prihlásenie | registrácia   Login with Facebook
scifi.SK -=- scifi space: Diskusia 1/2: Šelma
Diskusie
Úvodná stránka
Nová téma
Nový príspevok
 
Hlavné delenie
 
Najnovšie témy
vytvor novú tému  
Najnovšie príspevky
pred 1 dňom
NASA si chce vyskúšať vesmírny biliard 
No, kym nevyhadzujeme slnka do povetria, tak je to dobre. Ale na druhu stranu, ked skratia obeh o 8 ...
pred 13 dňami
Tak ty chceš byť spisovateľ? Nechaj si poradiť od Raya Bradburyho 
U mňa, mám pocit, bod 1 funguje opačne. Čo bolo vytvorené s ozajstným nadšením, zápalom, vn...
pred 17 dňami
Tak ty chceš byť spisovateľ? Nechaj si poradiť od Raya Bradburyho 
Yaya, ďakujem za krásny, podnetný, vtipnými obrázkami doplnený článok. Aj som sa pobavila, a...
pred 20 dňami
Tak ty chceš byť spisovateľ? Nechaj si poradiť od Raya Bradburyho 
Jaj, a este jedna vec: Videl som nejaku Lampu, ci co to bolo, s akymsi spisovatelom, ktory tvrdil, z...
zobraz diskusie  
diskusia
Filmy / Seriály 
Šelma
Strata slobody nie je to najhoršie, čo človeka čaká vo väzení. Život za mrežami ide svojim vlastným tempom a spomienky majú dosť času, aby človeka zožrali kúsok po kúsku. Niekedy sa pred minulosťou podarí utiecť do sveta fantázie. No občas nepomôže ani to.
Téma k poviedke: Šelma.
Marek Páperíčko Brenišin (18.05.2017)
Toto je poviedka, pred ktorou skladám klobúk, ako keby som stretol starého známeho, :-) Hoci som pointu tušil niekde od polovice, nechal som sa niesť príbehom a čítalo sa to mega dobre. Takmer tomu niet čo vytknúť :-) Desiatka.


Inferio (18.05.2017)
Vďaka za pochvalu aj hodnotenie, potešilo :)


jurinko (25.05.2017)
No. Ja budem menej nadseny. Jednak preto, lebo ten koncept je hrozne otrepany, a nie je nicim poriadne ozvlastneny (vazenske prostredie mi nestaci). Potom preto, ze su tam gramaticke chyby (y/i, ciarky, taka ta klasika), a tiez preto, ze mi hrozne vadila spisovnost vsetkeho vyjadrovania. Vsetci sa vyjadrovali rovnako, rozpravac jedna aj Milan (a.k.a. rozpravac dva). Dokonca aj Zoltan mal vraj prizvuk, ale okrem toho hovoril, ako slovencinarka. Hrozne ma to rusilo. Ked to ma byt drsne prostredie, kde sa (tak trochu, PG13) nadava a biju sa tam ludia, tak nemozu vsetci rozpravat ako primabaleriny. Plus take tie detaily typu uplne kulisoidna rola uradov (to ho akoze hodili do basy do mesiaca, ked nespominal svoje premeny? a bachari neskumali, ci ujko s infarktom nema podliatiny? a tak...), ci zle opisany alkoholovy "craving" (hento, co si opisal, to nebol alkoholik, to bol bezny pijan), to..


jurinko (25.05.2017)
[pokr.] vsetko u mna znizuje hodnotenie. A pritom to malo aj naznaky atmosfery, aj to bolo celkom putave, aj sa to citalo pomerne dobre, cize sa zda, ze vies celkom fajn pisat. Len toto bolo akesi prilis sterilne, predvidatelne a nedopecene, nez aby sa to dalo oznacit za dobru poviedku. Skoda. Dal som 6


Helena (25.05.2017)
Do beletrie reálny "väzenský" slovník nepatrí. Aj keď sa pointa dala tušiť, spracované je to majstrovsky a do detailov. Podľa mňa je to výborná poviedka, najmä v porovnaní s tým, čo sa tu niekedy "objaví". Dala som 10.


jurinko (25.05.2017)
Helena, a to kto povedal, ze do beletrie realny slovnik nepatri? Lebo ten, kto to povedal, sa bezpochyby velmi myli.


Inferio (26.05.2017)
Od teba som, samozrejme, čakal masaker ;) Kritiku akceptujem, už keď som to písal, bolo mi jasné, že to nie je nejako extra originálne, ale väzenské prostredie mám rád (vo filmoch a seriáloch, nie z osobnej skúsenosti). Nesúhlasím však v dvoch bodoch: Nemyslím si, že postavy rozprávajú úplne rovnako, rozprávač je jediný, kto používa slangové výrazy a nadávky (aj keď ich nie je veľa) a maďarský prízvuk sa nemusí prejavovať na vyjadrovaní. Poznám ľudí, ktorí rozprávajú spisovne (Béla Bugár?), ale prízvuk majú aj tak. King v knihách často zdôrazňuje výslovnosť a niekedy to podľa mňa až preháňa. Zoltán by mohol namiesto "ch" vyslovovať "h", ale to je asi jediná vec, ktorou by som to mohol zdôrazniť a nedotlačiť to zároveň do absurdity. (pokrač.)


Inferio (26.05.2017)
(pokrač.) Možno skôr Milan by si zaslúžil nejaké nárečie, keďže žil v dedine, budem na to myslieť pri ďalšom písaní. Nemyslím ani, že je také nereálne, aby sa človek, ktorého našli so zbraňou a nahým a mŕtvym dievčaťom, ktorý sa navyše priznal v telefóne, dostal do basy za mesiac. Nebudem sa tváriť, že sa vyznám v trestnom práve, ale pochybujem, že by takéhoto človeka stíhali na slobode. Čo sa týka "reálneho slovníka", súhlasím s tým, že do beletrie patrí akékoľvek vyjadrovanie, ktoré je potrebné pre dodanie vierohodnosti. Ako príklad spomeniem poslednú knihu J. Kariku - Trhlina - kde je nadávok požehnane, ale presne to sa dá od vyjadrovania mladého rozprávača očakávať.


Inferio (26.05.2017)
Jurinko, ešte mi napadlo k tým gramatickým chybám - pamätáš si aj konkrétne slovo, kde som mal zle y/i? S čiarkami mám problém stále, ale nechce sa mi veriť, že po toľkých kontrolách + autocorrect vo Worde by som mal niekde zle y/i.


jurinko (26.05.2017)
ZavIjanie je ked napr. zavinies dieta do perinky. To, co robi vlk, je zavYjanie (a mas to tam v oboch tvaroch). Toto autocorrect neodhali - obe slova su spisovne, akurat s inymi vyznamami :-) Co sa tyka toho mesiaca: Ak by aj boli dane dovody na vazbu, tak by bol vo vazobnej vaznici (Ustav na vykon vazby), nie v beznej base (Ustav na vykon trestu odnatia slobody). Su aj kombinovane, ale jednak je to myslim vzdy oddelene, ale hlavne neviem o tom, ze by boli spolu vrahovia (vacsinou pomerne zavazny rezim) a nevinni (kym si vo vazbe, tak hoci su dane dovody vazby, si stale nevinny, lebo ta este neodsudili). Cize aby sa dostal do cely s odsudenymi vrahmi, tak by ho museli stihnut vysetrit, obzalovat a odsudit do mesiaca. To by nedali asi ani Americania (mozno keby ho prichytili priamo pri cine a on by sa hned priznal, odmietol pravnika a isiel dobrovolne sediet). Nasi by to nedali urcite ;-)


Strana:|<  <  (1)  (2)  >  >|  nový príspevok
  Podporte scifi.sk

  Cosplay týždňa
Diskusia: 2 (začiatok)
staršie  
Facebook
 
Twitter
 

copyright © 1995 - 2018, Force Majeure
scifi.sk, ročník 2018, vychádza denne, ISSN 1339-8180

Vydavateľ: Force Majeure, Boženy Němcovej 5, 08005 Prešov
Zástupcovia redakčnej rady: Stanislav Lacko, Alexander Schneider, Roman Schnellbach