Diskusia 1/1: Desátý model, díl 1.

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Na jednej strane to je (takmer) "bezvadné", otvorene hovorím, že ma to veľmi bavilo, je to ten typ textu, ktorý sa číta sám jedna radosť!
Ale mal som neodbytný a vtieravý pocit déja vu. Je to (zatiaľ) tak typické si-fi dobrodružstvo vo farbách kyberpunku, že mám dojem veľakrát videného. Uvidíme, ako sa to bude ďalej uberať, aký smer a aké tempo to získa. Samozrejme, budem to očakávať, lebo ma to upútalo. Chápem, že niekto by to hodnotil veľmi vysoko, je to ale v rámci podžánru (opäť opakujem - zatiaľ) tak konvenčné, ako keby si sa snažil do bodky splniť všetky kritériá, ktoré sa od teba očakávajú. Aj štýl je veľmi tradičný (aj keď aj báječne rozprávačský ;)), chcel by som tam niečo "iné", viac Teba, väčšiu invenciu. Teraz mám pocit, ako keby si plnil úlohu na tému - napísať kyberpunkové sci-fi, tri, dva, jedna, teraz... môže za to Tvoja vypísanosť? Práca na marketingových textoch, láska k tomuto subžánru? Tak či onak, je to veľmi fajn, ale v ničom ma to (do tretice píšem "zatiaľ") ani trošku neprekvapilo.
Potom jedno povšimnutie ohľadne skladby viet: krátke a i bezprísudkové vety vedia text pekne okoreniť, ale je ich na môj vkus veľa, to na mňa pôsobilo zvláštne a miestami ma to i rušilo. Najmä keď také krátke vety nasledovali po sebe.
A jedno povšimnutie na margo rozprávačského štýlu: hodí sa mu tu rozprávanie v 1. osobe, ale je zvláštne, že hl. hrdina zároveň plní i funkciu rozprávača a oboznamuje čitateľa s fungovaním jeho sveta a s tým, ako to vyzerá v budúcnosti. To nemá logiku. Toto by spravil, keby priamo niekomu niečo vysvetľoval, a najmä ľuďom z minulosti ;), pre jeho súčasníkov by to nemalo význam.
Zdám sa byť hyperkritický? Vôbec nie! Prvá časť ma mimoriadne chytila, teším sa na ďalšiu.
17.11.2021

Veles
Za mňa osobne je to veľmi dobré, už teraz sa teším na novú časť :D A Goran, mám pocit že toto je asi tvoj najmenej kritický komentár čo som videl (to len tak, na podpichnutie )
17.11.2021

Radek
Já moc děkuji a vkládám druhý díl. Pro zajímavost, najděte si autorku "Seli". Je to moje žena.
17.11.2021

Aleš Horváth
Vo mne text silne evokoval Battlestar Galactica, Startrek a ešte jeden film(nespomeniem si na názov)o vynalezcovi, ktorý mal milenku robota, ale tá mlenka ho zabila len aby mohla medzi ľudí. všetky tie tri filmy majú spoločnú postavu tvojej robotky.
čítať ma to celkom bavilo, aj keď miestami dosť predvídateľné a sem-tam nejaká klišé scéna.
ale inak celkom fajn.
22.11.2021

Radek
Díky za další komentář. Battlestar Galactica ani Star Trek určitě nejsou tím, co by mi šlo vzorem. Ani zdaleka ne. Vzory ale člověk nezapře. Jsem určitě ovlivněný mnoha díly, které mám rád a četl jsem. Nic z toho, co tu píšeš, mi ale buď nic neříká nebo je to dle mého zcela mimo. Je třeba to ale - co se týká originality, která se tu neustále propírá - tak, že se jedná teprve o první díl z mnoha dalších (patrně až osmi kapitol). Je zde prakticky pouze seznámení se světem (který v plné velikosti čtenář objeví až v kapitole páté) a seznámení hlavních hrdinů. To se dá sepsat mnoha způsoby, já si vybral hodně emotivní linku, více milostnou až lehce erotickou, což je klišé... já vím.
Abych reagoval - pravda, dost opožděně - na pár dotazů v prvním komentáři. Příběh nevznikl vůbec jednoduše. Základ byl zcela jiný žánr, první dvě kapitoly si prošly velkými škrty a rozhodně to nebylo o tom, že bych si řekl: "tak a teď si dám cyberpunk". Ne, to rozhodně ne. Své hrdiny jsem načrtl, oživil. Dal jim emoce, cit, fyzičnost. Sblížil je tak, jak si to lidé umí představit. Přirozeně. Zamilovaně. A pak dál a příběh náhle rostl a rostl. Zaléván tím, že dělali věci, které jsem nepředpokládal, že udělají. Prostě jsem kolem nich vymyslel svět a do něj vetkal příběh. A teď už vím, kde se co setká a jaké linky se mi proplétaly hlavou od první věty. A jednou to celé secvaklo do sebe.
Nic jako silné ovlivnění to tedy nemohlo být. Žádné seriály, knihy, díla. Nic. Zeptejte se mých hrdinů, co ovlivnilo je, při jejich jednání. A že svět z blízké budoucnosti bude podobný našemu? Světům z jiných děl? Dá se tomu vůbec vyhnout? Ale vlastně, proč ne? Mám rád takové to dívání se do blízké budoucnosti, kde se něco vyvine a něco zůstane. Svět na oko stejný a přitom jiný.
22.11.2021

Goran
Pekný komentár, Radek. Budem zvedavý na ďalšie diely, pardon, nie ´budem´, už teraz som :)
25.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami