Diskusia 2/2: Do poslednej súčiastky

Filmová história scifi

Diskusia

Goran
hm, tak potom som ticho... to sa dosť dobre môže stať. Viacerí ľudia vymyslia žiarovku nezávisle na sebe, ako píšeš. Lenže keď má niekto veľa načítané, vie, že nový autor príde s objavom Ameriky 500 rokov po Kolumbovi (a nakoniec ani ten Kolumbus nebol prvý). Myslel som to tak, že takýto zvrat je v sci-fi príbehoch už naozaj veľmi ošúchaný, a áno, vnímal som to ako - viac než len inšpiráciu - a za to som dal bod dolu, teraz ma to mrzí, lebo vidím, že to tak nebolo. Inšpirácia je potrebná, je to pocta autorom, na ktorých sme vyrástli, a na ktorých stojíme. "Opajcnutie" nápadu ale neznášam. Samozrejme, Ti verím. Ale prednedávnom tu mal nesúťažnú poviedku už publikujúci autor Norbert Novosád. Ak chceš, prečítaj si ju, vôbec nie je zlá. Ale nehodnotil som ju nijako vysoko, lebo koniec je doslova OKOPÍROVANÝ z kultovej poľskej sci-fi komédie Sexmisia. A v poviedke to vyznieva tak, že ho drzo vydáva prevratne za svoj. A to je taký zvrat, že by ho nevymyslel nezávisle na predlohe. Na sto percent to je okopírované a mňa to dožralo.
Phillip K. Dick vo svojom slávnom románe "Snívajú androidi o elektrických ovečkách?" použil takúto premisu, kde je romantický interes hl. hrdinu odhalený ako android, a nakoniec možno i sám hlavný hrdina je... bolo to kongeniálne sfilmované ako Blade Runner. Vo filmovom pokračovaní aj "pôvabne" otočili tento zvrat, keď sa androida vlastne zrodil človek... Potom je tu (od toho istého autora) tiež známa poviedka Impostor (takisto rovnomenný film bol podľa toho natočený), kde je to zásadným "plot twistom". Lenže to, čo muselo v 50. rokoch pôsobiť bombasticky, už teraz, podľa mňa, nefunguje.
Ale veľké + za Tvoju humornú odpoveď :)
20.09.2021

WriterInTheDark
Ďakujem za hlasy a za víťazstvo, ktoré si cením nad zlato a teším sa na ďalšiu súťaž :) kritika bola oprávnená, snáď som si všetko zapísala a poučím sa :) No na prvýkrát v tejto súťaži dobré :)
20.09.2021

Goran
Očividne viac ako "dobré" :) A zas skutočne nemôžem povedať, že by som Ti to neprial. Congratulations!
Dúfam, že podobne ako Luca, aj Ty budeš naďalej posielať svoje poviedky.
Ahoj.
21.09.2021

Terry Chrapúňzel
Inak, aj vás naserie, keď sa vám pri počítači nedarí odkliknúť, že „nie som robot?“ A minule... len tak si pečiem čučoriedkové muffiny, otvorím trúbu, vytiahnem plech... a kurva! Skoro ma vystrelo! Pekáč plný čivavých hláv! :O
21.09.2021

Terry Chrapúňzel
A teraz vážne. Tá pointa, keď si postava uvedomí, že nie je skutočný človek ale len fejk, sa volá „tomato in the mirror“. Hrdina môže zistiť, že je duch (filmy Šiesty zmysel, Tí druhí), klon (film Ostrov) alebo robot (seriály Westworld, Picard, film Extinction).
Aj keď je tento motív trochu ošúchaný, dá sa s ním pracovať. Príklady nájdeme aj v slovenskej fantastike. Trebárs aj v zborníkoch Fantázie nájdeme poviedky, ktoré z tohto klišé dokázali niečo zaujímavé vytĺcť – napríklad Gosbuster od Ivany Molnárovej Dubcovej, Šarha z podsvetia od Radky Horniakovej alebo Človek je len slovo od Jána Gálika.
V tých poviedkach ale okrem rajčiny v zrkadle nachádzame aj čosi viac – zaujímavé postavy, ktorým človek fandí, trpké osudy, čo chytia za srdce, alebo aspoň príjemný humor.
Tejto poviedke ale čosi také chýba. Možno by to chcelo viac vykresliť charaktery a vzájomnú lásku hlavných hrdinov alebo lepšie objasniť ich motivácie, prečo sa rozhodli skoncovať s robotmi.
Nestačí prehlásenie, že: „Ľudstvo je nepoučiteľné! Svetová kinematografia je preplnená filmami, kde na to ľudia vždy doplatili. Vždy a za každých okolností sa im to vymklo spod kontroly.“
Podľa mňa je to trochu plytké a lenivé oddôvodnenie. Možno by pomohla nejaká osobná skúsenosť hrdinky – trebárs by bola svedkom nejakého fatálneho zlyhania robota. Ako napríklad vo flime Ja robot, kde Will Smith nenávidí androidy za to, že robot pri autonehode nechal dieťa, aby sa utopilo, a radšej zachránil život jemu – lebo matematické šance na záchranu života boli v jeho prípade vyššie.
Na poviedku s povoleným rozsahom 25 000 znakov je takéto klišé možno príliš veľká výzva. (I keď, na druhú stranu, ja osobne neviem na 25 000 znakov napísať nič, čo by malo hlavu a pätu, takže aj tak klobúk dole).
21.09.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami