Diskusia 1/1: Tri dni v raji

Podporte scifi.sk

Diskusia

Zlodejisnov
So všetkou skromnosťou dal by som tejto poviedke prinajmenšom 10 bodov. Nejde o to, že by to bolo ktovieaké majstrovské dielo, no zastávam názor, že keď autor sám nie je hrdý na to, čo napísal a patrične si to neužil, nemal by to zverejňovať :)
07.03.2021
8HitBoy
Ahoj a vitaj u nás!
Čo chcem spomenúť ako prvé, sú odstrániteľné chyby, ktorých máš v texte, bohužiaľ, celkom dosť. Sám nie som odborník na čiarky, ale u teba mi niektoré chýbajúce čiarky naozaj pichali oči.
"„Samozrejme lovkyňa.“"
Ďalej farby sa určite nepíšu cez pomlčku.
"...rubínovo-červené vlasy..."
"...belaso-modré oceány..."
Ďalej toto je dosť rušivé a zaslúžilo by si to prepísať:
"Any hrdo vypla hruď. Aj keď zarábala viac ako Rope." nerozumiem totižto celkom tomu, ako mali tieto dve vety spolu fungovať.
Námet je fajn! Aj keď sa jedná o obrovský vysnívaný svet, dej je v podstate minimalistický a nestane sa toho veľa. To mne osobne práve celkom vyhovuje a je to lepšie než snaha narvať do poviedky komplet lore sveta a potom ešte aj obrovský epický príbeh. Aj tak si však myslím, že tomuto príbehu by svedčila akási údernejšia pointa. Nie nutne nasilu plottwist na konci, ale niečo silnejšie, niečo, čo by v čitateľovi ostalo rezonovať ešte nejakú tú chvíľku.
Nie je to vyslovene zlý text a nechcem aby tak pôsobil môj komentár, ale zároveň si nemyslím, že toto je víťazná poviedka FP. Ber to ale tak, že si na začiatku svojej autorskej cesty na tomto portáli a ak budeš sám chcieť, pôjdeš len a len vyššie. Opäť zdôrazním PnP, sú to fajn cvičenia, kde si potrénuješ prácu s textom a pointou na minime priestoru, či už z hľadiska rozsahu, ale aj času. Pomáha to, fakt.
Snáď sa tam čoskoro stretneme! Držím palce v ďalšom písaní.
07.03.2021
Alexander
Tiež mi to príde ako časť niečoho väčšieho. Možno tá neznalosť "vecí" nerobí pre mňa príbeh až tak zaujímavý. No gramatika (kto píšete bez chyby, hodnote prvý...:)inak tiež slušne napísane, ako som spomínal v celkovom kontexte asi zaujímavé-teda fajn .
07.03.2021
Goran
No... napísané to bolo dobre. Nieže nie. No nie, že by sa nedalo i lepšie :) Ale bolo to fajn a bolo to dostačujúce na to, aby sa to dobre a hladko čítalo. Chyby tam boli, na niektoré z nich správne poukázal Martin, ale zrejme zatiaľ aj tak najmenej zo všetkých ostatných poviedok, čo som doteraz v tejto súťaži čítal, rozhodne nie tak, aby to bilo to očí a kazilo dojem z čítania, takže tým sa zase až tak neznepokojuj (ale áno, Martin má pravdu, tak či tak, vždy, treba dať pred publikovaním mrknúť šikovnému betareaderovi, aby ste vychytali nedostatky, čím menej chýb, tým lepšie!). Páčil sa mi nápad, páčilo sa mi, že to bolo postavené na šikovne spracovaných dialógoch, veľmi sa mi páčilo špičkovanie medzi dvojicou. Nevadilo mi, že sme sa vlastne nič nedozvedeli o bezpochyby zaujímavom univerze, v ktorom sa to odohráva, tu sa tie nevypovedané a utajené skutočnosti hodili. Trochu ma zamrzela scéna s porcovaním, vo svojej naturalistickosti mi prišla už samoúčelná, v štýle, há, teraz šokujem čitateľa. Isté veci by ale bolo treba dovysvetliť - ako to, že boli tak veľkí (tá dvojica) ako to, že boli tak ubernamakaní? Pôsobí to až komiksovo... Alebo zistenie, že obri boli skôr krpci a vzťahuje sa to i na ich bludiská - tu je ale logická chyba, urgotský obor je tvor či názov pre ich labyrinty??? Zdá sa, že sám v tom nemáš jasno, v texte je to zmätočné a akoby sa to zamieňalo. Tam by sa vyložene hodila scéna, ako sa Any prediera bludiskom, hľadá Omiročanky a čelí nástrahám... Nič z toho, čo som neoval, ale poviedke príliš neblíži. To, čo jej blíži veľmi a to, prečo som jej dal nižšie hodnotenie, čo ma veľmi mrzí, lebo sa mi zdá, že dokážeš napísať pritom naozaj schopný text, je skutočnosť, že to bolo, prepáč, o NIČOM.
Záver je len tak do stratena. Čitateľ sa nič nedozvedel, nič ho neprekvapilo, o nič v podstate nešlo. Nič si z toho neodniesol, lebo... k ničomu poriadnemu nedošlo a vlastne sa absolútne nič nestalo. Takto by poviedka nemala vyzerať. Aj to najchutnejšie šampanské, bez bubliniek a odstáte, vyšumené, je potom len tieňom samého seba. Povedz mi, čo si z tejto prózy má čitateľ vziať? Nič... a ak mu vôbec niečo po čase ostane v pamäti, bude to azda len podivná scéna krájania podivného živého ovocia... To nie je to, čo čitateľ chce a potrebuje.
Škoda, preškoda, lebo potenciál tam bol.
07.03.2021
Zlodejisnov
Táto súťaž sa mi páči, čím ďalej, tým viac. Ani nie tak kvôli cenám, pretože tie sú skôr symbolické, ale hlavne kvôli týmto komentárom. Spätná väzba a pocit, že si niekto poviedku naozaj prečítal, je to, prečo sa plánujem zúčastniť či už FP alebo PNP znovu. Takže ďakujem za všetky komentáre a určite si niečo z nich vezmem k srdcu :)
08.03.2021
Lukáš Polák
Všetko to, čo si myslím, je už vlastne spomenuté vyššie. Hlavne ma mrzelo, že dej tam v podstate nebol žiadny, iba akási konverzačka. Napísané to bolo dobre aj zaujímavo, no nič sa tam nestalo. Mňa by osobne zaujímala taká výprava cez bludisko a lov tých obrov. O tom by mohla byť parádna poviedka.
08.03.2021
Amaterius
Bolo to zaujímavé :) Napísal si to tak, že som myslel, že Omiročanky sú ľudia, nejaký iný inteligentný živočíšny druh a oni ich jedia :D a keď tam bolo to o tej šťave tak mi to prišlo, že hovoria o krvi :D a potom sa to pekne vyskladalo a zistil som, že je to ovocie a Urgotskí obri sú pokladnice :D po objektívnej stránke mi nenapadá nič, čo by som mohol vytknúť. Po subjektívnej sa prikladám k vyššie uvedeným komentárom, že dej bol v podstate veľmi riedky.
09.03.2021
xius
Mysu! :D
...ale bavil som sa! Chcel som vediet viac a to nedbale "ale daj pokoj" od autora bola taka necakana meta-hra. :) Ze je dej riedky mi nevadilo, bolo to proste par dni zo zivota neuveritelnych bytosti. A davka fantazie okolo bola tak akurat, aby som uveril a nekladol privela otazok. Cim viac takych! Ma to nadsenie a spravnu davku hravosti, ktoru spravidla nejde textu vnutit.
Problemy som citil len v realnych prvkoch, vykresleni postav a ich interakcii. Spravaju sa ako deti, ktorym rodicia nechali prazdny byt na tyzden... Ale! Ono to tak vyznieva, pretoze zvysok tvojho textu je dalej, lepsi. Potom vznika taky zvlastny kontrast v kvalite. Skus viac tazit z reality? Z vlastnych zazitkov a pribehov okolo seba. Nech su tvoje postavy o cosi ozajstnejsie. To fantasticke uz mas.
31.03.2021
B.T. Niromwell
Začnem nejakými jazykovými vecami a potom prejdem k deju.
Oslovenie má byť oddelené čiarkami: „Samozrejme, lovkyňa.“
Uvádzacia veta v priamej reči sa píše cez čiarku, nie cez bodku: „„Parkovať ale nevie,“ povzdychol si Rope.“ Toto si pozri, lebo to máš tak v celkom texte.
„Zahnal sa nožom a z výšky viac ako troch metrov udrel.“ Takže ich krájal na dlážke?
Niektoré vety by bolo treba prečesať, pozor na opakovanie ktorý: „Vedel, že pri jeho práci často naráža na dievčatá a ženy, ktoré lákal jeho robustný zjav ako aj sila, ktorá sa spájala s jeho prácou.“
Fopá sa píše faux pas
Napadlo mi, prečo sa rasa miniatúrnych tvorov nazýva obrami?
Čo sa týka negatív, zaoberáš sa banalitami. Ten pridlhý odsek o jej váhe sa mal odbaviť jednou vetou. Nebolo to ani vtipné, ani informačné, ani nič.
Princíp „show, dont tell“ by mal byť tvoj kamarát pri písaní. V texte by malo byť čo najmenej sucho vyrozprávaných, zrejmých faktov: „Miloval Any a aj to mu dodalo sily udržať nielen ju, ale aj ťažkú krabicu.“ Čím viac ich tam dáš, tým viac bude mať čitateľ pocit, že ho máš za blbca. Často sa ti stane, že odbehneš od témy k takým zvláštnym detailom, ktoré sú dosť samozrejmé, a pre dej či opis postavy nemajú žiaden význam: „Rope ju takmer ani nevidel chodiť pokojne. Jedine vtedy, keď niesla jedlo na tanieri, tak kráčala opatrne.“ Na čo to spomínať? Možno ešte kráčal opatrne, keď mala v ruke vajcia alebo vázu. A pravdepodobne, ak bola unavená. Ale prečo by sme to potrebovali menovať? A takej vaty je tu celkom dosť.
Rope je sympoš, Any je vrcholne nesympatická, človek až nechápe, prečo by s ňou Rope vôbec bol, ale nejako sa to trochu ku koncu uchlácholí, hoci by bolo možno fajn dať tam nejaké mini detaily na začiatok, ktoré by vysvetľovali, čo má na nej rád. Lebo, naopak, celý odsek máš venovaný tomu, ako mu vadí jej práca. Človek zaľúbený po uši do niekoho, na kom mu všetko len vadí, nepôsobí uveriteľne. Ale inak je ich vzťah cute. Omiročanky a ich údel vyvoláva zvedavosť a chuť do ďalšieho čítania. Po celý čas som si inak predstavovala, že sú to cítiace bytosti a odrazu to bolo cítiace ovocie! Celkom zaujímavý element. Ovocie sa ale neodšťavuje tak, že ho rozrežeš na malé kúsky, pritom predsa strácaš šťavu. Obzvlášť v takej hightech pôsobiacej domácnosti by človek čakal, že budú mať nejaký mega odšťavovač. Scény s nešťastným Ropeom majú šťavu, to, ako nepasuje do raja, je dobre vykreslené. Pobavilo ma najmä: „...no aj tak to všetci hltali. Muži preto, že chceli byť ním a ženy preto, že nemali na výber.“
Inak som si po celý čas myslela, že chce všetkých susedov otráviť.
Na konci si si podkopol nohy tým, že si priznal, že aj keby ju chytili, nijaké následky by z toho nevyviedli. Čiže, o čom to všetko potom bolo? Ale ako slice of life to celkom funguje, ale ak to s písaním myslíš vážne, treba popracovať na štylistike a stavbe viet, tu nepomôže iné ako veľa, veľa čítať.
02.04.2021
Zlodejisnov
Ďakujem za všetky komentáre. Určite si z nich veľa vezmem aj keď gramatika a štylistika bude poriadny oriešok pre matikára :)
08.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.