Diskusia 1/1: Úsvitníky

Podporte scifi.sk

Diskusia

WriterInTheDark
Veľmi, veľmi dobré! Zo začiatku som bola úplne unesená štýlom pripomínajúci Annu zo zeleného domu, nežný a romantický. Hlavná postava mi trochu navonok pripomína Artemis/Samanthu z filmu Ready player one, rovnako s ryšavými vlasmi aj zvláštnym fľakom na tvári, ale povaha bola iná. Vykreslenie postavy bolo podľa mňa vierohodné, opis scén mi vyhovoval, no občas by som zmenila slovosled, zvolila iné slovo. Ale zatiaľ v porovnaní s ostatnými poviedkami je text na vysokej úrovni ( aspoň podľa mňa ). Záver zaujímavý i keď moju romantickú dušu by uspokojil viac jednoznačnejší happyend.
Vcelu sa mi to páčilo a dávam vysoké hodnotenie, pretože autor to má v sebe :)
05.09.2021

BocianSara
Ahoj. Poviedku som musela čítať na dva krát pretože po prvom prečítaní som z nej mala zmiešané pocity. Nevedela som si určiť, čo by na nej malo byť zlé ale zároveň som z nej mala dojem, že by si zaslúžila oveľa viac. Zrejme sa mi nakopilo veľa drobností. Asi len spomeniem niektoré náhodné veci, ktoré by podľa mňa mohli byť lepšie.
Ak si na začiatku pri jej popise spomenul zlovoľné víly, čakala by som práve dej točiaci sa okolo tejto kliatby. Inak by som to vynechala.
Vo vete „Keď sa s tým budeš toľko tárať, tak neskončíme ani do rána” si slovo tárať nepoužil správne. Znamená rozprávať veľa zbytočností. Zrejme si myslel flákať keď bola Anetka zamyslená?
Viac krát si v priamej reči použil slová, ktoré na mňa pôsobili zbytočne silene napr. “Ha-ha”, “Hí”, “Hee”, “Uff”, „E-he-he“.
Prečo bol problém aby šla Anetka niekam sama ale Milada takto obmedzená nebola? Celkovo som mala problém zistiť, aké staré naše postavy sú, najviac asi u Anetky. Nepochopila som tiež prečo sa nemohla v jednej scéne najesť sama ale kŕmila ju Lenka. Veď by si na to pár minút isto našla. Bolo jasné, že Miladu viac zaujímajú vojaci ako Anetka, prečo by jej chcela pomôcť s výšivkou a nevenovala sa im len pre vlastné potešenie?
Tým, že je to romantický príbeh by som kľudne ešte viac popísala mágiu okamihov, keď sa pri zaľúbencoch zjavili úsvitníky :D A naopak vynechala by som scénu z jeho pohľadu pretože podľa mňa dosť uberá z romantiky, ktorej si sa veľmi silno držal pri rozprávaní z Anetkinho pohľadu.
05.09.2021

Terry Chrapúňzel
Romantická young adult sračka. Chaotické bľabotanie popleteného, emocionálne nezrelého dievčaťa. Až do momentu, keď sa prehodí point of view postava a my vidíme príbeh z pohľadu zraneného vojaka. V tom okamihu poviedka chytí za srdce aj starého cynického chrapúňa. Mňa záver úprimne dojal. Určite na ňom netreba nič meniť. Práve vďaka poslednej scéne má text širší demografický záber a osloví aj čitateľa, ktorý je na young adult vzťahovky už pristarý :)
07.09.2021

Lukáš Polák
Milá, romantická poviedka, no chýbalo mi v nej niečo "fantasy", takto to len fakt škrtlo tento žáner. Inak napísaná bola dobre, aj keď je to mimo môjho záberu.
07.09.2021

Goran
V srdci som romantik, a pritom nemám príliš v láske (vzťahovú) romantiku :D - toto bolo ale nádherné a pohladilo ma to na duši. Viaceré Tvoje príbehy obsahujú veľkú mieru ľudskosti a dobroty, ak by boli viacerí s takou povahou ako máš Ty, možno by tento svet nebol také zasr... miesto pre život. Bolo to aj veľmi pekne napísané, vôbec, celá romantická príbehová látka bola naozaj dobre spracovaná. Na Tvoje príbehy sa vždy teším, zakaždým si z nich niečo odnesiem a skutočne ma bavia, a to aj tie trochu slabšie (minulá poviedka), táto ale fungovala na sto percent. Je zaujímavosťou a spestrením, ako si ich všetky prepojil reáliami jedného imaginárneho sveta, kde sa odohrávajú. Stačí pár zmienok, zopár známych názvov, a je to. Nič násilné, nič zdĺhavo vysvetľujúce, nič čo by odvádzalo pozornosť. Nepodarí sa Ti to vždy. Dokonca prvá poviedka ani dobre nefungovala takto osve, ale všetky ostatné sú už samostatné, uzavreté, pravé poviedky. Hlavná hrdinka je skvelo opísaná. Milá, trochu naivná, dosť popletená, vlastne také obyčajné, a predsa trochu iné dievča, a veľmi sympatické. Často, keď píšu autori o druhom pohlaví a vlastne aj žáner určený skôr pre druhé pohlavie - je to viac či menej kŕčovité. Tu vôbec. Od začiatku do konca som sa s tým zžil a nemal som vôbec pocit nejakej prepiatosti. Psychický svet hl. hrdinky aj dynamika dievčenského kolektívu; to je perfektne napísané. Záver to povytiahol ešte o úroveň vyššie, pritom si sa nesnažil o nejaký krkolomný zvrat, (ne)očakávané prekvapenie, hollywoodske šokovanie a podobne, čo veľmi oceňujem, lebo tento zlozvyk sa, podľa mňa, rozšíril ako mor a "vďačíme" za to azda filmovému priemyslu.
Vytknem Ti tie skutočnosti, čo už spomenuli aj ostatní. Je fantasy to, čo je vlastne bežnou beletriou a jediný fantazijný prvok je tak umiestnenie do vymysleného pseudostredovekého sveta?
Niektoré chyby, na ktoré Ťa už upozornila Sára. Nie je toho veľa, ale sú. Napríklad je správne habkať, nie "hapkať", atď. Drobné nelogickosti a jedna vec, ktorá nebola vysvetlená a vysvetlenie si pýtala - ako to, že Farina bola na hl. hrdinku taká úžasná? Áno, bola dobráčisko, ale prečo práve na ňu? Skoro to vyzeralo, že je do nej zaľúbená...
08.09.2021

8HitBoy
Príjemný text so sympatickou hlavnou hrdinkou. Hlavná hrdinka bola podľa mňa najväčšie plus tvojej poviedky, bola vykreslená pomerne realisticky a čitateľ sa s ňou jednoducho musí zžiť a fandiť jej, je to roztomilé naivné trdlo. Čo sa týka deja, bijú sa vo mne dva názory. Prvý je ten, čo odprezentoval aj tuto Goran, tj. ocenenie faktu, že príbeh neskĺzol do patetickosti a zbytočného neuveriteľného hollywoodskeho happyendu. Na druhej strane sa nemôžem zbaviť pocitu, že text by si zaslúžil ešte čosi navyše aby bol ešte záživnejší a zapamätateľnejší.
Každop ádne je to napísané naozaj umne a pekne. Formálna stránka, textu je super, delenie tiež veľmi oceňujem, rovnako ako pomerne uveriteľné priame reči, čo je veľkým problémom nás začínajúcich autorov.
Netrúfam si odhadovať, kde sa poviedka umiestni, ale fandím jej a verím že priemerné hodnotenia dostane pekné :)
11.09.2021

Zlodejisnov
Poviedku som začal čítať hneď ako pribudla, no jediné slovo ma odradilo od jej dočítania. Silvaeni! Znova príbeh z toho istého sveta ako všetky ostatné tvoje príbehy? No povedal som si fajn, prečítam to a skúsim sa na to dívať nestranne aj keď nechápem, prečo nenapíšeš knihu z rôznych častí tvojho sveta, ktoré sa na konci môžu a nemusia prepojiť. No k poviedke. Romantická a zrejme určená pre nižšie vekové kategórie. Čo sa týka štýlu a dialógov, nemám čo vytknúť. Píšeš ich zaujímavo, za čo si si odo mňa pri prvej poviedke z tohto sveta vyslúžil vysoké hodnotenie. Tu ma ale až tak príbeh nechytil.
12.09.2021

Smrtislav Pierko
Tentokrát som si nechal prečítanie komentárov až po vyhodnotení, lebo sám som vedel akú príšernú koninu som to poslal :D Vo chvíli keď som to odoslal som lamentoval, že čo som to vlastne spravil :D
Nakoniec, som dosť prekvapený relatívne pozitívnou odozvou. A samozrejme som vďačný za trefné poznámky a kritiku.
Túto poviedku som začal písať hneď po odoslaní mojej predošlej súťažnej poviedky. V tej som príliš experimentoval, či už s priamou rečou, alebo rozprávačským štýlom. A keďže to ešte nebolo zverejnené, tak mi neprišlo ako zlý nápad experimentovať znova :D
Po poetickej tragédii som dostal chuť na niečo odľahčenejšie. Tak som si povedal, že napíšem niečo romantické, aj keď som nikdy nič také predtým nečítal. Potom som si povedal, že skúsim rozprávanie v prvej osobe, lebo to som už dávno nerobil. Potom som si dal zopár ďalších parametrov a začal som len tak písať až do chvíle keď Anetka vrazila do vojakov. V tej chvíli som si schoval tvár do dlaní a povzdychol si: "To je taká ťapa!"
No neskutočne sa mi to zapáčilo a následne som to už dopísal s obrovským úsmevom a občasným rehotom. Vedel som, že je to príšerne chaotické, ale skrz to rozprávanie som chcel kvázi naznačiť, aký nehorázny chaos vládne v jej hlave. Presne preto som tam dal aj ten záver, ktorého hlavný účel bolo ubezpečiť čitateľa v tom, že to čo čítal, bolo naozaj chaoticky spletené dokopy a že hlavná hrdinka veľa vecí skreslila. A keď už to bolo celé kompletné tak som si povedal: "Dám to do súťaže a budem sledovať ako svet horí!" :D
Takže ďakujem vám všetkým, že ste tento nezmysel milo pretrpeli.
Ďakujem za upozornenie na slová. Často využívam slovníky na dohľadávanie, ale evidentne som to v zápale trocha pomotal a spätne som to poriadne neskontroloval.
Černobylské motýle suplujúce Amorovu funkciu nedosahujú dostatočný fiktívny prvok. Beriem na vedomie ;)
Samozrejme, že by som k tomu vedel povedať oveľa viac, ale v konečnom dôsledku je to všetko na čitateľovi čo v tom nájde a čo si z toho odnesie. Aspoň som dokázal odvrátiť katastrofu prekombinovanosti, ktorá postihla moje predošlé dielo.
ps: Toto je prvá moja poviedka, ktorá nemá podozrenie na pokračovanie, ale to ešte neviete ako sa všetci príšerne mýlite a v ďalšej časti Anetka zistí, že je dcéra pána démonov a keď proti nej bude nemí legionár stáť, tak mu vreckovka zabráni zasadiť poslednú ranu, čo sa mu stane osudným! Muahahahaha!!! (Toto je samozrejme iba sprostý vtip. Viem, mám príšerný zmysel pre humor...)
21.09.2021

Goran
:D:D:D
- zbytočný komentár, ja viem, ale chcem, a by si tiež Ty vedel, že na zápletke prípadného pokračovania som sa naozaj zabavil :D
21.09.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami