Diskusia 1/1: Sudca zo Žabieho úľaku

Podporte scifi.sk

Diskusia

Smrtislav Pierko
Zaujímavé mysteriózne fantasy s temnou atmosférou. Možno keby sa to trošku viac nahrnulo do hororu tak to mohlo byť ešte lepšie. Tento námet si to vyslovene pýtal. Mal si tam jednu opakovanú gramatickú chybu, ktorá bola aj v nadpise. Slová v názvoch miest a obcí sa píšu veľkým: Žabí Úľak, Zelené Oko, Nové Zámky, Banská Štiavnica...
Potom už len čo mne osobne neštimovalo: Celé rozprávanie bolo z uhľa pohľadu sudcu a jeho žena mu nemohla povedať jej strašné tajomstvo. Teda až na ten krátky úsek, kedy Eris spomínala. Bola v tom cítiť jasná túžba autora všetko vysvetliť, ale keby sa tieto informácie ušetrili pre poslednú konfrontáciu s vílami, mohlo si to ešte trochu podržať to tajomstvo a vybudovať ten "Aha!" moment.
Celkovo veľmi dobré, ale cítim, že to mohlo byť kúsoček lepšie.
04.07.2021

Zlodejisnov
Uf, tak tieto názvy som si naozaj nevšimol. Ďakujem za upozornenie :) Čo sa týka príbehu. Pokúšal som sa vytvoriť príbeh, ktorý by pripomínal klin. Z úzkeho predstavovania to malo postupne naberať na sile až do záverečného rozuzlenia. Chvíľu som uvažoval, že všetko to vypoviem až na konci, no potom by príbeh vyzeral ako spermia. Úzky prúd a na konci veľká guľa informácií :D
04.07.2021

Lukáš Polák
Konečne víly, ktoré uznávam! Žiadne sexi trapošky, ale temné - za to máš u mňa plus. Tiež sa mi zdalo skoro, že si prišiel s hlavnou pointou niekede v strede, kebyže to prezradíš na konci, malo by to lepší efekt, takto to bol už len taký "dojazd". Každopádne vydarená vec.
05.07.2021

Zlodejisnov
Ďakujem Lukáš :) To prezradenie, že Eris je víla a spolupracovala pri zahubení ľudí, bolo skôr, aby to príbehu dodalo detektívny prvok. Eris totiž sama začína premýšľať, prečo víly pokračovali v ďalšom vyhladení, keď to posledné malo stačiť na predĺženie ich života. Hlavnou pointou mal byť záver, kedy Eris vlákali úmyselne do lesa, aby ju zabili. A tým sa teda vysvetlilo ďalšie vyhladenie. Potrebovali sa posilniť. Je to taká pyramída, nie všetko naraz. Takto má čitateľ šancu premýšľať, prečo sa to opakuje :) Bol to taký pokus spojiť fantasy s detektívkou.
PS: keďže už fakt chcem to tričko za komentáre, tak budem komentovať každý komentár aj keby to malo byť len jednoduché "Ďakujem" :D
05.07.2021

Goran
Si solídny poviedkar, zatiaľ sa mi každý Tvoj text páčil a bavil ma a môžem ho označiť za dobrý. Nie inak je to aj pri tejto próze. Mám veľmi rád detektívky, ale ešte radšej fantastiku, takže prepojenie týchto dvoch žánrov do jedného ma zakaždým zaujme. Oslovila ma i tajuplná atmosféra príbehu. Samotná zápletka i jej rozuzlenie tiež považujem za zaujímavé, koniec ma skutočne dostal. Túto prácu som hodnotil dosť vysoko, ale mám na druhej strane i dosť výhrad.
Za nejmenšiu považujem takú, že niekde by som čiarky nahradil bodkami, inde zas naopak. Niektoré vety by som predĺžil, iné skrátil, lepšie to znie v uchu, aj keď to môže byť len môj osobný vkus, správne si mi napríklad vytkol, že ja používam pričasto pridlhé vety. Máš pravdu. Ale začať poviedku trojicou úsečných viet, ktoré skôr pripomínajú scenár tiež nie je najšťastnejšie riešenie.
To sú ale "prkotiny", avšak viac ma vyrušovali barličky, ktoré si ako autor použil pri výstavbe príbehu. To, ako bola predstavená povaha Eris - ona ako víla, i jej rozpamätávanie na jej minulosť, to mi prišlo trochu na efekt a tiež také umelo zakomponované dovysvetlenie (neviem či by som to vedel napísať lepšie, asi nie :), ale vyrušilo ma to pri prežívaní deja, ktorý bol hutný a napínavý). Takisto mi tu vyvstáva hneď niekoľko otázok, na ktoré nenachádzam odpovede, možné je, že som len tupoň a nevylučujem to :D, ale je i možné, že si to jednoducho nemal premyslené:
Ako je možné, že by o vymazaní dediny, ktoré sa stalo len pred pár desiatkami rokov hl. hrdina nič nevedel a musel sa hrabať v archíve? Dnes je hlbokou minulosťou i to, čo sa stalo pred 10 rokmi, ale v preindustriálnej spoločnosti bola minulosť tradovaná a veľmi dlho živá.
Ako to, že mala kedysi Eris vypichnuté oči a potom jej "dorástli"? Bola to len ilúzia, ako v prípade Dárie a starca? Pri ich schopnostiach si si vypomohol ďalšou barličkou, ale dovysvetlil si to tak, že pravdepodobne niektorá z víl mala približné schopnosti ako Eris (ukotviť duše zomretých) - prečo by ale teda predtým tak zúfalo potrebovali Erisine schopnosti, keď to mohla zmáknuť aj nejaká iná víla? - Eris teda nebola až taká exkluzívna? (na konci sa ale ukáže, že predsa len bola)
Ako to, že Viktora niečo vypudilo na potulky k hraniciam lesa, kde stretol svoju budúcu manželku? Mal aj on nejaké nadprirodzené schopnosti? Alebo to ho vtedy na stretnutie prilákala Eris? - čo robila dovtedy? - odvtedy ako ju ako jedinú preživšiu? Odišla naspäť do lesa, kde žila nejaký čas, ale potom sa jej znepáčili víly a ušla od nich, aby dala prednosť životu so smrteľníkom? Čo bolo ale teda finálnym impulzom k tomuto rozhodnutiu? Aká bola povaha tej kliatby, čo na ňu uvrhli? Čitateľ nevie, a tak máš manévrovací priestor... lenže tak len vyvstávajú ešte ďalšie otázky.
Kde ostal Patrik a jeho muži? Pravdepodobne ho predsa len zlikvidovali víly, potom by ale pôsobilo skvelo, keby nejaké pozostatky našiel Viktor pri pátraní.
No a konečne prečo chceli Viktora? Prečo to všetko? Prečo práve jeho? Aby tak prilákali jeho manželku, vílu, o ktorú mali najväčší záujem? Je to nakoniec veľmi prekombinované a logicky tak musia vzniknúť zas ďalšie otázky... Jasné, v mnohých detektívkach a podobných príbuzných žánroch sa to deje bežne, ale podľa mňa to je neduh. Pri takejto hre s čitateľom potom vznikajú logické chyby či aspoň nerealistické situácie.
No a tričko, čo som minule vyhral, stále ešte neprišlo, asi sa na to zabudlo... Keď príde, milerád Ti ho pošlem, lebo hoci to bola pekná výhra, ja som maličký, máloktoré tričko mi sadne a navyše nosím programovo iba také s roztomilými zvieratkami :D, takže toto by som "neuživil". Teda neboj, tričko máš tak či tak isté :)
06.07.2021

Zlodejisnov
Uf, tak toto bolo dlhšie, ako niektoré PNP :D :D Po prvé, na tvoje komentáre sa vždy veľmi teším. Dokážeš nájsť aj to, čo som si myslel, že ani neexistuje. No máš pravdu. Niektoré veci mi unikli, respektíve ako tvorca som ich bral za jasné (aj keď ostatní nevidia do mojej hlavy, a tak zrejme nebolo všetko jasné). K tomu, na čo viem odpovedať: Erisine vypichnuté oči boli tiež len ilúzia. Malo to vtedy aj teraz pôsobiť ako práca banditov, a preto sa na to aj z histórie pozabudlo. Banditi v lesoch neboli ničím zvláštni a bolo tam aj vysvetlené, že to nakoniec hodili na zlého vládcu, ktorý za to mohol. Čiže úradne to bolo vyriešené a len dedinčania to brali ako prekliatie. Naschvál som to v archívnych spisoch trošku zamotal, nakoľko sa dedinčania nevedeli úplne jasne zhodnúť, kto zato mohol, miestokráľ alebo nebodaj mágia, preto hneď Viktor tieto dva prípady nebral za jeden. A za tých 60 rokov sa udialo určite viac nepochopeného s miestokráľom a banditmi... Čo sa týka nutkania ísť k lesu a nájsť tam divožienku, to sa môže stať každému chlapovi len tak :D :D No áno, povahu kliatby som tam akosi nevysvetlil, a to, že chceli Viktora, bola len čerešnička na torte pomsty. Ďalej k Patrikovi a jeho mužom. Bolo tam, že zrejme ani nešli skúmať ten les a myslel som si, že to postačuje. No a na záver k tým vílam a uväzneniu ľudí z dediny. Bolo tam: „Ak by ľudí popravila iná, hrozilo by, že by sa ich duše vytratili z lesa a ich smrť by bola zbytočná.“ Čiže som tým myslel, že aj iné by to vedeli, ale napríklad by sa mohla uchytiť len polovica alebo aj menej duší. Nakoniec to nejaká urobila namiesto Eris, ona sama je z toho prekvapená, ale nikde sa nepíše koľko percent duší naozaj uväznili. Iste niečo na posilnenie, ale nie tak úspešne, ako by to urobila Eris. Predsa bola silná a jedinečná.
PS: s tým tričkom ma neštvi. Ja tu bojujem oň už tretíkrát :D ak vyhrám za komenty a nepríde mi, tak sa fakt naseriem a pošlem vám tu poviedku, ktorú mate všetci radi (ňuňu) zakončenú rozhodne nie ňuňu!!!! :D
PSS: Čo keby sme sa spojili? Ty budeš písať dlhé vety a ja tie krátke :D
06.07.2021

BocianSara
Páčilo sa mi to :) Historické fantasy založené na detektívnom príbehu s krutými vílami? Chuťovečka :D Chcelo by to trošku učesať ale mne sa napríklad páčilo ako si nám ukázal, že ani Eris si nebola istá tým, čo sa deje :) Možno poprava v úvode bola trochu navyše? Aj keď nám to ukázalo Viktorovu prácu tak s dejom vôbec nesúvisela.
08.07.2021

xius
No, vzal si si riadne susto. Horror. Alt-historia? Rozpravka. Fantasy! A krvave! Odvazny tah a celkom by ma zaujimalo ako nieco take vznika. :)
Ale tuto to textu skodi. Tucet nezodpovedanych otazok je, myslim, priamym dosledkom. Kym nie si uplny frajer-autor, je lepsie skor informovanost citatela prehnat, nez sa spoliehat na kvalitu svojich naznakov. Stale je to boj, ale aspon sa menej stracame. :)
Ked sa to cele blizi ku koncu, akoby ti dochadzali napady. Vsetko sa to zacalo prudko zjednodusovat, ziadne zaujimave odhalenia. Nic sokujuce. (jasne, ze jeho zena s tym suvisi, jasne, ze ten starec bol vlastne len lacny trik, atakdalej) A detektivna poviedka by to pritom mala mat v popise prace.
Mne sa Tri dni v raji velmi pacili. Neboli bez problemov, ale mali tvoj odtlacok. Urcitu komornost, taka retro-fantastika. Tuto sa mi zda, ze si si mozno prilis vzal k srdcu niektore komentare a silil sa do niecoho, co ti prirodzene nesedi. Chyba tomu nadsenie. Je to prilis genericke.
Asi ma pri fantasy treba brat s rezervou. Mne sa casto zda, ze ma 3 temy a okolo tych tancuje. Rozumiem, ze to nie je pravda, ale fantasy poviedkam sa akosi nedari ma presvedcit.
16.07.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami