Diskusia 1/1: Ticho lesa

Fantastická poviedka
4.
kolo

Diskusia

YaYa
Plusom poviedky je jej humorná stránka - postavičky s ich prehnanými írečitými hláškami - aj keď nadávka debil sa mi zdala príliš moderná.
Námet je dosť ošúchaný, ale to by mi až tak nevadilo. To, na čom príbeh padá, je technické spracovanie. Príliš dlhé odseky sťažujú orientáciu v texte. Z čiarok, čo by v texte byť mali, tam reálne je asi tretina. Dlhé súvetia sa potom veľmi ťažko čítajú. V časti, kde prebieha súboj s netvorom, som sa strácala v osobných zámenách - a musela som sa sakra sústrediť, aby som vedela, ktorý on je ktorý. Niektoré vety sú ťažkopádne naštylizované, opakujú sa a zamotávajú, až trpí zrozumiteľnosť. A ešte by som nepoužívala hodnotiace prívlastky typu "hororové zavytie". Hororový pocit treba v čitateľovi vyvolať, nie mu ho nadiktovať.
Textu proste chýba ľahkosť. Za mňa to v tomto kole na najfantastickejšiu poviedku nebude. Dúfam, že ti komentáre pomôžu v ďalšom písaní :)
01.09.2020

HB
Ahoj, chcem ťa takto privítať v našej malinkej komunite geekov. Uviedol si sa podľa mňa zaujímavým textom, ktorý sa mi osobne celkom pozdáva! Problém mám trošku s priamou rečou, niekedy sa mi zdá, akoby si ju nepoužíval na interakcie medzi dvoma postavami príbehu, ale ako takého pomocného rozprávača, viaceré veci, ktoré hovoria postavy, by boli podľa mňa vhodnejšie vypovedané za pomoci rozprávača. Inak mi prídu dosť fér a konštruktívne pripomienky kolegyne nado mnou, ona vie čo píše.
Každopádne, podľa mňa ukazuješ zaujímavý potenciál a som veľmi zvedavý na tvoje ďalšie texty. Verím že prídu, pokojne aj počas najbližších Poviedok na počkanie, kde si srdečne vítaný!
02.09.2020

cyberstorm
Toto som nedal. Mrzi ma to, ale po polovice druheho odstavca som to vzdal. Text treba delit na mensie bloky. Jednu vetu rozdelit na viac a nezatazovat citatela privalom slov. Zle pouzivanie spojok v suvetiach a castic. Proste text treba trocha precitat a zamysliet sa nad nim. Verim ze nabuduce to bude lepsie, zatial vsak musim povedat, ze treba co dohanat. Drzim palce.
04.09.2020

Jan Ťuhýček
Je tam pár dobrých míst, celkově však to působí zmateně, jako by autor nevěděl, jestli chce psát humor nebo horor nebo moralitu (Trav večery v hospodě a choď domů nalitý, nebo tě sežere příšera - bezkonkurečně moje nejoblíbenější ponaučení za hodně dlouho). Že jde o začátečníka, je poznat po druhé větě. Ale, Tony Palko, víte co? Moje první texty byly ještě mnohem, mnohem horší. Zvláštní uznání za to, že jste spojil vlkodlaka s močí, halt se pozná klasický vzdělanec.
06.09.2020

Thessaly
Celkom fajn, máš potenciál :) ale chcelo by to doladiť po jazykovej stránke ( neuveriteľne dlhé vety v priamej reči, to “až”, ktoré sa takto asi v spisovnej reči nepoužíva, aatď.)
15.09.2020

B.T. Niromwell
Určite súhlasím, že treba popracovať na formátovaní textu a hlavne štylistike. Dlhočizné vety! Hoci miestami máš celkom vydarené opisy, úplne sa stratia v tom nekonečnom prívale slov, ktorý čitateľovi nedá vydýchnuť. A keďže tam často chýbajú čiarky, tak sa myšlienky triedia ešte ťažšie. Pozor na opakovanie slov alebo slovotvorného základu: „Ukľudnovala sa s tým že určite porušil kľud...“ Alebo len v tomto riadku máš mama 3x: ,,Mama čo to je?“ spýtala sa vystrašená Zuzka, ktorá hneď ako začula strašidelný výkrik z lesa dobehla k mame a schovala sa jej pod sukňu. Mama zatvorila drevené okenice...“ Inak, keď sme pri tom odseku, na čo tam vôbec je? Kto sú tí ľudia? Zuzka a Evka sú zjavne nejaká Miškova rodina, ale keĎže tam doteraz žiaden Mišo nebol, tak nám je táto informácia na dve veci. Potom v ďalšom odseku zrazu nejaká Hanka. Až tu niekde sa čitateľ zorientuje, že okej, Mišo je asi drevorubač a Hanka je Petrova žena, ale dovtedy je to na taký krátky text pridlhá chvíľa, keď je čitateľ úplne stratený. Inak Spoiler: Vetou “..to si neskôr vyčítal až do poslednej sekundy života.“ V polke poviedky povieš, že hlavný hrdina umrie. Na čo potom čítam ďalej? Tuto sa ti pomiešali časy, začínaš minulým, končíš budúcim: „...jazykom oblizol krv zasychajúcu na škrabanci, ktorý mu uštedril až sa s ním lepšie zabaví.“ Plusom sú rozhodne prirodzene znejúce dialógy, čo je celkovo veľký kumšt, a dosť dobrá atmosféra a vyváženosť opisov, dialógov a akcie, čiže určite to nie je márne, dúfam, že tu uvidím aj ďalšie tvoje poviedky.
16.09.2020

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami