Diskusia 1/1: Veštiace Karty

Diskusia

Zdeno Jašek
Mne sa to nepáčilo. Začiatok bol síce zaujímavý, ale potom sa to strašne naťahovalo. Opisovanie vnútorného dialógu veštkyne bolo skôr nudné. Ďalšie miešanie kariet nudné. Na záver sa nič nečakané nestalo. Bol tam akože odkaz, že na konci svojej cesty našiel dôvod žiť, ale pripadal mi dosť patetický.
.
Viacero gramatických chýb - myslím, že autor si to po sebe ani neprečítal: "Čoskoro však bola počuť veľmi nepríjemný zvuk nehody z blízkej križovatky. " (bola počuť zvuk)
.
Čudne pôsobilo, že si veštkyňa sama pre seba vykladala karty. Mala zákazníka, ktorému nič nehovorila, hoci on jej postupne začínal dôverovať (nevedno prečo) "ani len za mák neveril na veštby a teraz by mi priam zobal z ruky čokoľvek". Chýba tam aspoň prezentácia tej veštkyne - niečo mala zákazníkovi predsa hovoriť.
23.07.2016

Zdeno Jašek
Myslím, že pôvodnému nápadu by veľmi pomohlo vykresliť situáciu, že veštkyňa je čoraz zdeptanejšia a súčasne zákazník čoraz nadšenejší. Takým kontrastom by poviedka získala zaujímavú dynamiku a pôvodný zámer by sa nestratil, skôr podporil. Ako záver by sa potom možno dalo doplniť to, že jeho (zrejme) milá svadbu odvolala kvôli pohrebu svojho najlepšieho kamaráta, čím by sa naplnilo nielen proroctvo veštkyne, ale aj proroctvo toho mladíka - t.j. obe chápania veštby.
Sakra, že mi takéto niečo nenapadlo skôr. :)
Ak to nechceš prepracovať, tak by som sa do toho pustil ja. :)
23.07.2016

Adhara
Pre mňa je to slabé. Jednak je to zle napísané s krkolomnou štylistikou plnou chýb a chýbajúcich čiarok. Ani dejovo to nie je žiadna sláva. Pointu s križovatkou som vytušila už vtedy, keď veštica spomenula križovatku a záver sa dal šípiť ešte skôr. Nepomohla ani snaha obrátiť proroctvo na zdanie nešťastnej lásky (a osobne mi to prešlo príliš predramatizované, no je tam toho, že sa vydá za iného, veď sú bežné rozvody, nie sme v stredoveku). Lepšie spracovanie by tomu dodalo na čítavosti, napätí a možno aj na prekvapivosti, no ani pri excelentnom spracovaní by to s týmto nápadom nebolo na plný počet. Aby som nebola len kritická, oceňujem, že napriek poslabšej štylistike sa v príbehu nedá stratiť.
25.07.2016

Dretnoth
Zdar.
Vďaka za zhodnotenie.
Zdeno, ak ťa to zaujalo až tak, že by si rád vypracoval vlastnú verziu vychádzajúcu z tejto, tak do toho. Rád si prečítam tvoju adaptáciu tohto príbehu.
30.07.2016

jurinko
Nebolo to uplne zle, ale nebolo to ani dobre. Variacia na klasicky vtip ("fiha, ten cas ale leti"), ale tentoraz so schopnejsou vestkynou. Ocenujem pokus o akysi patos na konci, bez neho by to bolo este o nieco horsie (a to sa nevidi casto, ze patos je pozitivum, takze gj). Kazdopadne, ten ostatny zbytocny balast okolo, neviem, akosi ma to nechytilo za srdce. Gramatika tiez nic moc, hoci nie taka zla, ako v tej poviedke o upiroch, proste taky akysi podpriemer... Hm, asi to tak bude. Dal som 4
03.08.2016

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami