Diskusia 1/2: Vlčie oči

Podporte scifi.sk

Diskusia

Lukáš Polák
Zaujímavá fantasy poviedka s "folk" prvkami. Čitalo sa to veľmi dobre a po technickej stránke nemám čo vytknúť. Možno jedine ten úsek, kde skoro všetko začalo na "A" a celkovo začínať vetu s "A" nie je dla mojej chuti, ale to je len detail. Vadili mi vlastne len dve veci. Za prvé, tie prechody medzi reálnym dejom a snami boli boli moc "skokové" a občas to zaškrípalo a tým pádom to zabrzdilo plynulosť čítania. Za druhé som neveril brutálnosti toho násilníka, prišiel mi len ako obyčajný pijan z Hornej Maríkovej. Síce píšeš, že je taký a taký, ale nebola tam reálna a drsná konfrontácia s ním, ktorá by ma donútila kričať hlavnému hrdinovi aby od neho ušiel (azda chápeš, čo tým myslím). Alebo som len ja úchyl, čo chce vidieť všade násilie. :D Každopádne, ľahký nadpriemer.
02.01.2021

Goran
Díkes! Áno, tie výčitky beriem, máš pravdu. Určite napríklad s povahou toho násilníka; hodilo by sa to rozviesť, každopádne ďakujem.
02.01.2021

HB
Kvalitná poviedka, cítiť z nej, že rád a veľa čítaš. Po formálnej stránke azda niet čo vytknúť. Tiež by som odporúčal lepšie ošetriť tie prechody medzi reálnym dejom a tými preľudmi, niektoré pasáže som si musel prečítať druhýkrát, nech si uzrejmím kde sa vlastne v deji nachádzame :)
Inak poviedku, samozrejme, hodnotím dosť vysokým počtom bodov. Dobrá práca.
04.01.2021

Goran
Ešte raz ďakujem. K tým prechodom: v originálnom texte sú to oddelené odstavce, ale tu sa to naformátovalo do jednej "masy". Ale uznávam, možno i tak by sa to hodilo ešte nejako výraznejšie odlíšiť.
04.01.2021

Tomáš Staviteľ
Za mňa dosť rozporuplná záležitosť. Forma je na dosť vysokej úrovni, ale predsa len by sa hodil šikovný betaread, ktorý by doladil chybičky krásy (ako napr. opakovanie tej istej informácie, čo robíš dosť často). Osobne na tieto veci nemám dostatočne trénované očko, aj napriek tomu to miestami zarezávalo. Tiež si neviem pomôcť, ale celý úvod na mňa pôsobil strašne umelo a strojene, či už dialógmi alebo samotným opisom deja - ale možno to tak pôsobilo len na mňa :)
Tematicky mi poviedka veľmi nesadla, popravde mi to prišlo dosť na hranici žánru - Zaradil si to do hororu, ale na ten to pre mňa nemalo potrebnú atmosféru. Na fantastiku mi tam zas príde málo patričných prvkov. Z príbehu sa podľa mňa tiež dalo vyžmýkať viac - téma násilia je dosť "silná" na to, aby u čitateľa vzbudzovala emócie sama o sebe, ale presne preto, aká je silná, tak by som čakal že zarezonuje viac. V podstate si nič nepokazil, ale ani k ničomu ráznejšiemu sa neodvážil.
Celkový dojem je ale super a hodnotím nadpriemerne :) Nakoniec, ide o vydarenú poviedku s uhladenou formou na dosť dobrej úrovni :)
06.01.2021

Goran
Myslím, že si to dobre zhodnotil, nemám čo dodať. Iba azda toľko, že rád používam opakovanie - tento literárny prvok mám z rozprávok a ľudovej tvorby, uznávam ale, že opakovanie môže niekedy moment zvýrazniť, inokedy je zas ale nežiadúce, lebo jednoducho nudí.
Žánrovo je to fantasy horor - ale či nie je vlastne každý nadprirodzený horor fantasy - tak trochu dark fantasy? :D Pocitovo mi to najviac sedí do hororu, chápem, že sa s tým nemusí každý stotožniť a chápem aj prečo. No je to tak u mňa subjektívne vnímané.
06.01.2021

YaYa
Skús oddeľovať scény troma hviezdičkami, keď to hádžeš na stránku. Tak sa mi to osvedčilo.
Úvod ma celkom zaujal, ale od prvého sna mi text prišiel trošku slabší. Môže to byť aj moja chyba, ale nedokázala som sa úplne preniesť do príbehu, stále som vnímala, že to len čítam.
10.01.2021

Kei
Príbeh je fajn, úvod neodradil, tajomno v ňom zaujalo a dej viacmenej plynul, možno štipku pomalšie. Povedala by som, že poviedka je určená skôr tej mladšej mládeži, preto nejdem vytýkať trochu výraznjejšiu priamočiarosť. Napriek tomu, že na nič výrazne negatívne som nenarazila, zopár zádrhelov v poviedke je, kvôli čomu som mala na konci dosť rozporuplné pocity. Po remeselnej stránke kazí text časté opakovanie niektorých slov (napríklad oči) a nadužívanie zámen. Síce by sa to dalo ospravedlniť - príbeh podaný v prvej osobe je vlastne prejavom chlapcových myšlienok, on môže patriť k takým ľudom, ktorí reálne zámená nadužívajú, ale je to len barlička. Tu bol priestor zvoliť chlapca, ktorý aj v mysli adresuje presnejšie a neobsiahne celý svet zámenom "to". Používnie prvej osoby nie vždy sadlo - príklad: Ak si dvaja padnú do očí, vidia to len tí okolo. Teda ak on vnímal, že padá, je pohlcovaný jej očami, len ťažko by si uvedomil, že je to vzájomné. Veta - Zdalo sa mi, akoby do mojich očí celá spadla...- by fungovala s rozprávačom v er-forme. (plus ešte pár ďalších momentov) Tým nechcem povedať, že je zle zvolené rozprávanie, tá prvá osoba sa k príbehu celkom hodila.
Čo mi celú dobu vŕtalo v hlave bol vek chlapca. Keď dostal náramok, tak mal 10, to bolo okej. Ale neskôr pôsobil tak zároveň detsky a zároveň jeho myšlienky pôsobili... normálne dospelo, nie ako predčasne dospelé deti.
Stredná časť mi prišla ukončená tak narýchlo - prišla teta na aute, ale mŕtvolu už neriešili? Iste, časť sa dá ukončiť aj tak, že niektoré veci zostanú nevypovedané, alebo nie sú podstatné, či sa dajú domyslieť, ale tu scéna pôsobí zhurta a useknuto, nie ukončene. V štýle - tu máš, čitateľ, koncentrované rozuzlenie, zožer si ho. A možno dôvodom ani nebude tá mŕtvola, teda predpokladám, že zomrel, ale taká samozrejmosť, stalo sa to ako bežná vec... či kombinácia týchto a ďalších drobností. To že nasleduje záver, z ktorého je zrejmé, že sa od otčima dostali preč, pocit "nie je to zlé, ale ALE" neodstráni.
Mimochodom, zaujímavým experimentom by bolo napísať túto poviedku s dospelou hlavnou postavou a o čosi razantnejšie, mohol by z toho byť aj dobrý horor.
12.01.2021

Goran
Ďakujem za veľmi podnetné pripomienky a trefné a komplexné zhodnotenie. Opäť - je to samozrejme, pravda, čo píšeš. Zámená, ale aj opakovanie istých slov, či časté používanie častíc alebo začínanie vetu spojkou, to sú veci, ktoré sa u mňa v písaní vyvinuli už dávno a pretrvávajú, považujem ich už akosi za svoj štýl, tým nechcem povedať, že to niekedy nemôže pôsobiť v príbehu kostrbato (a zrejme aj naozaj pôsobí). Istá "mládežníckosť" poviedky a nesúrodé detsko-dospelácke myslenie hrdinu určite vyplývajú aj z môjho osobného naturelu. Vždy tvrdím, že autor je viac-menej aj hlavnou postavou príbehu, či už je to dobre alebo zle. Akurát v jednom aspekte sa pokúsim obhájiť: pre príbeh je absolútne nepodstatné to, čo by bolo tým najpodstatnejším z právnej a praktickej stránky v reálnom živote - a teda; čo s mŕtvolou? Rozhodne som nemienil nič "uťať", len mi to prišlo pre príbeh irelevantné. Ak to ale na čitateľa pôsobí useknuto, čo nechcem, musím porozmýšľať ako to prípadne vylepšiť.
12.01.2021

Kei
Ako som písala, problém "s mŕtvolou" nemusí byť presne v tom, čo som písala. Niekedy je ťažké nájsť presný dôvod, prečo určitá časť poviedky škrípe. Vtedy má človek tendenciu pomyslieť na to prvé, o čo v texte zakopol, keď si uvedomí, že niečo je off. Mne sa to stalo pri tom prechode od mŕtvoly do druhého odseku. Svoju úlohu zohralo aj to, že vizuálne tieto časti nie su oddelené, fakt chýbajú hviezdičky. Z malej časti to môže byť tým, čo som písala, že tú mŕtvolu neriešia, ale to riešenie nemusí byť fyzické, že ju majú spáliť a zakopať, či volať policajtov. Aj keď to mi napadlo ak prvé. Keď sa zamyslím viac a rozleží sa mi môj vlastný prvý dojem v hlave, tak problém dostáva iný fokus - nie sú tam žiadne emócie, ani úľava, ani hnev, ani zhrozenie, ani zlosť, že k čomu ho dohnal. Prežíva to asi ako čistenie topánok.
A problém môže byť čiastočne aj v tom, že sa situácia s netvorom - nočný útek - opakuje...
Čo sa týka štýlu, tak áno, poviedka má svoj štýl, ja ho volám kamarátsky. Lebo je dosť dobrý na to, aby kamaráti dielko pochválili. Aby autor mohol spraviť krok ďalej, v prvom rade si musí pár vecí o štýloch uvedomiť a naučiť :)
12.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami