Diskusia 1/4: Tajomstvá lesa

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

Veles
Páčilo sa mi to. Rád by som vedel ako tí Strážcovia vyzerajú, ale je lepšie že každý si ich môžme predstaviť po svojom. Videl som tam nejaké chybičky v priamej reči, keď si ju ukončoval bodkou a nie čiarkou, ale to je asi všetko. Možno by som pridal trocha viacej opisov, inak asi nemám čo dodať.
11.11.2021
Lukáš Polák
Pekný, aj keď dosť predvídateľný, príbeh. Bavilo ma to čítať a čakal som vyuzlenie (či teda bude totožné s tým, čo som očakával). Teším sa na ďalšie diela.
11.11.2021
ama_rilla
Ako plus hodnotím magickú atmosféru v lese, stret so strazcom, Rusalkou a zaver. Trochu som mala problém s tym že vo mne príbeh nevyvolal ziadne pocity :D keďže sme sa ani nestihli nejako spoznať s postavami, ich osud mi bol ľahostajný. Ale je to veľmi pekne napísané, čítalo sa dobre a ľahko , za mňa určite jedna z tých lepších poviedok :)
11.11.2021
Goran
Jéj, druhý hovoriaci kocúr v tejto súťaži :), hoci v tomto štvornohom beťárovi som sa trošku sklamal :(
Oceňujem tajuplnú, skoro mystickú atmosféru. Za to dávam véééľa bodov :) - bola pekne vykreslená. Príbeh plynul ako taká tajomná rieka... koniec bol mimoriadne predvídateľný, ale to mi nevadilo. Je to určite nadpriemerná poviedka, ale mne sa príliš nepáčil spôsob, akým bola napísaná. Na tom ešte treba popracovať. Je tam veľmi veľa opakujúcich sa slov a to ma brzdilo v čítaní - príklad: "...sa rútila priamo k nej, až sa napokon zjavila priamo pred ňou." A hneď za tým máš zas: "...priamo na Lesanu." Časticu "len" máš použitú toľkokrát, že by stálo za to spočítať ten výskyt. A potom - ohromne často duplikuješ už povedané. To potom nudí a točíme sa stále v kruhu a tak sa na veľa miestach dozvedáme to isté - zaútočil na nich strážca a nevedia prečo. Čitateľovi stačí informáciu povedať raz, max. dvakrát. Je mi jasné, že toto bola pre postavy kritická a nevysvetliteľná situácia, tak o nej rozprávali a premýšľali častejšie, ale stále zdôrazňovať už zažité je súčasť Tvojho štýlu, mal si to na viacerých miestach textu. Neviem ako to vnímajú ostatní čitatelia, ale spomaľovalo to inak pekné plynutie toho rozprávačského toku.
Napriek tomu to vôbec nie je zlá poviedka a bavila ma.
Na záver spomeniem jednu situáciu, ktorá na mňa zapôsobila (nechcene) komicky. Samozrejme, toto nevnímam ako negatívum, len si je dobré dať na takéto veci v texte pozor.
„Ach, Aleš...“ zabedákala nahlas a z očí jej začali tiecť slzy.
„Mňau!“ ozvalo sa kúsok od nej.
To iba ja som si predstavil zakrádajúceho sa a mňaukajúceho Aleša? :D Aleš, is that you, Aleš?! :D:D:D
11.11.2021
Aleš Horváth
Meno Aleš vzniklo z gréckeho Alexeín, čo znamená strážca, ochranca. Neskôr z neho vzniklo Alexej a rusi z neho spravili Alioša. A až niekedy koncom stredoveku sa udomácnilo v Čechách. Domnievam sa, že poľské Leszek(Lech) vzniklo z českej zdrobneniny Alešek.
Takže je nereálne aby v dobe žrecov existoval muž s menom Aleš, hoci by sa mi to páčilo.
Okrem toho čo spomenul Goran, dialógy sa mi zdali umelé, viacmenej bez emócií a nadnesené. A podobne ako meno hrdinu, nepatriace k dobe deja.
To že by bol koniec predvídateľný by nevadilo, skôr je problém ten, že bol málo dramatický ako väčšina textu. Nedalo sa oprieť ani o umeleckú stránku aj keď náznaky tam boli.
pre mňa jedna z tych horších tohto kola. potenciál tam je ale chcelo by to veľa preškrtať.
Goran, paradoxne viem pochopiť Aleša a má niektoré moje povahové črty. Ale určite som ako predloha nebol a ani kvôli mne sa tak hrdina nevolal.
11.11.2021
KLG
Ďakujem všetkým za spätnú väzbu :)
Som rád za všetky postrehy, návrhy na zlepšenie, pozítívne aj negatívne reakcie.
Napríklad tá veta "...sa rútila priamo k nej, až sa napokon zjavila priamo pred ňou." už aj mne teraz trochu reže oči, len niektoré veci si človek uvedomí až keď ho na ne niekto upozorní :D Predtým som to mohol (aj prečítal) stokrát a nevšimol som si :)
To s tým pôvodom mena Aleš zase napríklad tak tragicky neberiem, dej sa odohráva vo fiktívnom fantasy svete, ktorý je trochu podobný tomu nášmu (keďže je ním inšpirovaný) a nie na území Slovesnka/Česka pred X storočiami, tak neviem prečo by mala byť chyba to, že sa na územie Česka dostalo meno Aleš až v stredoveku :)
Len preto, že som použil rýdzo slovanské meno Lesana a pre náboženskú autoritu som použil označenie žrec (pokojne som mohol použiť šaman, druid, čarodejník, kňaz, zaklínač alebo vymyslieť vlastné pomenovanie) to nemusí znamenať, že dej sa odohráva niekedy pred vznikom Veľkej Moravy na našom území :D Aleš aj Lesana sú proste mená, ktoré som zobral z nášho kalendára a hodili sa mi k prostrediu - napríklad Lesana do tej "lesnej" atmosféry :) vymyslel som len Rosálku :) To že Aleš znamená "ochranca" je celkom pekná šťastná náhoda :D
Pôvod mena by som považoval za chybu, ak by som písal nejakú alternatívnu históriu a naozaj sa odohrávalo na území Slovenska, alebo ak by to naozaj reazalo uši a nehodili sa k sebe (napr. Chosé, Dede, Francis, Janko a Ho Tchi Min :D )
Mňau :)
11.11.2021
Aleš Horváth
a ešte jedna nelogickost: Prečo by strážcovia nechávali Aleša počas premeny bez dozoru? Navyše blízko klietky s nebezpečným väzňom? podľa textu ich bolo veľa, aspoň jeden by mohol byť v blízkosti a dozerať či premena prebieha v poriadku.
takisto mohol žrec ísť vysvetliť, respektíve vyjednávať, keďže Aleš konal pudovo(Nomen omen) a stražcovi išlo o kocúra. takže mohli mu vymyslieť miernejší trest. Iné by bolo, keby videl Aleš v strážcovi milenca Lesany a zaútočil na neho, ale podľa textu sa len bránil.
mimochodom, kľudne v závere tam mohlo byť ako Rusalka odišla za kocúrom a zistilo by sa že sú frajeri.
Žrec inak prinášal obety na uzmierenie, takže sa mi to zdalo od žreca dosť alibistické, že jednoducho Aleša pustil k vode len tak. Teda ak nemal zálusk na Lesanu.
Podľa všetkého, ľudia ani netušili kde je hranica pokiaľ môžu ísť, čo je tiež dosť čudné. Toto je vec, ktorú by si ľudia určite povedali.
Navyše slovania(keďže spomínaš žreca tak ide o slovanov) boli lesným národom a les bol veľkým zdrojom či už dreva alebo jedla, takže ďalšia otázka je, ako mohli ľudia fungovať bez prístupu do lesa.
11.11.2021
KLG
OK Aleš, tvoj názor :) Ja uznávam viaceré nedostatky čo tá poviedka má, ale tieto konkrétne čo ty píše mi "nelogické" neprídu.
Napr. ak by si pozorne čítal, zistil by si, že žrec Aleša len tak "nepustil k vode". Na začiatku nebolo jasné, kto sú strážcovia a odkiaľ sa berú - aj Drapko Lesane v podstate neklamal, aj napriek tomu že ju využil, keď jej hovril aby neverila žrecovi a že sa snaží premeniť Aleša na jedného z nich (aj keď zamlčal, že to robí z vlastnej vôle). Tu su teda dozvedáme, že strážcovia bývali ľuďmi, ktorí sa rozhodli slúžiť lesu, obetovať svoju ľudskoť, prekonať magickú premenu a strážiť les i ľudí pred lesnými démonmi. Žrec je jediný y dediny, ktorý vie, akú veľľkú obetu museli títo muži a ženy urobiť. Aj Aleša nenútil iba ho vyzýval aby prijal zodpovednosť za svoje činy a on tak urobil. Aleš bol jednou z tých "obetí lesu".
Potom to že nikto nestrážil Rosálku - jediným nepriateľom strážcov sú lesní démoni, a tí, ako vieš sa do "svätyne" nedostali (ako si videl pri Drapkovi keď upozorňuje Lesanu, že je bude musieť zachvíľu opustiť). Démoni tam proste nedokázali preniknúť, strážcovia ju bránili. Taktiež aj keby sa ku klietke dostali (čo je nemožné) tak len strážcovia (ich krv) ju dokázali otvoriť. Slabinou bolo to (ako je v príbehu ukázané), že Drapko Lesanu zmanipuloval (ľudí strážcovia nenapádali a mohli do svätyne) a že Aleš bol "oslabený" strážca, takže jeho krv tiež fungovala.
A nakoniec - títo ľudia sú slovanmi inšpirovaný, ale ako som už písal v predchadzajúcom komentári, nie sú to slovania :D Nikto taktiež netvrdí, že nechodia do lesa a fungujú bez dreva - len že žujú v súlade s prírodou a že nechodia do "zakázaného lesa" ktorý začína za potokom, lebo je to nebezpečné a varuje ich pred tým žrec. Isto si počul o množstve kultúr (či už skutočných alebo vymysledných) čo sa snažia žiť v súlade s prírodou, ale to neznamená, že najedia a nepoúživajú drevo omg :D Aj elfovia (napr.v pánovi prsteňov) majú luky z dreva, lovia a zbierajú drevo :) Aj druidi musia jesť :) Aj primitívne kmene využívajú čo im dá príroda, len prírodu neničia ako my v dnešnej dobe...
11.11.2021
KLG
K tomu poslednému -> videl si Atelixa a Obelixa :D ? To síce nie je slovanská ale Galská kultúra, ale dobrý príklad :) Tam boli tiež Druidi ktorí boli takou náboženskou autoritou a ľudia ich uznáívali. Taktiež žili v súlade s prírodou. Taktiež mali les kde ľuďom zakayovali chodiť, mohli tam len oni.
Ale ynamenalo to že vôbec nepoúživali drevo? :D Že nejedli? :D Či kúril v kotli keď varil elixír sily? :D A ten "zakázaný les" asi nebol jedniný les v Gálii že? Inde ľudia mohli :D
11.11.2021
Veles
Ja by som mená a zasadenie ani neriešil, hodili sa mi tam všetky. To prečo ho nestrážili by som neriešil, ani to zasadenie. Mám rád keď si autor dá záležať a premyslí si všetko, najmä mená, ale nemám problém s tým ak sú tam mená z rôznych časových období.
11.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.