Diskusia 1/1: Príbeh prvý

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Goran
Táto prózička (tá zdrobnenina nemá dehonestovať text, len poukazuje na malý rozsah a na fakt, že nejde o poviedku v pravom zmysle sova), je skôr črtou, než čímkoľvek iným. To je v poriadku - síce tu takmer absentuje dej a postrádam dokonca i príbeh ako taký, ale problém pociťujem v tom, že text je však len akýmsi náčrtom. Niečím, čo by mohlo byť, ale nie - lebo si to nerozpracoval. Ehm, o čo tu vlastne išlo? Je to len prvá časť - preto "Príbeh prvý"? Alebo názov neurčuje poradie nejakého Tvojho textového plánu, ale ide o prenesený význam? Potom som to nepochopil.
Píšeš celkom pekne. Áno, štylistiku treba učesať, vetná skladba je niekedy čudná a formulácia niektorých viet vyslovene nesprávna: "Celkovo vybavenie chaty pôsobilo ako stroj času." Podľa tohto vyjadrenia by mala izba vyzerať ako stroj času - lenže Ty si to iste myslel tak, že si hrdina pripadal, ako keby sa vrátil strojom času do minulosti.
Napriek tomu tam máš poetiku, ktorá ma nadchýna, hlavne zo začiatku a najmä tie lyrické opisy, áno, toto milujem. Niečo skoro pripomína báseň v próze: "Ako na lodiach, ďaleko vo vlnách oceánu, tvárou v tvár obrovskej sile prírody." No skvostné. O prirovnaní, ktoré je veľmi podarenou metaforou: "Dlhé tiene neďalekých stromov pôsobili ako gigantické chápadlá prírodných slnečných hodín." ani nevravím. Nádhera. Ale aj keď mi veľmi záleží na estetike, kráse, a špeciálne užívaniu jazyka, v próze mi chýbalo čokoľvek ďalšie. Okrem prekrásnych slov a viet - na ktoré si síce potrpím, ale to nestačí - tam už, žiaľ - a veľké žiaľ - nič ďalšie na čitateľa nečaká. A urýchlený, zmätočný, experimentálny, kváziartový záver to nezachráni... - a to je škoda.
24.05.2021

Smrtislav Pierko
Veľmi pekný text, ktorý sa dobre čítal pri šálke čaju(ktorý som zhodou okolností mal poruke). Ale na rozdiel od Matsa mi ten koniec príliš nedával zmysel. Osobne som to prvotne chápal ako precitnutie nejakej vyššej formy existencie zo simulácie ľudského bytia, no nie som si tým úplne istý.
25.05.2021

Cestovateľ
Vďaka za postrehy. Zatiaľ iba skúmam ako moje texty prechádzajú na čitateľa. Žiadna veľká snaha o hlbší príbeh, ale aj to príde. Ešte raz ďakujem že ste si našli čas a dali námahu.
26.05.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami