Diskusia 1/1: Prelomový rok 2288

Diskusia

Inferio
"Veda a viera sa navzájom vylučujú. Alebo nie?" Úprimne - áno, vylučujú. Aspoň v tejto poviedke na mňa "vsuvky" o bohu pôsobili rušivo, akoby do príbehu ani nepatrili (nemôžem si nespomenúť na occamovu britvu). Očakával by som, že pobožný hlavný hrdina s možnosťou cestovať v čase, sa bude chcieť stretnúť s Ježišom, Mohamedom, alebo niekým "významnejším". Ale keďže v poviedke uvádzaš, že Vanga bola jeho obľúbená a celosvetovo uznávaná patrónka, tak to beriem. Zbežne som preletel text druhýkrát a teraz sa mi zdá, že si možno nechcela zmieňovať nejaké konkrétne náboženstvo, takže ak to bol zámer, chápem prečo práve Vanga. Škoda, že samotnému stroju času bolo venované toľko málo priestoru.(pokrač.)
22.10.2016

Inferio
(pokrač.)Nie som ten typ čitateľa, čo sa vyžíva v technických opisoch, ale vzhľadom na to že prvá polovica poviedky bola o riešení pokazenej súčiastky, samotné cestovanie v čase a vedcove pocity z niečoho takého boli akosi vynechané.
Tempo mi prišlo trochu nevyvážené, po úvode a naliehavej krízovej situácii nasledovalo stručné zhrnutie situácie a napätie vyšumelo. Rovnako finálne vysvetlenie a záver mi prišli trochu uponáhľané. Mimozemšťania si vyberajú dosť zvláštny spôsob pomoci ľudstvu, prostredníctvom podivínov a nejasných proroctiev, ktoré majú asi 1000 rôznych interpretácii, ale možno nad tým ako zapálený skeptik iba prehnane rozmýšľam. Škoda toho záveru, kde mi morálne poučenie o láske a reči o bohu do celej situácie nepasujú.
Za plusy považujem prehľadný štýl, ktorý sa celkom dobre číta a uveriteľné dialógy, keďže s nimi osobne bojujem najviac. Dal som 5 bodov.
22.10.2016

Zdeno Jašek
Napísané je to pekne a dobre sa to číta. Slabinou je však samotný príbeh.
.
Príbeh pôsobí trochu nehomogénne, lebo prvá časť sa podrobne venuje riešeniu nejakého prúseru so súčiastkou, ktorý sa následne vyrieši a potom je to už o ceste do minulosti. Nevedno prečo cestuje Lucas tam, kam cestuje. Vedec by cestoval skôr na nejaké vedecky zaujímavé miesto - chcel by stretnúť Einsteina, Newtona alebo Bohra. Baba mu vykladá o láske a následne predstaví mimozemšťana. To je tiež trochu čudné, lebo s láskou to nijako nesúvisí. Prečo sa mimozemšťania museli trepať niekam do Bulharska, keď zvládali astrálne cesty, tiež nie je jasné. Ten Boh je tam úplne od veci. Podtitul o tom, že "veda a viera sa navzájom vylučujú", nebol nijako spracovaný, poviedka sa k nemu nevyjadruje.
.
Bohužiaľ, celému príbehu chýba nejaká zápletka, konflikt, problém, ktorý by sa v závere vyriešil.
22.10.2016

Aleš Horváth
aha, to je tota poviedka z tej zbierky . jeeeejo
22.10.2016

Norbert
mne sa to paci a aj ked to kritizujete mi to pripada docela zaujimave
13.11.2016

Veronika Valent
Ahojte, myslím, že viac komentárov už asi nedostanem, naozaj som vďačná všetkým, kto si našiel čas, prečítal a navyše aj niečo napísal. Veľa z tej kritiky prijímam (dve rôznorodé časti, síce zámer autorky, ale asi príliš odlišné), niečo potešilo (že je to čitateľné), s niečím nesúhlasím (viera a scifi - v každom "piatom" sci-fi, fantasy seriály, či "siedmom" filme existuje sila, čo hýbe svetom hrdinov - či už okrajovo alebo významnejšie). Aspoň ja to tak vnímam. Ako príklad stačí keď uvediem Avatara, Kontakt, Star Trek. Chcela som napísať poviedku o babke Vange, a keďže som si niečo o nej prečítala, napozerala rozhovory, videá, tak som to vyriešila týmto spôsobom. Pre mňa to bola žena, čo zneužívala naivitu ľudí, veľmi šikovne a ktorá si za ich peniaze dala postaviť toto https://www.youtube.com/watch? v=72IbR134YQo . Možno čisto teoreticky nejaké informácie odniekiaľ mala. Ktohovie? :-)
15.11.2016

jurinko
(pisem bez precitania diskusie): Postupny vyvoj postavy by bol dobry, keby islo o dlhsie dielo, nie o poviedku. Pretoze v poviedke na take nieco nebyva priestor, a tato nebola vynimkou. Posobi to unahlene, priam az skokovo, a mina sa to ucinkom. Su tam aj nejake drobne veci ohladne rozpravacskeho stylu, ale tie su skor vecou vkusu (ja osobne nemam rad az taketo polopatisticke podavanie informacii, som radsej, ked to vyplynie z deja, nez aby som sa hned od rozpravaca dozvedel, kto je ambiciozny a kto je aky). Najvacsim nedostatkom je tak paradoxne prave to, co si chcela asi pozdvihnut na najvacsie plus - pointa, vyvoj hlavnej postavy a jej premena. Okrem ineho je to ale dane aj tym, ako su nam informacie o nom podane. Keby bolo viac miesta na ilustrovanie jeho osobnosti, dalo by sa s nim lepsie zzit a dalo by sa lepsie odstupnovat a spracovat ten jeho vyvoj. Takto to bolo akesi nemastne..
29.12.2016

jurinko
[pokr.] neslane, pretoze sa niekto, koho vlastne ani nepozname a nijako nam na nom nezalezi, zmenil z mizantropa na priatelskeho cloveka. No a? Preco to ma byt super? Preco si to mame chciet precitat, ci niekomu odporucit? Nefunguje to a kedze v tej poviedke vlastne o nic ine nejde, tak ta poviedka je vo vysledku pomerne prazdna, dokonca by som povedal, ze az zbytocna. Skoda, snad to vyjde nabuduce ;-) Dal som 3
29.12.2016

jurinko
K diskusii: Veda a viera sa nijako nevylucuju, ak by sa vylucovali, tak by nemohli existovat veriaci vedci, a pritom aha - existuju ;-) Poviedka to az tak neriesi, ale vlastne sa k tomu trosku vyjadruje - Boh chce, prostrednictvom baby Vangy, aby mimozemstania pomohli ludstvu, ale moze sa to podarit az v momente, ked bude ludstvo na to pripravene. Coho prejavom je prave to, ze Lucas do timu posunie niekoho ineho, nez seba, hoci ostatni clenovia su tam asi po nejakej divnej politickej a zakulisnej linke. Prave tento nesebecky akt dava nadej, ze ludstvo na tu spolupracu je pripravene (a zaroven vyvstava otazka, ci to tak naozaj je, ked vacsina timu je zlozena intrigansky, co je lahke protirecenie si celeho diela, ktore tam je ale asi preto, aby Lucasova nesebeckost o to viac vynikla). V tejto rovine v poviedke nevidim ziaden problem. Dokonca by som povedal, ze tam ani ziaden nie je ;-)
29.12.2016

Veronika Valent
Ďakujem, Jurinko, za názor. Mala som už od Teba aj horšie hodnotenie a prežila som. Nevadí, možno napíšem niečo zmysluplnejšie nabudúce. Teda, keď nájdem odvahu to sem pridať a Ty prečítať.:-)
03.01.2017

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami