Diskusia 1/1: Zákazka pre Waltera Mora

Filmová história scifi

Diskusia

Goran
Azda som dal prinízke hodnotenie... ale ostal som naozaj sklamaný, a to som sa tááák tešil! Nemôžem povedať, že je to zlé, ale máš na viac. Na oveľa viac! Kvalitatívne to je dokonca neporovnateľné s Tvojou predchádzajúcou poviedkou... tak preto som azda taký prísny.
Nápad sa mi páčil. V podstate jednoduchý, no tým správnym spôsobom zvláštny a naozaj zaujímavý. Strhávam ale bod za to, že podľa mňa nebol ten nápad úplne rozpracovaný. O čo tam napokon išlo? pýtam sa a iste sa nevdojak pýta každý čitateľ. Lovecraftovsko-okultné a naozaj pekne bizarné reálie takto nedokázali plne vyniknúť. Malo to skutočný potenciál vystrašiť, ale až na jednu scénu, kedy sa protagonista díval zoči voči zmenej pani Morovej, kedy sa ma naozaj dotkol ľadový prst čudseného desu, sa to u mňa do veľkej miery minulo účinkom. Chýbal tomu náboj. Gradácia a postupné budovanie príbehu a náznakovosť, to všetko tam síce bolo, ale akoby to nebolo "živé", nedokázalo ma to strhnúť, pohltiť... Chýbala tomu citová náplň a psychologický vhľad; nevedel som sa stotožniť s hlavným hrdinom, vžiť sa do jeho postavenia. Tu ešte pripomeniem, že na stavbu altánka by si určite vzal minimálne jedného pomocníka.
Rozmýšľam čím to bolo spôsobené... pravdepodobne samotnou dikciou, vnímal som to ako synopsu či ako prvý zápis - náčrt poviedky. Ale neprišla mi ešte "hotová", málilo sa mi toho mäska na kostre príbehu. Úroveň veľmi zrážala zlá štylistika. Bola horšia ako v Zrodení Morgana (ktorý v tomto problém nemal, tam som ale videl zas iné nedostatky) a oveľa horšia ako v Hlave pána botanika (tá poviedka sa mi naozaj páčila!). Je to veľká škoda, lebo keby si to prepísal, dalo by sa z toho vyťažiť dosť. Je to dobrý "matroš" :) na dobrý príbeh!
26.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.