Diskusia 1/2: Štetiny a iné chápadlá

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Diskusia

Aleš Horváth
Miestami to trochu nudilo, ale myslím si že je to opačný extrém ako writerka.
Pointa i príbeh v pohode, chyby som si nevšimol, výhradu mam skôr voči začiatku. chvíľku trvalo, než som sa zorientoval.
v podstate taký šedý priemer, ako sa hovorí o pive, neurazí no nič extra.
10.11.2021
Zlodejisnov
Na úvod chceme povedať, že táto poviedka má potešiť a nie uraziť. Za ten takmer rok, čo tu pridávame poviedky a zúčastňujeme sa súťaži sme mali to potešenie spoznať zaujímavé druhy človekov :D Tie nás inšpirovali k napísaniu tejto poviedky. Snažili sme sa do nej zakomponovať čo možno najviac mien, ale aj názvov diel a Vašich príbehov. Dúfame, že si poviedku užijete rovnako, ako my pri jej písanie 😊
PS: Za hlavnú postavu sme si zvolili nášho najobľúbenejšieho porotcu a pridali sme mu ženskú postavu, nakoľko sme si vďaka jeho profilovým gifkami veľmi dlho mysleli, že je to dievča :D
10.11.2021
Zlodejisnov
Hups, omylom som poslal komentar pred opravou :D :D
10.11.2021
Aleš Horváth
zlodeji nemyslel som to tak že cieľom je urážať. skôr to neurazí ber "nie je to zlé", len metaforou povedané.
mňa naopak ako pivovarníka potešila zmienka tých nefiltrovaných skiel a ten mok.
10.11.2021
Zlodejisnov
Ehm, môj komentár mal byť prvý, čiže nenarážam na teba, len sa mi to nechcelo už meniť, keď som to ako prvý nestihol :)
10.11.2021
Lukáš Polák
Hej, pekný funservis scifi.sk :D Tie mená a poviedky ma najviac bavili z tejto poviedky, čo neviem či je dobré. Príbeh bol síce zaujímavý, no zase mi to prišlo ako len malý úsek z deja nejakého románu. Scifi svet scifi.sk vyzerá fakt dobre a zaujímavo, bavilo ma byť v ňom.
10.11.2021
Veles
Normálne som poctený, že som sa tam dostal aj ja :D Poviedka sa mi páčila, nebola síce to najlepšie z tohto kola, ale určite by som ju zaradil do prvej polovice. Nemám ani čo veľmi vyčítať, nevšimol som si tam nejaké gramatické chyby, len mi trochu haproval rozhovor medzi HB a YaYou.
10.11.2021
Goran
Tu sadol ako riť na šerbeľ ten výrok, ktorý máš pod prezývkou: "Kreativita je inteligencia, ktorá sa zabáva." Bolo to naozaj veľmi kreatívne a mimoriadne zábavné. Mám však problém, ako to hodnotiť, išiel som si oči vyočiť pri čítaní, krútil som hlavou, neveriacky a priblblo sa uškŕňal a párkrát som skoro vyprskol. Štýl je ľahučký, číta sa to samé, ani chvíľku nenudí. Napísané je to s gráciou a prehľadom. Na jednej strane bláznivá drsná sci-fi paródia, akých sú tu mraky, ale to, ako si všetko nastavil(a) - ozaj, kto z vás to písal, či spoločne? - naozaj výborne fungovalo. Sympatizovať s nostalgikom, ktorý chce v upomienke na staré dobré časy znečistiť planétu? Perfektné! :D Jednotlivé fórky a nápady boli mimoriadne sofistikované a hravé a pútavé, za to klobúk dolu! Koniec ma síce neuspokojil, ale je vlastne dobre, že to tak dopadlo :)
Už druhýkrát počas tejto súťaže som sa stretol so samým sebou, ako jednou z postáv, tu nás však bola celá plejáda a mimoriadne veselo a jadrne vykreslených. Za nápaditosť a roztomilosť máš obrovský bodisko, ktorý však vzápätí uberám, lebo hoci mi to veľmi lichotí a naozaj ma to pobavilo, vzniká tu problém, ktorý nebol prítomný u Velesovej poviedky: je to súvzťažnosť na konkrétnych ľudí a naše pôsobenie na tomto portáli. Pre nás má táto poviedka pridanú hodnotu, ale dobrá fantastika bola pre mňa vždy nadčasová a vždy aktuálna, nemyslím si, že je táto próza prenosná v čase a priestore. Pre čitateľa zvonka by to bola síce podarená a bláznivá poviedka plná divných mien a podivných postavičiek, ale nič špeciálne. My to však vnímame inak, lebo je to písané s vtipom a láskou - k žánru, k nám, k tejto stránke - ale nakoľko je to integrálna, organická súčasť príbehu? Pre poviedku ako takú to môže byť na jednej strane nadstavba, na druhej strane príťaž. Je mi veľmi ťažké ju hodnotiť. Ale bavil som sa a potešila ma.
10.11.2021
Zlodejisnov
Väčšinu práce mala na starosti manželka. Ja som v tomto príbehu hral úlohu veľmi veľmi veľmi prísneho betareadera, za čo som si vyslúžil mnoho škaredých pohľadov a občas aj nejaký ten úder alebo tichý večer :D No natrápili sme sa na tom viac ako na iných poviedkach 😊 Jediné čo ma tak trochu štve, že ani jednému z nás nenapadol pojem „Goranština“ ešte pred uzávierkou :D Čo sa týka toho, že by táto poviedka nebola taká dobrá ak by nezasahovala danú skupinu, tak s tým veľmi nesúhlasím. Snažili sme sa vytvoriť postavy a atmosféru tak, aby to bolo dobré aj pre osoby, ktoré Vás nepoznajú. Okrem toho aj napríklad Satamaranga odkazuje na situáciu na Slovensku aj keď s inými postavami. Bola podobne ako táto poviedka označená knihu, ktorá je dobrá práve kvôli aktuálnej problematike a že v budúcnosti by už mnoho veci nedávalo zmysel. Aj napriek tomu získala ocenenie najlepšia scifi kniha od slovenského autora za rok 2020. Čiže jednoducho povedané, literatúra písaná pre túto generáciu/komunitu možno nezaujme ľudí budúcnosti, no my to píšeme pre ľudí prítomnosti 😊Čiže som rád, že sa niekto bavil a že to niekomu sadlo.
10.11.2021
Goran
:D vidíš, práve preto, že ste na tom "zamákli", tak sa to číta tak hladko. Správne by malo byť "gorančina" :D, a nemám na to ochrannú známku, takže spokojne kedykoľvek v budúcnosti sa to môže využiť... ;). Myslím, že je naozaj dosť adresná (tá poviedka) - viazaná na konkrétnych ľudí, na časové obdobie či úsek ani nie, ale to nevadí, nech rozhodne čitateľ, a nech to je spokojne aj čitateľ mimo náš okruh.
Akurát skúsim ešte poukázať na názov. Štetiny a iné chápadlá evokujú, že štetiny patria pod chápadlá... ale nie. Chápeš - Tigre a iné mačkovité šelmy by bolo v poriadku. Ale toto je zle použité, zdá sa mi. V zmysle Medvede a iné mačkovité šelmy. Skrátka mi to tam nesedí.
10.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.