Diskusia 1/1: Dračie údolie 1/3

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Hodnotenie je zatiaľ len veľmi, veľmi orientačné (uvidím nakoniec, ako to na mňa zapôsobí ako celok a jednotlivé časti potom zhodnotím dokopy), ale páčilo sa mi to, príjemne ma to potešilo. Máločo mi je z fantastických krážov milšie ako klasické fantasy, a toto je fantasy najklasickejšie, alebo ako sama uvádzaš - najväčšmi fantazijné fantasy, aké sa len dá vymyslieť. A v takom nejde o nejakú invenčnosť, ale o to, ako je napísané, a je napísané solídne. Ale uvidíme, čo z toho vznikne a ako sa to ďalej vyvŕbi, nechám sa prekvapiť. Napriek tomu, že sám tento podžáner je už veľmi vyčerpaný a jeho štruktúra, ktorá je zameraná na archaickosť a archetypálnosť si nikdy ani nenárokovala priveľkú snahu o originalitu, tak to i tak na mňa spočiatku pôsobilo klišéovito, ale potom nastal zaujímavý zvrat v podobe problematického meča. Síce sa zdá, že stále to je v línii - výprava, ktorá je následne korunovaná odmenou -, ale aspoň sa to zauzľuje a prestupuje rôznymi obmenami. To však skôr opisujem charakteristiky subžánru, ktorý si si zvolila, než že by som kritizoval. Napokon, čitateľ, ktorý to má rád (a k nim patrím), dostane presne to, po čom mu srdce baží. A to je typický, podľa mňa večný, a hoci nadužívaný, tak i nesmrteľný príbeh, ktorý stál na počiatku všetkých príbehov - o vyvolenom hrdinovi, ktorý bojuje proti zlu, ktorý musí podstúpiť mnohé obete, aby zachránil druhých, a okrem slávy a hmotnej odmeny v podobe nejakého magického artefaktu, nájde predovšetkým samého seba. A naostatok tiež získa nesmrteľnosť, keďže bude ospevovaný v piesni a budú ho velebiť až do skonania vekov... a v moderných fantasy poviedkach, ktoré nie sú ničím iným než súčasnou inkarnáciou rozprávok, ktoré zas vznikli na mytologickej pôde starovekých hrdinských eposov, bájí, legiend a stredovekých rytierskych spevov, ide práve o toto. Pre dokonalý rozbor už treba azda len povolať Carla Gustava Junga, ten by nám to vysvetlil tak, že by sme len ústa otvárali :) Mne na tom imponuje večnosť tejto pradávnej príbehovej látky, možno vyčerpanosť, ale predsa len nevyčerpateľnosť takejto témy, tiež ohromná romantika, ktorú to prináša, a poetika, ktorá zo mňa zas robí malého chlapca, ktorému svietia očká pri počúvaní príbehoch o neohrozených rekoch a strašných netvoroch.
Musím pochváliť opis boja, aj keď mám pocit, že akosi prirýchlo a poľahky premohol toho draka - ale zas, vysvetlila si dobre tú príčinu a má to svoju logiku. Mohla si sa ale pohrať so spôsobom usmrtenia, to je jasná alúzia na Smauga a Beorna z Hobbita, ale aj prototypálneho Siegfrieda a Fáfnira.
Oceňujem tiež, že celé rozprávanie pôsobí ako by bolo nejakou dávnou kronikou.
Zatiaľ sa to ale len rozbieha... počkám si na ďalšiu časť.
10.10.2021

Aleš Horváth
Magda, zavítal som sem zo študijných dôvodov. Viacmenej vidieť, že je to staršia práca. To že je to tradičný fantasy príbeh je v pohode a je celkom príjemný na prečítanie.
Zároveň sa ospravedlňujem že reagujem kvôli Goranovi, ale neexistuje tu priestor na vyjadrenie názoru pomimo poviedky.
Goran: Myslim si že asi sa rád predvádzaš a zároveň píšeš komentár aby si podobil pekne a dobre, hoci človeku chceš povedať niečo negatívne. Vidím ze podla D. Carnegiho používaš sendvičovú metódu ale osobne nechápem prečo ju používaš. Som tu nejeden piatok a myslím si že som dostal spomedzi ostatných najostrejšie kritiky, nesťažujem sa, môžem si za to sám. Ale v žiadnom prípade nie je problém ak svoj názor napíšeš priamo bez tých manipulatívnych kudrliniek naokolo. samozrejme slušne a vo vyváženom pomere dobrých a negatívnych vlastnosti. pre autora je totiž dôležitá aj negatívna stránka, aby sa mohol zamyslieť nad tým, čo nabudúce treba zlepšiť. takže sa nik na teba hnevať nebude a nebudeš ani za toho zlého. a pri dlžke príbehu človek ocení skôr vecný komentár a v prípade potreby aj konštruktívny postreh. komentár nie je poviedka, aby si sa umelecky rozpisoval.
14.10.2021

Goran
Aleš, existuje - môžeš mi napísať predsa na mail, keď čosi. Ja sa teda tiež vyjadrím, ale len raz, tieto veci pod poviedku nepatria.
Nie, nepredvádzam sa - v čom akože, prosím ťa? Takisto nie je pravda, že sa snažím pôsobiť milo a dobre, keď vyjadrujem negatívny názor - veď nie sme malé krehké deti, aby sme to nemohli povedať na rovinu. Asi si nečítal moje negatívne hodnotenia a komentáre na poviedky - a že ich je, len si prečítaj niektoré poviedky v tejto sekcii.
Carnegieho nečítam, priamo ti poviem, že takéto inšpiratívne, sebarozvojové, motivačné a pop psychologické knižky, práve to sú manipulatívne volovinky pre tých, čo nevedia sami žiť, približne taký názor mám na tento druh "literatúry". Prečítaj si radšej serióznu psychologickú literatúru. Niečo odbornejšie, niečo menej ľudové. To, že píšem pod poviedky dlhšie komentáre, to vyplýva z toho, že som recenzent. Profesijná deformácia, rád všetko obraciam, vážim, špáram sa v tom, analyzujem. Baví ma to, a myslím si, že to môže byť pre autora prínosné. Iste si si všimol, že nesúťažné poviedky tu číta málo ľudí, ešte menej ľudí ich hodnotí a takmer nikto nekomentuje, chcem dať autorovi spätnú väzbu, a tu som si nemohol pomôcť a musel som tlmočiť svoj dojem - zo psychologického, až metapsychického hľadiska ma fascinuje, doslova vzrušuje klasické fantasy. Je to moderné vyjadrenie mytologém.
Ak mi autor povie, že ho skladba mojich komentárov otravuje, budem to rešpektovať, nechcem nikoho iritovať, na druhej strane ty (teraz) nie si v roli autora, takže tvoje slová pre mňa nič neznamenajú.
14.10.2021

Aleš Horváth
chápem, že nie som autor, preto som slušný ako sa len dá.
súhlasím, že poviedky okrem Pnp sa moc nekomentuju, je dobre ak vyjadríš svoj názor a eventuálne konštruktívne navrhneš úpravy. Avšak tak, aby bolo ľuďom zrozumiteľné, čo je dobré a kde treba zapracovať.
a nemyslím si, že tu ide len o autora. ja si rád prečítam komentáre cudzích diel a aj na nich sa učím. zhruba z tvojho balastu sa viem vysomáriť, ale ak by niekto iný chcel pochopiť, čo chceš naznačiť tak už ma problém.
ad email: išlo mi aj o to, aby ľudia z portálu rozmýšľali nad tým, či niečo ako fórum o písaní založiť. resp. nejakú diskusnú tému, kde by mohli byť takéto veci riešené bez zásahu voči autorovi/dielu..
14.10.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami