Diskusia 1/1: Dominikou osud 1.časť

2% 2021

Diskusia

HB
Ahoj!
Skúsim byť maximálne koštruktívny. Tipujem, že nepíšeš dlho a si stále v tom prvotnom nadšení, kedy v sebe každý začínajúci autor vidí skrytého Flauberta. Musí si tým prejsť každý. Čím skôr z toho vytriezvie, tým lepšie.
Nie je to dobrý text a predpokladám, že si si ho po sebe neprečítala, neposlala ho nejakému šikovnému kamošovi, ktorý rád číta a vedel by poskytnúť konštruktívne rady, nenechala ho odležať a takpovediac dozrieť. Jasné, beriem, nie každý má takú možnosť, nie každý má v okolí ľudí, ktorí ľúbia čítať a chcú/vedia pomôcť. Daj mi vedieť, či niekoho takého vo svojom okolí máš, prosím. Ak nie, pohoda, pokúsime sa pomôcť my zo scifi.sk :)
Skúsme sa pozrieť čisto len na formálnu stránku. Chceš od ľudí na tomto webe nejaké fajn reakcie, ale sama si hneď na začiatku strelíš do kolena tou chybou v nadpise. Nono! To nech sa ti nestáva, lebo čitateľa to len rozosmutní a pokazí mu to dojem aj z potencionálne dobrého príbehu.
Píšeš v prvej osobe, čo je super, tiež prvú osobu milujem, ale je fakt zradná a možno by bolo fajn skúsiť najprv veci v tretej osobe. Veľmi ľahko totižto môžeš potom skĺznuť do fakt neuveriteľne a kostrbato pôsobiacich viet ako:
"Práve som sa ponáhľal domov cez mestský park na stretnutie s priateľom mojej matky, keď som spravil jeden veľmi nešikovný krok a zletel zadkom rovno na zem."
Viaceré slovné spojenia a vety ti možno zneli v hlave fajn, ale skúsenejší betareader by ich bez mihnutia oka vyškrtol. Spomeniem napr:
"Naštvane som so seba vysypal všetky nadávky a zároveň preklínal svoju teenegerskú schopnosť, neovládať sa."
"Samozrejme ak by to bola džinova lampa nechám si, ale toto som odhodil ako by to spravilo 99% 16 ročných chlapcov."
alebo
"Moja tvár bola asi takého tvaru ako keď som prvý krát videl film Jumanji a o hodinu hľadal tajné tatíčko na svojej konzole s PS."
"Ak by sme boli v komixovom svete nad hlasou by som mal nakreslených minimálne sto otáznikov."
Tieto vety by sa dali všetky prepísať oveľa šikovnejšie, pričom stále by vyjadrovali presne to, čo si zamýšľala. Viem, cieľovka príbehu je mladší čitateľ, ale aj tak, hraj sa s jazykom, nemusí to byť umelo moderné a cool. Naopak, tieto vety skôr znižujú dojem.
Po dejovej stránke príbeh síce neoslní, ale môže sa vypracovať na fajn oddychovú young adult fantastiku, len to budeš musieť chcieť ty sama a budeš musieť chcieť preto niečo urobiť. Snáď ťa to neodradí, lebo naozaj ti dosť fandím! Ak chceš príbeh posielať po častiach, odporúčam nesekať to na takéto kratučké dvoj-trojscénkové pimprlátka, pokojne to sem hoď dlhšie!
Prepáč mi tú (možno) priveľkú tvrdosť, ale naozaj to myslím len a len dobre a chcem ti pomôcť stať sa lepším a šikovnejším autorom. Drž sa, čítaj a píš. Makaj na sebe! Uvidíš, oceníš to najmä ty sama :)
24.02.2021

Goran
Martin, chalanisko píšuci pod nickom HB, je skvelý, empatický, citlivý a priateľský človek. Váž si to, Lenka! Ja taký nie som :D, ja by som bol omnoho tvrdší. Martin, aj keď sa obáva či taký nie je, tak sa obáva zbytočne. Lepšieho a milšieho a ochotnejšieho - a učenejšieho - radcu tak skoro nenájdeš. Až žasnem nad jeho trpezlivosťou. Zrejme si uvedomuje, že keď správne podporíme mladých autorov, môžu sa "vytrénovať" na schopných poviedkarov. Ja by som Ti povedal, že sa to hodí tak maximálne na wattpad a bolo by - mohlo by Ťa to odradiť od písania a bola by to škoda. Mala si mňa vidieť, keď som začínal... nieže by som bol teraz superspisovateľ, to teda nie som, ale to zlepšenie za tých niekoľko rokov je očividné. Preto sa nevzdávaj, píš (zožeň si schopného betareadera, alebo ako ja hovorím prvočitateľa) a takto sa vytrénuješ. Takto, a ešte čítaním kvalitnej fantastiky. To je akýsi pasívny tréning. Pasívny, ale dôležitý. Držím do budúcna palce a neboj sa využiť Martinovu ponuku.
25.02.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami