Diskusia 1/1: Panteón majstrov hrôzy – H. P. Lovecraft

Filmová história scifi

Diskusia

BocianSara
Spomenúť Lovecraftov rasizmus v jednej vete, dokonca len medzi zaujímavosťami sa mi zdá veľmi scestné. Práve jeho xenofóbia a rasizmus, jeho strach z neznámych kultúr a náboženstiev a ich následná demonizácia sú centrom jeho poviedok. Celá séria kozmického hororu je o stvoreniach mimo nášho chápania, ktoré sú na Zemi ale uctievané odlišnými kultúrami. Všetky "nebiele" postavy sú veľmi hanlivými výrazmi označované ako zaostalé, nerovnocenné, alebo rovno vyznávači a posluhovači diabolských stvorení (Či už ide o Arabov a ich Necronomicon, obyvateľov Južnej Ameriky, černochov, Židov ale dokonca aj Írov a Portugalcov. Z poslednej prečítanej poviedky "...villainous-looking Portugese half-caste" o jednoduchom poslíčkovi.). Sú kulisami prostredia, nikdy nie plnohodnotnými ľuďmi. Lovecraft má v poviedkach málo hlavných postáv, zvyčajne jednu až dve, no aj tak je jeho štýl dehumanizácie extrémny. Netvrdím, že to by mal byť dôvod úplne ho zatratiť a nečítať, ale podľa mňa je dôležité to zdôrazniť, pretože práve ten svoj vlastný strach z nepoznaného sveta dával do svojej tvorby a dokázal tak osloviť čitateľov.
26.01.2021
Goran
My sa s názorom na Lovecrafta nezhodneme, však? :D Ale dobre, je to legitímna pripomienka, lenže článok som nezameral ani tak na jeho dielo, ako na jeho život (záujemca o jeho dielo sa viac dozvie z recenzií na jeho knihy). A vychádzal som zo starších zdrojov, kde jeho rasizmus, xenofóbia, i konkrétne anti-semitizmus (paradoxne si ale vzal Židovku), nebol tak akcentovaný, ani tak nepoburoval, ako v súčasnom diskurze. Uznávam, že v niektorých poviedkach to je skutočne očividné, viď. The Horror at Red Hook, som ochotný pripustiť, že to v širšej miere (strach z neznámeho) ovplyvnilo i celú jeho tvorbu, nerád by som to ale staval do súčasného, tak obľúbeného svetla - akéhosi revizionizmu - kedy sú autori, ba celé hnutia a smery vnímané a vysvetľované primárne cez túto optiku. Nemohol som to nespomenúť, nemienim to však zdôrazňovať (jeho rasizmus). Na mňa v jeho tvorbe zapôsobili nekonečne viac úplne iné atribúty, dovoľ mi citovať z môjho blogu:
"Bolo to moje prvé stretnutie s Lovecraftom a... poznačilo ma. Nielen literárne, ale aj psychicky. Na mňa to bolo priskoro. Mal som vtedy tuším štrnásť rokov a skutočne som sa bál. Ale neľutujem. Bol to naozaj delikátny pocit strachu, ktorý som si začal po prvotnom ohromení vychutnávať. Máloktorý autor dokáže vykúzliť takú atmosféru nepozemskej, nadprirodzenej hrôzy ako Lovecraft, málokto z nich oplýva totiž tak chorobnou fantáziou. Najväčšmi mi ale učarovala tá zvláštnosť, až bizarnosť jeho desivých vízií. Nenadarmo sa tento druh literatúry nazýva weird fiction, teda podivná fikcia. Je to akýsi žánrový zlepenec fantastiky, najčastejšie nasledovného zloženia: trochu fantasy, trochu sci-fi, veľa hororu, hoci môže byť namiešaný i v ľubovoľnom pomere, to už záleží len a len na jednotlivých spisovateľoch. A do popredia v ňom vystupujú čudné, ťaživé, miestami až halucinačné vidiny."
V nebývalej miere ma dodnes neprestáva fascinovať a vzrušovať tá "podivnosť" jeho príbehov a esencia strachu, ktorú dokázal votkať do písmen.
Patrí k móde súčasnosti všetko hodnotiť moderným náhľadom, a bez toho, že by som bagatelizoval rasizmus, bol to, žiaľ, úplne bežný fenomén svojej doby. Síce s ním nemôže dnes nikto súhlasiť, ale ja rozhodne nesúhlasím ani s trendom, kedy sa cíti byť človek 21. ohromne prezieravý, poučený a nad vecou, dokonca azda morálne nadradený. Každý je nálepkovaný a kádrovaný. Som presvedčený o tom, že keby žil Lovecraft v súčasnosti, stane sa obeťou tej tzv. "cancel culture", zrušia mu účet na twitteri :D, budú sa konať protestné pochody, kde budú červenovlasí bojovníci za sociálnu spravodlivosť opľúvať jeho portréty neumelo nakreslené na kartóne, na dajakej sociálnej sieti zas založia petíciu a budú vyzývať ľudí, aby nekupovali jeho práve vydávanú knihu a pod. Ale mňa takéto veci vôbec nezaujímajú. Zaujíma ma len hrôza a literatúra. A aby som použil názov jeho slávnej štúdie, zaujíma ma konkrétne "nadprirodzená hrôza v literatúre".
Rozhodne ale nie som proti tomu, aby si napríklad práve tu na scifi.sk, napísala nejaký alternatívny pohľad na Lovecrafta - jeho život a dielo, ktorý bude polemizovať s mojimi článkami. Myslím, že to môže byť prínosné aj pre bežného čitateľa.
26.01.2021
BocianSara
@Goran Teraz si trochu odbočil od toho čo som napísala. Píšeš o Lovecraftovom živote a teda aj o tom, čo následne ovplyvnilo jeho tvorbu a jeho rasizmus a xenofóbia sú základ, z ktorého vychádzal a pretvoril do toho, čo máš v jeho textoch rád. V komentári k Recenzia Stín nad Innsmouthem / Barva z kosmu si písal, že autora neadoruješ a bude to z tohto článku jasné, no negatíva si v oboch spomenul v jednej, maximálne dvoch vetách a ak neplánuješ článok všeobecne o jeho tvorbe tak čitatelia budú očakávať objektívne zhrnutie práve v takomto všeobecnom článku namiesto toho aby čítali konkrétne recenzie.
Okrem toho, keď si už tam zašiel, všetci okolo seba jasne vidíme, že rasizmus nie je fenomén svojej doby lebo s ním stále bojujeme. A ak už chceš takto argumentovať tak stále bol Lovecraft v tomto extrém, kvôli ktorému ani nedokázal napísať uveriteľné postavy. Herman Mellville o asi 70 rokov skôr dokázal napísať domorodca z Afriky ako plnohodnotného človeka. Ak rasizmus odsudzujeme v skutočnom živote tak prečo by sme ho mali akceptovať v literatúre?
26.01.2021
Goran
Určite boli u neho rasizmus i xenofóbia formotvornými činiteľmi, to nikto nemôže poprieť. Azda ich vplyv ale marginalizujem? Neviem... pre mňa osobne - a to mám s Lovecraftom spoločné: tú fascináciu, doslova až posadnutosť, podivnosťou, "nezemskosťou", nadprirodzenou hrôzou - tieto veci vychádzajú, ako verím, z letmého dotyku s temnými sférami transcendenta. Oveľa viac ako zo xenofóbie. Manifestujú sa tak v strachoch, fóbiách, zhmotňujú sa v zlých snoch, nočných morách, niektorých psychických poruchách, a pod. Ale ja som zástanca okultizmu a mágie, v ktorých pôsobnosť skutočne verím (zosmiešňujem akurát naivnú vieru ezoterikov, ktorí sa naháňajú za Necronomiconom a myslia si, že Lovecraft bol tajný zasvätenec :)). Lovecraft bol ateista a materialista, podľa mňa však tieto veci akousi intuíciou vycítil. To je ale môj osobný názor, moja viera, a to nemá v článku čo robiť. Preto to spomínam iba tu.
A musím podotknúť, že Lovecraft nedokázal vytvoriť ani uveriteľnú postavu bielej rasy :D Protagonisti jeho príbehov boli len pasívni účastníci a svedkovia hrôz, figúrky na jeho šachovnici, nič viac. Niekto to môže pokladať za literárny nedostatok, ja skôr hovorím, že ide o autorovo špecifikum.
Oddeľujem osobu autora a jeho dielo. Napríklad: ešte radšej ako prózu mám poéziu a keby som príkro hodnotil (alebo by stačilo len spravodlivo :D) charakter a názory mnohých básnikov, nemal by som odrazu čo čítať.
Mám rád Ewersa, písal pôsobivé horory a to bol vyložene nacista. A nemám s tým problém. Mám rád Przybyszewského, bol to satanista, rád ho čítam. Pritom nacizmus i satanizmus odsudzujem.
26.01.2021
BocianSara
@Goran Pre teba to môže byť len autorovo špecifikum, no väčšina čitateľov hľadá všeobecne kvalitné diela, nielen dobrú atmosféru. Už sme nároční a rozmaznaní a chceme všetko - úžasné postavy, zaujímavý príbeh aj dychberúcu atmosféru :D Poprípade chceme vedieť ak niečo z toho trochu (alebo veľmi) zaostáva :D
Oddelenie autora od jeho diela je veľmi zložitá téma. Na jednej strane je to ukončený produkt, a teda autor by nás už ďalej ovplyvňovať nemal. Na druhej strane väčšina autorov do svojich diel dáva aj seba a sú od ich kníh neoddeliteľní. Tiež napríklad ak hovoríme o rasizme dá sa veľmi jasne vidieť, či len autor napísal rasistickú postavu, ktorá takto premýšľa alebo to sú jeho názory a vtedy ja osobne mám veľký problém.
26.01.2021
Goran
Ok. Ja s tým problém nemám. Nie som útlocitný. Napokon, na ľuďoch, ako takých, mi príliš nezáleží, fascinuje ma umenie, najviac literatúra. To je všetko. Necítim sa horšie, ak si užijem dielo aj totálneho magora (hoci takého Bukowského naozaj rád nemám :D, ale nie je to preto, že bol starý "prasák", je to pre jeho štýl), pokiaľ mi niečo dáva. Problém by som mal jedine s tým, ak by dotyčný priamo fyzicky ublížil. Preto napríklad bojkotujem Polanského filmy, hoci ho pokladám za znamenitého režiséra. Ale to nie je Lovecraftov príklad, Lovecraft bol nežný, zasnívaný podivín, ktorý žil i tvoril vo vlastnej bubline. Myslím si, že úzus dnešnej doby je precitlivenosť a falošná morálka. Nemusím s niekým súhlasiť, dokonca môžem byť vyložene proti jeho názorom, a pritom môžem mať jeho dielo veľmi rád. Takisto môže dielo niekoho zaostávať v mnohých atribútoch, ale len v zopár, či dokonca jedinom môže byť natoľko výrazné, že to prebije všetky ostatné negatíva. Práve atmosféra je pri horore (a weird fiction) najdôležitejšia.
Tiež si nemyslím, že súčasná literatúra a konkrétne fantastika, je nutne na vyššej úrovni než tá minulá. Ak by som mal paušalizovať, v dnešných príbehoch (tých kvalitných) máme azda perfektne vystavaný dej, sú tam plasticky a zaujímavo zobrazené postavy, odvalí nás nečakaná pointa a pod., ale naozaj väčšina zo súčasnej produkcie zas zaostáva v obyčajnej štylistike a to už nehovorím o kráse slova a bohatosti jazyka. V tomto je napríklad dodnes neprekonaný taký E. A. Poe či Théophile Gautier. A kedy žili a tvorili? Generalizujem, ale trend je jasný, ak to môžem takto nemiestne simplifikovať.
27.01.2021
BocianSara
Odopieranie základných ľudských práv nie je len iný názor a dokáže byť rovnako škodlivé ako fyzický útok ale ja som sa tu nechcela venovať polemizovaniu o rasizme :D Ani o tom, či je klasika kvalitnejšia ako súčasná literatúra keď v súčasnosti vychádzajú tisícky nových kníh každý rok :D Len som chcela poukázať na to, aké sú tvoj životopis aj predchádzajúce recenzie subjektívne. Každý čitateľ hľadá v knihách niečo iné a málokomu stačí len zvládnutá štylistika a krása slova. Preto by som čakala objektívnejšie zhrnutie, aby si človek mohol urobiť vlastný názor. Či mu stojí za to venovať sa práve Lovecraftovi z toho množstva kníh, ktoré má na výber ak nestíha čítať knihu týždenne. Tým, že si si vybral aspekty, ktoré ti vyhovovali si sa zameral len na úzku skupinku ľudí, ktorí z tvojho článku budú mať úžitok.
27.01.2021
cyberstorm
Cau lidi, co blbnete? :D
@Lovecraft (ako prelozit? Ako milostne umenie? hehe) Podla mna mate obaja ciastocne pravdu: L bol rasista a mizantrop a vsetky tie veci dokopy, ktore ale, zial, v jeho dobe neboli nicim ojedinele a zvlastne. Rasizmus (nielen) v Amerike a v ludoch bujnie este aj dnes, aj ked mozno nie tak ocividne ako predtym. A ano, aj mnoho inych autorov medzi nich patrili, namatkom len ikona scifi, John Campbell jr. ale ciastocne aj Heinlein a dalsi. A ano, prave strach z cudza a cudzincov, to povestne my a ONI, vytvorilo z Lovecrafta jedinecneho autora hororu. Nebyt toho, mozno by pisal milostne romany....fujtajbl.
Ale ine som chcel: Jeho styl i pisanie je uz davno prekonane a je poplatne svojej dobe. Na druhu stranu, prave strach z lidskej malickosti, to ako popisal vesmir, nie ako prijemne miesto plne dobrodruzstva, ale temne hrozive miesto, kde ludstvo moze kedykolvek vykapat a nepomoze mu ziadna modlidba k JK, je tak dolezite. Ano, mas tu mocnosti, ktore by jednym kychnutim znicili planetu...a vies co? Ono to v skutocnosti aj tak je. Akurat sa nevolaju Cthulhu, Yog-Sothot a Azathoth ale Slnko so svojimi proturbulenciami, gama burst a cierne diery. Svojim sposobom L. nechtiac popisal skutocne hrozy fyzikalneho vesmiru, ktore mozu bez problemov ludstvo zlikvidovat. Popisal tu epiku, ktora od vtedy uz navzdy ostala sucastou hororu. A za to mu imho patri vdaka, ze dokazal vytvorit nieco beoynd a nielen jednoduchy strasidelny pribeh o pomstichtivom duchovi zo zahrobia. BUBU
27.01.2021
Goran
Podnetný komentár. Ešte k našej predchodzej výmene názorov - myslím, že nebola neužitočná, čitateľovi môže rozšíriť obzory a rozhodne sa aspoň pobaví :)
Správne si poznamenal, že Lovecraft, pokiaľ viem, bol prvý, ale ak aj nie, tak určite najvýraznejší a preto aj najvýznamnejší beletrista, ktorý vnímal vesmír ako nevypočitateľné, nevyspytateľné, ba priam desivé miesto, ktoré nie je voči človeku nijako prívetivé. Iste, boli tu už vtedy mnohí autori science fiction, ktorí nechávali na úbohých pozemšťanov podnikať jednu mimozemskú inváziu za druhou, ale to bolo o niečom úplne inom a oproti Lovecraftovým príbehom to bolo bezzubé.
A konečne, (temnému) romantikovi a fanúšikovi gaučového okultizmu, k akým sa samoľúbo a trápne zaraďujem, povedia tieto príbehy oveľa viac a oveľa sugestívnejším spôsobom než trebárs hard sci-fi o dopade vesmírneho asteroidu... Prinášajú mi totižto zimomriavky z nadprirodzena a to milujem nadovšetko! Viem, že v tomto nie som sám. Ak by bol Lovecraft "len" kultovým autorom, nebol by dodnes tak ohromne obľúbeným a vplyvným. Ak by to bol všetko len akýsi chvíľkový trend, dávno by sa to pominulo, aj to svedčí o jeho nesporných kvalitách aspoň v niektorých oblastiach.
27.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.