Diskusia 1/1: Najväčšia dilema

Diskusia

B.T. Niromwell
Začiatok ma príjemne prekvapil, mám rada tento nenútený rozprávačský štýl. Veľmi ma potešil refrén „Traja mladíci. Nikam sme nepatrili.“ A potom prišli opisy, čo je celkom fajn, dobrý opis je dobrý opis, i keď v snahe o zachovanie štýlu občas skĺzne do príliš menného a ťažkopádneho. Ale hlavne, ono to nemá rovnaký efekt ako pri obrazových médiách – keď na hlavného hrdinu vyškodí príšera vo filme, je to predsa len iné, ako keď na hrdinu vyškočí v knihe, nie je to až také bombastické. Musím znova prízvukovať, že sa mi tvoj štýl veľmi páči, ale z 99% je to stále len opis, žiadna gradácia, hoci na nich skákajú príšery, lebo to vždy zbrzdí opis tej príšery.
02.12.2018

B.T. Niromwell
Dej sa deje len v poslednom odseku, čo ma na prvýraz celkom vzalo ako cool koniec. No teraz, keď na to pozerám druhýkrát, kde sa tento rozhovor vlastne odohráva? SPOILER: rozprávač ponuku prijal, chápem to správne? Ak by ju neprijal, tento rozhovor by sa neodohral. Ak sa teda odohráva v tej onej krajine, prečo mu to celé opisuje? Veď druhý subject konverzácie musel vidieť presne to isté, kým sa k rozprávačovi dostal. Či?
02.12.2018

Tomáš Bartík
Ďakujem za spätnú väzbu, veľmi si ju cením :) Tých opisov je tam naozaj veľa ale v podstate som to tak plánoval. Chcel som v prvom rade priblížiť nový tajomný svet očami staršieho človeka. Gradácia by sa príbehu určite zišla a preto plánujem v ňom pokračovať. Hádam sa to podarí. Čo sa týka konca poviedky, napísal som ho tak zámerne. Dúfal som, že si prípadný čitateľ položí otázku, ako by sa rozhodol on sám. Môžem ale povedať, že rozhovor sa odohráva opäť na zemi, pretože nie všetko šlo tak, ako sa zdá. Ešte raz ďakujem za tvoj názor :)
02.12.2018

Zdeno Jašek
Pekné.
Žiaľ, moje hodnotenie prekročilo max. počet znakov a už druhýkrát sa mi celé písať nechce, tak len v krátkosti, čo mi vadilo:
1. kvetnaté metafory o tom, ako sa "ohýba čas" apod.
2. hrdina nemal dôvod rozhodnúť sa ostať v danom meste, lebo nikoho z mesta nepoznal
3. z príbehu nebolo cítiť, že by mestu niečo hrozilo
02.12.2018

Tomáš Bartík
Ďakujem za spätnú väzbu :) ...hrdina by sa rozhodoval na základe toho, že život na zemi sa zmenil a už nič nebolo tak ako predtým. Navyše prebiehala ďalšia vojna. A mestu hrozila zkaza, akurát som to nenapísal doslova. Postupne sa opar, ako nákaza, dostal všade. Ale mal som to spomenúť... každý sa pomaly učí. Naozaj ďakujem za názor :)
02.12.2018

draculin
Vo vseobecnosti-takto kratky rozmer je vazne tazky, takze plus bod vobec za snahu napisat nieco zmysluplne s tak malo pismenami :) "Ich" forma je ale vazne tazka a vacsina zaciatocnikov nech sa tomu radsej vyhyba. Vazne. Vacsinou su chyby ovela vacsie, ale tu je to vidiet: dost vela balastu, nevyrovnane tempo, rusiva priama rec k citatelovi, prazdny koniec. Nema to hutnu lovecraftovsku atmosferu (kde plny lavor opisov neprekaza), ale ani spad a tempo drsnej skoly. Je to take...nemastne, neslane. Nie vyslovene zle, ale chyba tomu akykolvek vyraznejsi zachytny bod. Nabuduce teda jednoducho pritlacit na pilu a z celej sily. Inac - ked je Ich forma, preco nevyuzit aj vnutorny pohlad na ich strach, hrozu, nie len opisy toho co sa dialo?
05.12.2018

Tomáš Bartík
Ďakujem za užitočné rady, do budúcna sa isto zídu :) Bol to taký prvý pokus niečo napísať, takže som rád za každý plusový bod :D Chýb som si vedomý a budem si musieť na ne dávať väčší pozor. Ešte raz ďakujem :)
05.12.2018

.