prihlásenie | registrácia   Login with Facebook
scifi.SK -=- scifi space: Diskusia 1/3: Počas noci
Diskusie
Úvodná stránka
Nová téma
Nový príspevok
 
Hlavné delenie
Filmy
Poviedky
Seriály
Všeobecné
 
Najnovšie témy
vytvor novú tému  
Najnovšie príspevky
pred 23 hod
šepot temnoty 
Pozor si daj aj na časy, strieda sa ti prítomný a minulý čas, čo oma o sebe nie je chyba, ale ...
pred 23 hod
šepot temnoty 
SPOILER ALERT Napr. Umrie sestra jedného z družiny – mohlo by to byť srdcervúce, keby sme vede...
pred 23 hod
šepot temnoty 
Musím povedať, že po notičke s toľkými hrúbkami som s aveľmi bála, že čo to bude. A nevie...
pred 23 hod
Operácia Milosť 
No a to nie je všetko. Pre istotu tam svieti moja profilovka :-D Ja viem, že som poviedku pridal, ...
zobraz diskusie  
diskusia
Filmy / Seriály 
Počas noci
V svete po zrútení techniky je chaos. Lieky, voda, istota sú minulosťou. Čo ak je to hra bohov? Teda ak skutočne existujú.
Téma k poviedke: Počas noci.
Aleš Horváth (16.12.2017)
Úvodná veta upútavky to docela vystihuje, chaos. Aspoň desaťkrát som si to prečítal, aby mi to akotak dávalo zmysel. Pointu príbehu som si už domyslieť nevedel.
Myslím si že poznámka od YaYa k predchádzajúcemu dielu o striedaní postáv sa hodí aj sem.


YaYa (18.12.2017)
Pre mňa to bolo menej chaotické ako poviedka z minulého týždňa - odseky robia veľa - ale je dosť chýb spoločných, hlavne tie medzery, úvodzovky a rušivé striedanie uhlov pohľadu.
Námetovo klasická, sladká Young Adult s postapkovou prímesou, akých je veľa ;). Najzaujímavejším prvkom mi príde primiešanie tej padlej bohyne.
Spracovanie je také, skôr to vyzerá ako námet, osnova, charakterové štúdie, niečo, čo treba rozpracovať, kým z toho niečo naozaj bude. Dala by sa z toho spraviť buď typická YA, alebo keby to bolo viac zamerané na tú babicu, tak možno aj niečo originálnejšie. Čo je ti srdcu bližšie. Makaj ďalej. Takto za 2.


Marek Páperíčko Brenišin (26.12.2017)
To isté, čo som písal pri predošlej poviedke.
Chaotické, bez hĺbky, chýba tomu priestor na rozvinutie motivácie postáv, detailov zo sveta a ďalších vecí, bez ktorých sa príbeh nezaobíde.
Otázka totiž znie, čo bola pointa? Záchrana ľudstva, láska Babica(?) a Viv?
Formálne poviedka je poviedka lepšia, stále je to však niečo prchavé, nezanechá to hlbšiu stopu. Čo je škoda, lebo toto by mohlo byť celkom slušné YA.
Rozhodoval som sa medzi 1 a 2, nakoniec som aj v tomto prípade volil jednotku.


jurinko (16.01.2018)
Ja som dal 1 iba preto, lebo z nejakeho nevysvetlitelneho dovodu uz nefunguju tie zadne vratka na komentovanie bez hodnotenia. Cize to berte ako nulu, lebo toto sa neoplati ani citat, nieto este hodnotit. Zoznam chyb by bol dlhsi, nez samotny text, a jedine, co sa mi v lebke potuluje v reakcii na tento zhluk pismen, je sarkasticka otazka, ci ten spominany Babica bol ten vychyreny cesky kuchar. Lebo tento text mi pripomenul jeho neotrele nahradzanie potrebnych ingrediencii v receptoch omnoho hnusnejsimi blafmi ;-)
Nuz, ale dost bolo k tomuto pocinu, inu vec by som chcel: V cakacke nie su nijake poviedky, takze hop sa, hor sa, zem otvor sa, a budte taki dobri a rychlo cosi pridajte! :-)


Albert (22.01.2018)
Z mojho pohladu to nevyzera tak beznadejne, ako to popisuju predchadzajuci diskutujuci. Suhlasim s ich pripomienkami ohladom potreby hlbsieho rozvinutia deja a tiez som mal pocit, ze tomu akoby chybal koniec. Ak autor v uvode deklaruje chaos, tak to neznamena, ze to uplne musi davat zmysel. Takze ak by sa na tom este popracovalo, tak by to mohlo byt celkom pekne.
Este by som rad reagoval na diskutuceho jurinka. Po precitani jeho komentaru clovek moze napadnut odpoved na otazku, preco nema v cakacke ziadnu poviedku. Autora poviedky by mohlo potesit, ak si v komentaroch precita aj nieco pozitivne.


Marek Páperíčko Brenišin (22.01.2018)
@Albert: K tomu pozitívnemu v komentári.
Keď som začínal, to tu boli iné rošambá, Jurinko, Draculin (jeho hláška o hrdzavých klincoch do očí ostane zapísaná v análoch scifi.sk), ale aj Cutler, či iní autori tu peprnými komentármi nešetrili. Dôvod? Pretože tu ľudia predovšetkým dávajú poviedky preto, aby sa zlepšovali. A áno, ako povedala Katka Soyka, poviedky sú ako deti, akokoľvek nedokonalé, milujeme ich, lebo sú naše. Lenže je rozdiel "písať" a písať.
https://www.scifi.sk /poviedky/5742/Marek_Papericko _Brenisin-Demonkino_tazenie.ht ml - pozri si jeh komentáre k mojej poviedke. Priznám sa, v prvej chvíli som mal chuť vyškriabať mu oči, alebo aspoň ináč znepríjemniť život, ofc, hovorím teraz nadnesene (@Jurinko, mám ťa rád a uznávam :-D )...


Marek Páperíčko Brenišin (22.01.2018)
<pokr.>
... ale keď som prehltol urazené ego, videl som, že má pravdu. Vzal som si jeho pripomienky k srdcu, a čuduj sa svete, finále Fantasy Award 2015, Cena Béla (s Draculinom) 2017. Teraz sa nechcem chváliť, ale vidíš, kam ma tieto nielen jeho "negatívne" komentáre zaviedli. Je to človek, ktorý publikuje pravidelne, Draculin vyhral Cenu Fantázie 2013, ak ti títo ľudia, alebo komukoľvek inému niečo napíšu, nehonia si tým ego, ale majú záujem v prvom rade pomôcť.
Nechceš čítať negatívne komentáre? Založ si blog, tam daj poviedku, pozdieľaj medzi kamarátmi, budeš mať dobrých ohlasov až-až. Otázkou je, že až sa budeš chcieť posunúť, či ti to pomôže. Mňa posúvali práve tí, ktorí vypichli na poviedke nedostatky, ktoré som tam nevidel, alebo nechcel vidieť.
...


Marek Páperíčko Brenišin (22.01.2018)
<pokr.>
... Iný prípad, Draculin mi k prvej verzii poviedky dal takú črevnú sprchu, že som myslel, že s písaním seknem. Opäť, skúsil som, poviedka bude publikovaná v zborníku, kvalitou je niekde o triedy vyššie oproti prvej verzii.
K prázdnej čakačke - ľudia prestali dávať poviedky, lebo tu na ne nemali odozvu. Ako vidíš, diskusia sa rozbieha, body naskakujú a to ľudí ťahá pridávať poviedky naspäť. Nehovoriac o tom, že mnoho dobrých autorov začínalo tu na scifi.sk a ľudí láka, že možno sa k nim pridajú. ;-) Fuj, ale som sa rozpísal!


Aleš Horváth (23.01.2018)
Albert, súhlasím s Marekom, aj keď ja sa nemám čím pochváliť. Nejde o to aký komentár dostaneš, horšie je to, že to neriešis a dostaneš pravidelne ku každej poviedke rovnako negatívne komentáre. Nie je chyba urobiť zlý krok, ale ísť zlým smerom. Ja by som veľmi rád potreboval odozvu v jednej inej oblasti, ktorý by mi na Jurinkov spôsob skritizoval niečo iné. Myslím si že vhodný príklad by bol, určite si už počul, keď sa liahne motýľ z kukly. Ak pomôžeš, jeho krídla nezosilneju. Tak aj ty, ber úprimnú kritiku pozitívne. Nikto z nás nepotrebuje si dokazovať akého má veľkého. Jurinko má svoje výsledky, vie o čom hovorí. Bál by som sa skôr toho keby ta chvalil


Albert (23.01.2018)
Ospravedlnujem sa, ak som niekoho svojim prispevkom urazil. Az taku reakciu od jedneho cloveka, ktora by sa nezmestila do 900 znakov som necakal. Trosku ma zarazilo hodnotenie ludi na poviedku. Venujem sa totiz tiez fotografii a tam existuje tiez podobna moznost pre zacinajucich fotografov nahrat svoj vytvor na web a skusenejsi z fotografov to potom hodnotia. A doteraz sa nestalo, ze by tam niekto uplne odpisal fotografiu. Vzdy tam je nieco, na co by si dotycny mal dat v buducnosti pri foteni pozor. A tak som mal potrebu sa vyjadrit k prispevku, ktory zacina kritikou scifi.sk v nemoznosti pridania komentaru bez hodnotienia a konci kritikou kuchara menom Jiri Babica, ktory s poviedkou nema nic spolocne. Takze, aby som to zhrnul: proti konstruktivnej kritike nemam ziadne vyhrady, ale komentar typu " toto sa neoplati ani citat" autorovi poviedky pri dalsom pisani velmi nepomoze.


Strana:|<  <  (1)  (2)  (3)  >  >|  nový príspevok
  Podporte scifi.sk

  Cosplay týždňa
Diskusia: 0 (začiatok)
staršie  
Facebook
 
Twitter
 

copyright © 1995 - 2018, Force Majeure
scifi.sk, ročník 2018, vychádza denne, ISSN 1339-8180

Vydavateľ: Force Majeure, Boženy Němcovej 5, 08005 Prešov
Zástupcovia redakčnej rady: Stanislav Lacko, Alexander Schneider, Roman Schnellbach