Diskusia 1/1: Skladačka života

Diskusia

B.T. Niromwell
Nuž, dosť si si toho nadelil! Veľmi dobre navodená atmosféra prvými dvoma odstavcami, hoci opakovanie slova postav, postavička tam celkom udrelo do očí. Potom sa to ťahá trochu rozvlačne, opakujúc, aký je hlavný hrdina nešťastný. "Kruhy zaryté hlboko pod očami vypovedajú ako veľmi sú zlé časy, ktoré prežíva." – tento polopatizmus kazí atmosféru. Treba niečo nechať na predstavivosti čitateľa, prezraď napríklad, že má kruhy pod očam, nech si čitateľ sám povie, ach, isto prežíva zlé časy. Čítanie je tiež dialóg medzi autorom a čitateľom, netreba z neho robiť monológ, kde sa autor mení na kapitána obvious. Potom si ma znovu nabudil skladačkou, osobne som zvedavá, uvítala by som viac náznakov k tomu, čo sa vlastne stalo, napr. s jeho rodinou. Inak je to dosť ťažký text na čítanie, preto ho musíš mať ako autor veľmi dobre pod kontrolou a ty si sa po úvode trocha spustil.
17.11.2018

B.T. Niromwell
Myslím koncepčne: V strede poviedky zrazu prejdeš z prítomného času do minulého a potom z ničoho nič prejdeš zasa do prítomného. Potom znovu ako na hojdačke. Dokonca si to raz nadelil do jednej vety: „Zvesil hlavu a snaží sa na nič nemyslieť.“ Štylisticky ku koncu tiež dôjdeš trochu kostrbato. Napr. vety typu: „Triasol ním a búchal mu hlavu o podlahu striedavo so škrtením“ alebo „Zložené ruky na hrudi a radostný pohľadom sledoval čo sa bude diať.“ Ku koncu ti ubúda aj čiarok a v posledných odstavcoch opakuješ slovo stôl, čo je škoda, lebo začiatok a koniec sú tie čsti, z ktorých si čitateš má šancu odniesť najväčší dojem. A prosím, nepoužívaj slovo dotaz, nikdy, prosím.
17.11.2018

B.T. Niromwell
SPOILER: čo sa týka deje, chápem to tak, že hlavný hrdina si vlastne vytvoril svoj svet, všetko sa to deje len v jeho hlave, sám si možno aj odrezal malíček... Zanechalo to vo mne nezodpovedané otázky. Ako sa to začalo? Prečo si to vytvoril príve takto? Aká je vnútorná motivácia postavy?
17.11.2018

Marek Papcun
Vdaka za poriadnu pitvu. Je to dovod preco som to sem poslal. Niektore chyby ako casy a ciarky si uvedomujem no neviem si poradit s mnohymi vecami. Uprimne dozvedel som sa teraz veci ake som ani nevedel za co mas moju vdaku. Snad pribudnu este nejake komenty.
Dej: Tusis spravne. Tazka psychicka porucha prevratila jeho zivot.Rodinu nikdy nemal. Vymyslwl si ju rovnako ako chlapa, ktory sa objaavuje v deji. Skladacky znaroznuju snahu "poskladat" svoj zivot no nwuspesne. Dej ma pokracovanie na ktorom pracujem a bude fajn, ked to prepisem do minuleho casu :) sedi mi to o cosi viac.
17.11.2018

Marek Papcun
Este som zabudol. Chcel som aby tam boli veci nie uplne zodpovedane a jasne, aby som pributil sa citatela zamysliet ci mozno vratit k tomu. Neviem vsak este odhadnut ako velmi tajomne to mam nechat aby to bolo pohodlne citanie. Popravde s kamosom som tu presiel, ktory mi to tiez tak trochu rozpitval a priataavili sme sa pri mnohych veciach ale nie je "odbornik" takze mnohe sa zrejme prehliadlo.
17.11.2018

B.T. Niromwell
Ja mám s písaním podobný problém, takže tvoja dilema mi je blízka. Odhadnúť mieru toho, čo povedať a a čo nie, nie je jednoduché, keď si pozriem svoje texty z päť, desať rokov dozadu, prisamfakt niekedy neviem, o čom sú. Často závisí aj od čitateľa. Teraz, keď si vysvetlil tú skladačku, tak si vravím aha... No uvidíme ďalšie komenty, ako to vezmú ďalší čitatelia:)
17.11.2018

Marek Papcun
Od citatela urcite. Moja mama mi vysypala pribeh ako keby to ona pisala :D ale musim sa priznat, ze je to moj prvy text, ktory som dokoncil takze necakam zazraky samozrejme. Ale kazda napoveda ako veci nerobit je cennejsia nez zlato.
17.11.2018

YaYa
Hm, teraz keď ste mi to vysvetlili, tak sa to zle komentuje, lebo už neviem, či by som to pochopila bez toho :) Štylistické veci už boli povedané. K príbehu dodám, že by som radila, aby to bolo konkrétnejšie. Tým nemyslím povedať: "pri dverách sa chúlila narušená postava", ale napríklad predstaviť si, ako vyzerá byt niekoho takého a pridať viac detajlov - čo ja viem, napríklad niekde pohodiť zaprášenú fľaštičku s antidepresívami, ktoré už istý čas neberie atď. Chlap by mal mať zároveň nejaké pozadie, aby to proste nebola len zúfalec v byte, ale niekto. Aj tá jeho halucinácia by sa dala viac rozviesť, iste si ju nejako sám interpretuje, hoci aj mylne. A aj logické veci: ak je stále dnu - je niečo? Chodí na záchod? Kým nie je jasná taká tá vonkajšia logika a je tam toľko štylistických nešikovností, čitateľ podľa mňa nebude ochotný čítať medzi riadkami a interpretovať.
20.11.2018

Marek Papcun
Vdaka. Silno cenni nazor. Snazim sa porqdit s tymito vecami. Uvedomujem ai chyby a este ich neviem vnimat ako zelenac :) pisem pokracovanie ako som spomenul uz vyssie, kde bude o cosi viac vysvetlene preco sa veci deju a ako. Urcite ostane nieco nezodpovedane lebo by som musel prepisat uz cast, ktora je zverejnena takze take cele nijake ale alubujem ze dalsia cast bude napisana o cosi lepsie :)
20.11.2018

Zdeno Jašek
Pripadalo mi to trochu rozvláčne. Trochu otázny je aj žáner - napokon tam nič nadprirodzené nevystupovalo a sci-fi to asi tiež nebolo. Ale má to dobrú napätú hororovú atmosféru.
Musím sa priznať, že jeden výraz ma pobavil: "Zatína oči". Zatínať sa dá kadečo, ale neviem, či aj práve oči ...
27.11.2018

.