Diskusia 2/2: Dar?

Podporte scifi.sk

Diskusia

Goran
Ináč, je to mimo Tvojej poviedky, ospravedlňujem sa za tento komentár, ale ak máš rád takýto druh prózy (a to platí aj pre ostatných) prečítaj/te si poviedku Nôž od Fredrica Browna, vyšlo to v legendárnej hororovej antológii Hlas Krve. Nie, nemyslím si, že si "opisoval" :D, to určite nie, takýchto náhod je v literatúre veľa, len je tam zaujímavá paralela.
04.03.2021
Alexander
Nie, neobzeraj sa?
04.03.2021
Goran
Prepááááč, áno, uverujem to, zle som si zapamätal názov. To je ono. Neobzeraj sa.
04.03.2021
Kei
Nápad je pekný, aj obstojne napísaný, keby Ján nemal na konci taký dlhý prejav, tak by to bolo ešte lepšie, ale nechápem jednu vec.
V úvode sa rozpráva o premene, teda chápem to tak, že sa napadnutá postava stane tou bytosťou. Ale na konci sa tvrdí, že "potrebujem tvoju silu, energiu, tvoju krv" a vrhne sa mu po krku, ako keby mu chcel krv vysať. Tak ako to teda je?
A pokiaľ tá bytosť naozaj potrebuje k životu krv a energiu, tak ako prežila zakopaná? ak teda platí, že ju Ján našiel niekde tam. Či to bola len náhoda, že k stretnutiu s bytosťou došlo práve tam? v tom prípade, bola úvodná scéna zbytočná, ale neviem posúdiť, keďže o povahe tej bytosti sa dozvedáme veľmi málo. Bol to upír alebo niečo ine? nevieme. A aj preto poviedka nevyznie tak dobre ako by mohla.
13.03.2021
xius
Zaujimave, ze aj takto jednoducho podane fantasticke klise vie zaujat. A mozno prave preto? Forma tomu dala nadych cohosi ineho a to je plus.
Ale na druhej strane je to skoda. Dalo sa s tym hrat, nahliadnut viac do zivota hrdinov ci tych poslednych chvil. Skryt to za monology je takmer rovnake zlo ako dej skryt za umorne opisy. Keby si to ponal klasickejsie, hrozi, ze tvoj napad by nestacil. Ale mozno by si pri praci na nom odhalil nieco nove?
31.03.2021
B.T. Niromwell
Zaujal ma názov s otáznikom. No nie až tak ako veta v notičke „Vlastne ,neviem prečo tu píšem o možnosti rozhodnúť sa.?!“ Ale verím, že po čase si tu už aj sám prehodnotil počet interpunkčných znamienok nie len v tejto vete, ale aj v celej notičke, a tiež písanie medzery pred čiarkou.
Opakujú sa ti slová, pozor na to, napr. tuto len-len, čo-čo: „Len oči mu žiarili, keď rozprával svoje dobrodružstvá z vykopávok. Počúval som ho len na pol ucha. Stále som musel rozmýšľať, čo je to za chorobu, čo ho, minimálne navonok, tak zmenila.“
Prvý Janov prehovor je akosi od veci: „Teba asi skôr zaujíma tá premena, čo ma postihla?“ Zaujíma ho o skôr ako čo? Vyzerá, že sme akosi skočili do stredu dialógu.
Páči sa mi ale, ako vyzerá dialóg ďalej. Pekný moment je, keď rozprávač aj čitateľ zdieľajú zmätok z toho, komu sa Ján prihovára. Ja si dokonca myslím, že táto poviedka funguje najlepšie na druhé prečítanie, lebo práve vtedy dostáva to rozprávanie hlavu a pätu. Napr. veta „Možno ti pomôže, že strach, ktorý ti teraz nedovolí dýchať a lomcuje celým tvojím telom, zažívaš naposledy.“ Sa číta úplne inak. Nechcem prezrádzať pointu, ak si náhodou niekto číta najprv komentáre. Napriek tomu, že pointa je úderná a rezonuje, čo podľa mňa trochu ťahá tento príbeh dole, je, že je to vlastne len rozprávanie o niečom hypotetickom. Máme uveriť, že tento náhodný chlapík, Jano, žil život, aký sľubuje rozprávačovi? Že je „Geniálny vedec, nedostihnuteľný zločinec, skvelý športovec alebo ak chcem - nenapodobniteľný umelec.“ V takom prípade by snáď malo rozprávačovi ako prvé napadnúť, keď ho v prvom odseku opisuje, ako fajnovo si Jano žije, koľko mal krásnych mileniek alebo aký je bohatý atď, proste aspoň nejaké náznaky, vďaka ktorým by sme ľahšie uverili, že je, čím je. Dobre, je to archeológ, ale musí byť fakt slávny a skvelý, inak to predsa nemá zmysel, aby si vybral byť práve ním, ak mohol byť hocičím. Proste, ak nevieme, čo z toho, o čom hovorí, sa stalo alebo je reálna pravda, je to len hypotetický príbeh v príbehu.
02.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.