Diskusia 2/2: Arrival - recenzia

Podporte scifi.sk

Diskusia

jurinko
Dlhodobo ;-) Ale aby si to lepsie pochopil: Teoria multivesmiru je vedecky koncept, podobne ako cervie diery. Vo Warcrafte Gul''dan otvoril "portal" do "inej dimenzie", co ma, vo svojej podstate, vedecky zaklad. Je ten film kvoli tomu sci-fi? Isteze nie. V Arrival mimozemstania vnimali cas komplexne a cez jazyk to dokazali naucit aj nasu jazykovedkynu. Ze teoria "jazyk formuje mozog" je vedecka, este neznamena, ze ten film je postaveny na SCI zaklade. Skor je to akasi magicka schopnost (podobne ako vysavanie zivotnej sily, aby si nou pohanal portal, ktorou disponoval Gul''dan), pricom oni jej tuto schopnost dokazali odovzdat. To je na tom to fantasy - pride carovny dedusko (mimozemstania, ty sam z buducnosti, Yoda) a da ti hrncek var (vnimanie casu, ovladanie casopriestoru vdaka laske, pouzivanie Sily). Je uplne jedno, ake su kulisy (Arrival, Interstellar, SW). Hm? :-)
17.01.2017

Juraj Búry
nejdem sa s tebou o tom hadat lebo na nete to nema zmysle. pleties sa, uz ani neviem kde presne sa to stalo, ale je to asi vec vnimania. ale asi to je jedno.
31.01.2017

jurinko
Ak je to vec vnimania, tak sa z povahy veci nemozem mylit, kedze vychadzam z toho, ako to vnimam ;-) Mylil by som sa, keby som to vnimal rovnako, ako ty, ale dochadzal by som k odlisnym zaverom :-)
20.03.2017

Adhara
Tak konečne pozreté... a mám zmiešané pocity. Vedecká stránka mi nevadila, možno preto, že v porovnaní s inými sci-fi sú reakcie na prílet mimozemšťanov niekde v top realistickosti, možno preto, že sama som uvažovala nad podobným, aj keď nie identickým „ovládnutím sveta jazykom“... :-). A narušenie fyzikálnych zákonov ohľadom toho videnia budúcnosti nevidím, ak svet postavíme na determinizme. Prvá polovica filmu OK, možno by zniesla skrátenie sekvencií vydeseného dýchania, ale ukazuje problém komunikácie pekne komplexne a presvedčivo. V druhej polovici to už ale skĺzlo do bežného klišé amerických filmov, v ktorom sa vláda chystá urobiť niečo veľmi veľmi zlé, ale hŕstka osvietencov im v tom ide na vlastnú päsť (samozrejme úspešne) zabrániť, pričom medzi dvoma tými osvietencami vzniká vzťah. Napriek tomu celkom prekvapivé, nebanálne a dosť originálne na to, aby to stálo za pozretie.
16.04.2017

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami