Diskusia 1/1: Zlatá horúčka

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023

Diskusia

WriterInTheDark
Naozaj som sa pobavila :D Nemám čo vytknúť, nič ma nerušilo ani po štylistickej stránke. Dej je vtipný a všetko dobre opísané. Trpaslíka si predstavujem úplne ako z pána prsteňov a človek je pri ňom naozaj trpezlivý :)
Nikdy by ma nenapadlo, že sa mi bude páčiť príbeh o zlatej žile (alebo horúčke?) :)
11.09.2021
BocianSara
Mrzí ma to ale ja som až taká nadšená nebola. Napísané je to dobre, páčil sa mi nadnesený tón. Možno mi chýbali trošku podrobnejšie popísané boje, takto si ich len preletel ako keby sa nič nestalo. Aj cesta za masťou na hemeroidy by bol celkom dobrý nápad. Ibaže postavy sú naozaj veľmi stereotypné - mrzutý trpaslík a elf, ktorému ako urážku nevieš určiť pohlavie. V tomto ja osobne hľadám už niečo originálnejšie a nezachránil to ani človek, ktorý bol jasne z nášho sveta presunutý k nim. Ale som zvedavá, čo nám ponúkneš nabudúce :)
11.09.2021
Zlodejisnov
Súhlasím s obomi komentármi. Bolo to zábavné a zároveň stereotypné. Jemné osvieženie v podobe rozdielov by bodlo. Celkovo mi to pripomínalo dragon age alebo proste RPG hru. Vzali quest, šli po suroviny na viac miest, tam ich prepadli banditi, ktorých pozabíjali. Nejako mi tento štýl až tak nevadí, no prečo by sa mestská stráž bála pár banditov, keď ich oni dvaja premohli ako nič? Skôr by mi sedelo, že do tej časti nechodili, pretože tam bola spodina, ktorá ich neplatila tak, ako boháči v centre mesta. Inak celkom zaujímavé a len pre doplnenie, ubrať z bojov neznamená úplne ich vynulovať :D
12.09.2021
Terry Chrapúňzel
Ha! Tak to ma poser!
Momentálne čítam Hradbu západu - násilie je v nej opisované extrémne explicitne, priam so sadistickým potešením. Preto mi nonšalantný mámvpičizmus, s akým boli bojové scény v tejto poviedke naschvál odfláknuté, prišiel ako svieži závan vetra na zaprdenej latríne.
Rovnako ma pobavila aj analógia s RPG a to hneď z dvoch dôvodov. Jednak fantasy poviedky, zvlášť tie amatérske, občas vyzerajú, akoby niekto sucho spísal svoje zážitky z nejakej hry, a jednak preto, že občas niektoré questy v erpégéčkach naozaj dosahujú svojou stupiditou úroveň zháňania dubovej kôry na boľavú trpasličiu riťku. Čítať, ako si niekto z toho robí prdel, ma úprimne rozosmialo.
A trpasličie a elfské stereotypy by síce v serióznej poviedke pôsobili trápne, do komediálne ladeného textu však pasujú ako šerbeľ na riť.
Poviedke dávam desať dubových lístkov z desiatich.
12.09.2021
Grimbur
Terry je man of culture. Tvoj komentár presne ako americký policajt trafil do čierneho. Zhodou okolnosti som cital nedavno Navrat krala a sam Tolkien ma inspiroval odje... vsetku akciu. A k otazke ineho pana, ako dokazal trpajzel rozrubat celu mafiu. Gotrek zabil absolutne vsetko co sa mu postavili do cesty aj ked to bolo over 9000. A to mu z riti netrcala zapalena hrca. Nakoniec len dodam, tato poviedka bola mienena len pobavit, nie zmenit zivoty citatelov svojou hlbkou. Kazdy vas usmev pri jej citani je pierkom do mojich anjelskych kridel. :D
12.09.2021
8HitBoy
Zábavné a relatívne dobre napísané. Predchádzajúce komentáre majú čo to do seba, ale táto poviedka je oproti tvojej predchádzajúcej výrazné zlepšenie sa po všetkých stránkach. Nenútený tón tomu svedčil, steretypy by som asi úplne neriešil, lebo do takejto nevážnosti celkom pasujú. Vadila mi priama reč, osobne som strašne citlivý na jej prirodzenosť a tvoja priama reč v tejto poviedke znela neuveriteľne strojene. Často spomínam to známe pravidlo: povedz si to nahlas a opýtaj sa samého seba, či by tak niekto rozprával v rozhovore s iným človekom/trpaslíkom/whatever .
Oceňujem vtipy! Fakt som sa viackrát pousmial a pokrútil hlavou (ty anállógia).
Hodnotím výrazne lepšie ako tú minulú a dávam pekný počet bodov. :)
15.09.2021
Goran
Tiež som v dobrom prekvapený. Humorné poviedky Ti idú lepšie ako vážne. A táto bola oveľa lepšia ako minulé. Len som mal trochu pocit už videného, keďže raz si tu už podobné zadnicové srandičky a fekálny humor mal. Drží sa to však ešte na hranici vkusu a musím uznať, že je to naozaj zábavné a miestami i veľmi zábavné. Rôzne slovné hračky a fórky sa podarili. A nie je to vôbec zle napísané, aj keď by sa dalo na technicko-remeselnej stránke ešte zapracovať.
V tejto súťaži sme mali už asi všetky úrovne humoristickej literatúry. Luca prišla s jemným humorom, nadsádzkou a iróniou, bolo tu aj rýdzo komediálne futbalové číslo, toto je zas poriadna groteska. Povedal by som, že zachádza až do parodickej roviny, to sa mi na tom páčilo najviac a dalo tomu všetkému nový rozmer. Krásnym spôsobom si to uťahuje zo stereotypov (preto tu stereotypy vôbec nevadia, práve naopak) všetkých tých fantasy rodokapsov, toho "čtiva" do vlaku, ktoré pripomína spísaný zážitok z hier na hrdinov.
Paródie ale majú jedno negatívum: sú závislé na predlohe, ktorej sa tak milo vysmievajú.
Ich definíciou je tiež to, že nech sú už akokoľvek zábavné, ostávajú väčšinou v rovine ľahkého čítania, jednoducho kratochvíle, ktorá rýchlo vyprší zo spomienok a okrem smiechu čitateľovi už nič iné neprinesie. Je to málo alebo to bohato stačí? Sám tvrdíš, že si nechcel nič iné ako len pobaviť. Ja od literatúry čakám viac, ale sem-tam aj takéto spestrenie poteší a parodická poloha ukazuje, že sa nemusí jednať len o strelenú drolériu.
16.09.2021
Goran
Tiež chcem podotknúť, že to ako si obišiel súboje a podal ich laxným a pritom veľmi vtipným opisom, je mimoriadne dobrá fintička. Mne sa to páčilo a zabavil som sa na tom.
16.09.2021
Smrtislav Pierko
S týmto nápadom si nakopol zlatú žilu :D
Ako paródia to vynikajúco fungovalo. Taká prkotina jednoducho musí byť jasná a priamočiara. Ale musím zase vyjadriť aj svoje sklamanie lebo od návštevy lekárnika to odrazu nabralo až príliš rýchly spád a mal som pocit akoby som bol ukrátený o parádne hlody pri rúbaní plevelu. Dodnes mám v pamäti priam epickú poviedku "Divopivo" z antológie "Sorry, vole, error", ktorá aj napriek svojmu väčšiemu rozsahu dokázala poriadne rozvibrovať bránicu. Zhodou okolností tam tiež išlo o trpasličiu česť :D
Rozhodne to bol veľmi dobrý počin z tvojej strany. Ďakujem za hefnú dávku humoru :D
18.09.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.