúňzel
Kurvariť, jebaltobačovpes! Tí jazykovedci sú normálne že trollovia. Idem si zaliezť do kúta a oplakať výraz "leda tak". Ale ďakujem. Dopíšem si ho na môj ťahák :D
30.11.2021
Aleš Horváth
goran, nie som si istý, či "akurát" nie je poslovenčená verzia českého "akorát" a teda to tiež nie je čechizmus. a nemalo používať "práve" respektíve "práve tak".
mimochodom, mňa v práci tiež oslovujú "profesor". Na strednej je to pracovný titul, a dobre sa to počúvalo. Teraz mi to hovoria skôr kvôli tomu že som vyštudovaný učiteľ. a tiež to dobre hladká ego :-D 😀
30.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.