Diskusia 1/2: Kuvik

Podporte scifi.sk

Diskusia

8HitBoy
Je to dobre napísané, to bez pochýb! Formu som osobne ani toľko neriešil, členenie máš dobré, číta sa to príjemne. Gramatiku a preklepy som podrobnejšie ani neštudoval, považujem ťa za človeka, ktorý si tieto veci istotne skontroloval aj viackrát.
Čo ma ale trošku zamrzelo je to, že aj keď mi je (už od minulej FP) jasné, že archeológia a toto časové obdobie je tvoja srdcovka a ak si môžem tipnúť, asi aj živobytie, vlastne sme sa nikam dejovo neposunuli. Táto poviedka je štýlom, settingom aj všetkým (okrem deja samotného, samozrejme!) tak podobná tej minulej, že ma vlastne ničím neprekvapila. Ukáž sa nám aj z inej stránky, pokojne aj v PnP, kde vlastne o nič nejde, len o zábavu :) Skrátka veľmi rád by som si prečítal nejakú tvoju prácu, v ktorej by si trošku vystúpila zo svojej komfortnej zóny. Ale to neber ako kritiku, skôr ako návrh/nápad do budúcna.
Tvoj štýl rozprávania príbehu je košatý a pompézny, ľúbiš slová a rada sa s nimi hráš. To je skvelé, len občas to možno skĺzne za tú hranicu uveriteľnosti, niektoré scény pôsobia kúsok strojene a nasilu veľkolepé. Ale kto som aby som to súdil, možno to skrátka patrí k tomu obdobiu, história nikdy nebola moja šálka čaju s rumom. Pri pohľade na to, aký úspech má s historickými románmi napr. práve Ďuro Červenák mi je jasné, že podobné príbehy skrátka na Slovensku publikum majú a môžeš s nimi byť určite v budúcnosti úspešná nielen na tejto stránke.
Dovtedy sa ale teším na množstvo ďalších skvelých poviedkových súťaží, kde sa všetci, ktorí sem píšeme, navzájom potlačíme k lepším a lepším výkonom. Drž sa (a príď aj na nadchádzajúce Poviedky na počkanie)! Pozdravujem aj bábo! :)
05.11.2020

Kristína Leonhard
Ahoj, ďakujem za čítanie aj koment. Ono je to tak, že moje vzdelanie z oblasti historickej som s písaním paradoxne spojila len nedávno a fakt si v tom zatiaľ "libujem". Možno nejaké soft scifi alebo hororček by zo mňa mohlo opäť časom vypadnúť, uvidím. Pokiaľ ide o PNP, toho sa ja bojím :D. Všetci, čo tam píšete, máte môj obdiv. Prvé verzie mojich poviedok... napíšem to tak, že sa mi nepáčia, navyše to, ak sa nemýlim býva okolo 8-9? Vtedy si ma uzurpuje mláďa, ktoré pozdravuje späť :)
Ktoré časti sa ti zdali strojenejšie? Skúsim sa na to kuk.
05.11.2020

Tomáš Staviteľ
Ahoj, asi sa nám to trochu obrátilo, keďže toto je zas z iného súdku pre mňa :). To že máš rada históriu, som vedel skôr, než som zamieril ku komentárom. Je to z textu strašne cítiť. Máš presne ten svojský štýl, keď sa asi vyžívaš v deskripcii starých svetov, na mňa bolo toho opisovania priznám sa priveľa, ale ty sa v tomto asi nachádzaš a to je dobré.
Čo sa týka príbehu a myšlienky, ten sa mi páčil. Zo začiatku som mal pocit že to bude nejaká klasická nudná lovestory o žene, ktorá sa chce vydať za iného, ale rýchlo si ma vyviedla z omylu :) Priznám sa že som mal problém trochu uveriť tej premene, resp. prerodu Prisce, ale neviem ti zdôvodniť prečo. Asi mi k tomu chýbalo viac vnútornej emocionálnej motivácie hlavnej hrdinky. Popravde ma ten záver aj prekvapil, pretože to smerovanie som tam počas čítania necítil, čo je v tomto prípade ale asi nežiadúce. Samozrejme, možno je to len mnou a je tam všetko, čo treba :)
Občas sa mi text ťažšie čítal, niekde by som prehodil poradie viet, inde trošku preformuloval, ale v prvom rade nechcem vôbec hodnotiť tvoj štýl písania, ani štylistiku, pretože je to niekde úplne inde než to, čo väčšinou čítam, alebo ako ja sám píšem. V tomto nemá žiadny zmysluplný význam porovnávať sa, predsa len ja som muž z ďalekej budúcnosti, zatiaľ čo ty žena z dávnej minulosti :D Možno sa niekedy stretneme v tej prítomnosti :)
Celkový dojem super ;) áno a skoro som zabudol... záver sa mi páčil :D
05.11.2020

8HitBoy
Nechcem nejako hnidopišsky vyhľadávať konkrétne pasáže, ale skúsim objasniť ako som to myslel na tejto scéne:
"Kvádski bojovníci dostrkali pred štítovú hrabu Caeliu. Waldhar sa poškrabal na jazve nad obočím, zatiahol Caeliine vlasy, zaklonil jej hlavu a podal Prisce spathu. Prisca zaryčala ako zviera a jediným prudkým pohybom otvorila svojej matke hrdlo."
Neviem či strojený je to správne slovo, možno by som teraz už použil iné, ale skrátka je v tom podľa môjho vnímania neskutočne veľa intenzity. Až toľko, že celá scéna na mňa pôsobí trošku umelo, neuveriteľne. Možno ale riešim somariny, doba to bola istotne krutá a v tomto prípade sa jednalo aj o akýsi druh obradu, kde istá forma pompéznosti a divadelnosti možno má svoje miesto. Neviem, úprimne neviem, ak v tomto komente nájdeš niečo čo ti pomôže, len dobre, ak nie, ignoruj ma :D
A tie PnP... no snáď niekedy! Dobrých hororov v PnP nie je nikdy dosť!
Inak naozaj nemám
05.11.2020

Kristína Leonhard
To Tomáš Staviteľ: Je mi jasné (podľa komentov), že záver sa ti páčil :D. Pekne si to napísal o tej minulosti a budúcnosti, napadlo mi, kde sa pekne stretávajú, napríklad v Timeline od Michaela Crichtona, kde záveru trochu dochádzal dych :D, ale inak sa mi to veľmi páčilo.
A ešte som chcela, že sa mi fakt páči, ako sa opatrne vyjadruješ :D
To HB: Ďakujem, že si si dal námahu! Aj za názor. Vidíš, konkrétne táto scéna mi príde OK :D Jednak z toho, čo viem o tej konkrétnej dobe, a jednak ešte oveľa hnusnejšie aj teatrálnejšie veci nachádzam v beletrii u svojich obľúbených autorov. Napríklad taká séria Posledné kráľovstvo, čo je troška iná éra, ale aj tak. Tam to skoro s nikým dobre nedopadne a vodcovia sa chovajú ako zvieratá a občas aj ako malí chlapci :D.
Asi si prečítam zas nejaké scifíčko alebo klasiku, lebo tieto moje obľúbené romány ma ovplyvňujú. Ak ešte niečo odpíšete, podeľte sa, aké knihy momentálne bavia vás.
05.11.2020

8HitBoy
Satamaranga! Slovenská fantastika, Richard Brenkuš. Je to veľmi fajn, recenzia tu na stránke bude čoskoro O:)
Zo scifi ak chceš teda by som odporučil asi Janu Plauchovú, aj keď scifi ako žáner ide často aj mimo mňa.
A ten nickname je taký neosobný, tak sa rovno skamošme, som Martin, ahoj!
05.11.2020

Magda Medvecká
Už asi chápem, prečo sa ti nepáčia poviedky s málo opismi, máš veľmi opisný a podrobný štýl :) Vďaka tomu to bol hutný text, aj sa ti podarilo vybudovať atmosféru či dve a priblížiť dobu, v ktorej sa to odohráva. Myslím, že v rámci celej poviedky sa ti podarilo udržať pomerne rovnakú úroveň opisnosti, čo je dobré, aj keď tam boli miesta, kde som mala pocit, že by sa hodilo viac akcie a menej opisu.
Ale čo sa týka príbehu. Mám s tým podobný problém ako s tvojou predchádzajúcou poviedkou – napísané je to pekne, ale dej ide mimo mňa. Resp. postavy mi neboli nijako extra sympatické a celú poviedku sa so mnou tiahol nepríjemný pocit z toho nanúteného manželstva a hrozba nechceného sexu a tehotenstva. Ja viem, že to deje/dialo, ale sú to veci, o ktorých fakt nechcem čítať. A keď to od začiatku vyzerá, že to bude v celej poviedke... Dosť mi to pokazilo zážitok, čo je škoda, lebo žánrovo nie je mimo môjho záujmu. A toto celé sa potom spojilo v konci – nebol zlý, vlastne o dosť lepší ako v predchádzajúcej poviedke a chápem, čo si chcela urobiť. Ale tým, že som k nimi nemala žiadny vzťah, niečo mi chýbalo aj v tom Priscinom prerode a Waldhar mi neprišiel ako sympatický „zloduch“, nemal ten správny účinok.
Takže, štýlovo sa mi to páčilo, ale dejovo mi to, bohužiaľ, nesadlo.
06.11.2020

Kristína Leonhard
Teší ma Martin :) Moje krstné meno je tu skutočné. Satamarangu evidujem výrazne na FB a hoci je to povrchné, obálka ma odrádza. Asi 2x som čítala k tomu anotáciu, ale nejak... ja ani neviem, o čom to má byť. Asi sa na to ešte teda pozriem. Jana Plauchová je tiež mimo môj záber... keď už scifi, tak u mňa skôr niečo ako Deň trifidov, Marťan, Le Guin, aj King má v podstate scifíčka, a aj Ready player one sa mi páčil. Aha, asi máš na mysli tuzemských autorov... Máš goodreads konto?
Magda, ďakujem za prečítanie aj koment.
06.11.2020

8HitBoy
https://www.goodreads.com/user /show/8935965-martin
06.11.2020

xius
Dychberuca detailnost! O polovici slov neviem, co opisuju, len sipim z kontextu. Ale ono to nevadi, dodava to vahu uveritelnosti prostredia ako moj milovany technobabble v scifi. S dejom a pointou je to priamociarejsie, ciastocne asi dane rozsahom FP, ale vo finale to je trochu skoda. Chcel by som citat o momentoch a skusenostiach z dob minulych, o ktorych nic neviem. Co nam ukazat ich skoly, netypicke povolania a zivoty, ci bezne dni s pointou, ktora stavia prave na odlisnom svete vtedy vs dnes? Formu mas zvladnutu, world-building tiez. Hlasujem za vytiahnutie nejakych ne-epickych historickych periel nabuduce. :)
10.11.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.