Diskusia 1/2: Diktátor

Podporte scifi.sk

Diskusia

Ash
Začiatok nádejný, potom postupný úpadok. Plochá zápletka aj charaktery, dialógy detto. Dvojice civilizácií (vždy jedna kladná, druhá záporná) na dvoch úrovniach a pritom obe úrovne sú mentálne, motivačne a filozoficky zhodné do tej miery, že sa zodpovedajúce civilizácie dajú okrem názvu len ťažko odlíšiť?! Diktátor, čo je bezúhonný klaďas, obete, ktoré sú nutné pre väčšie blaho všetkých, vierolomníci, čo klamú celé kozmické civilizácie? Nuž ak sa kozmické civilizácie dajú klamať, tak si ten život v lži zrejme zaslúžia. A v pozadí toho všetkého filozofia vychádzajúca z naivných moralistických konšpiračných bludov, vyznievajúca ako apológia ktoréhokoľvek diktátora v našej realite (najviac by sa mi do roly hlavného hrdinu hodil Stalin, ktorý by sa v záverečnej scéne objavil pred Chruščovom na zjazde KSSZ v 1956 roku). Dosť zlé.
12.02.2014
Jozef Kohúr
Vďaka za komentár a aj za nejednotkové hodnotenie. Väčšina vecí, ktoré mi vyčítaš, boli mojím zámerom, takže len krčím ramenami a akceptujem to. Ak charaktery a dialógy pôsobili plocho, je to moja chyba, budem sa musieť polepšiť. Je to asi dané tým, že je to môj prvý výplod a tak som to písal v rámci mojich veľmi obmedzených schopností - vybudoval som to na dialógoch (povedal som si, že tým nič neskazím, a bude sa to potom dať aspoň trochu plynulo čítať) a držal som sa zásady (väčšinou), že každá veta by mala priniesť nejakú informáciu. Nie je tam opis sveta a civilizácie pôsobia rovnako - to bol môj (asi chybný) zámer. Na čo ten svet opisovať, keď je zrejmé, že ide o náš svet (ako si si všimol) a dve roviny v mojom výplode symbolizujú dve epochy z nášho sveta - preto aj tá zhodnosť civilizácií. Len cestovanie v čase je nahradené cestovaním po vesmíre.
12.02.2014
Jozef Kohúr
Asi som tam nejaké opisy predsalen mal dať, aby to pôsobilo trochu viac ako naozajstná poviedka. Zápletku som vymyslel najlepšiu, akú som vedel, takže ak bola plochá, tak to opäť vypovedá o mojich pisateľských (ne)kvalitách. Inak moralizovať som naozaj nechcel. Napríklad dobrý a morálny Nabi Osmar dopadol tak, ako dopadol, pretože bol hlúpy a nie preto, že by bol zlý - myslel si, že koná dobro. Ale keď to nie je z môjho textu jasné, opäť ide o moje zlyhanie. Alebo nemorálny ale pragmatický Unas Klor spočiatku dopadol celkom dobre, no ale zbytočne tu o tom budem teraz písať, keď to malo byť jasné z tej poviedky. No hej, happy-end - na ňom trvám, a rôzne úchylnosti slúžiace na "realistický opis krutého sveta" som tam naozaj nechcel, takže to možno nie je v súlade s vkusom mnohých ľudí.
12.02.2014
Jozef Kohúr
Zároveň sa ospravedlňujem za galimatiáš s veľkými písmenami (váš, Váš, názvy ako Galaktická Federácia a pod. pritom som to všetko aspoň trikrát kontroloval), absenciu odsekov a netradičné formátovanie, keď nemusí byť jasné, kde končí priama reč. Inak nevytvoril som to hŕŕŕ spôsobom. Vznikalo to v lete, keď som to nedokončil. Opäť som sa k tomu vrátil v decembri, keď som pridal posledné dve tri scény. Mnohokrát som si to čítal a opravoval (a stále tam vidím veľa vecí na opravu, samozrejme pred odoslaním som ich nevidel), veľa som uvažoval nad dejom, súvislosťami, logickými nezrovnalosťami... Ak je to aj napriek tomu zlé, tak je to proste zlé, čo sa dá robiť. Nabudúce snáď vypotím niečo lepšie.
12.02.2014
Jozef Kohúr
Inak ako je možné, že si môžem hodnotiť vlastnú poviedku? Tak som sa aj ohodnotil :-D dal som si 2, pretože už predtým tam bolo také hodnotenie - predpokladám, že od Asha :-) takže Ash (bez toho, aby o tom vedel) hlasoval za dvoch :-) Teda ak to číslo 2 nie je priemerom medzi 1 a 3 a podobne.
12.02.2014
Aldeberan
Zo stylu citit nevypisanost, chyba tomu kumšt, ale to je normalne, kedze asi len zacinas. Spociatku ma to celkom bavilo, ale potom si zacal byt proste divny. Neviem, ci pocuvas vela radia Slobodny vysielac alebo si sa len snazil sokovat, ale nedopadlo to uplne dobre. Po prve, prezentovat pomerne zlozity nazor na nas svet v poviedke je tazke a ta poto mvyzneiva nekoherentne a blaznivo. Po druhe, ked chces obhajovat Stalina, preco to nerobis priamo? :) Jasne, chapem, snazil si sa vyjadrit myslienku, svoj nazor na historiu. To beriem a viem sa do toho vzit, tiez mam rovnake chutky (nie obhajovat Stalina, ale historiu vseobecne), avsak kruta pravda je, ze to nikoho nezaujima. Nie preto, ze ludia su blbi a povrchni, ale pretoze na internetoch je 1000 pisalkov, ktori to robia ovela lepsie. Proste, napisat nove 1984 nie je jednoduche a cim vyssie ambicie tym tvrdsi pad.
12.02.2014
Jozef Kohúr
Hehe, slobodný vysielač :-) to nie, skôr seriózne ruské zdroje, ale o tom tu nie... Aj som tušil, že ak naraz vychŕlim taký hustý prúd surových, sporo zabalených informácií + množstvo kadejakých narážok a pod., tak to nemusí dopadnúť dobre. Ale predsalen som chcel skúsiť, čo to spraví, iné ambície som pravdupovediac ani nemal, veď je to prvý pokus. Takže ak budem chcieť pokračovať v tejto činnosti, tak menej okato, viac symbolicky, skôr podprahovo - ako Puškin. Čo teda bude (ak bude) riadna fuška, najmä ak si pomyslím, že mám popritom zvládnuť aj pisateľské remeslo. No uvidím, snáď niekedy nabudúce niečo menšie. Inak obrázok k poviedke je presne taký, ako som si predstavoval, aj keď niekoho, kto kvôli nemu čakal military sci-fi, to potom môže sklamať. Snáď sa však aspoň niekto trochu pobaví, či už na niektorých pasážach môjho výplodu, alebo priamo na mne :-)
12.02.2014
kAnYs
Citam a prekusavam sa cez to... Uff. Co povedali kolegovia (obraz realneho sveta, konspiracne teorie, ty tvrdis, ze si to zakladal na serioznych ruskych zdrojoch) neriesim. Osobne mi je jedno na zaklade coho si sa inspiroval a co sa tym snazis povedat. Nastolenu situaciu nepovazujem za nerealnu; ani postavu diktatora, ani mocenske hry a propagandu. Realny svet je realny svet a dohady o nepodlozenych alebo pochybne podlozenych veciach su imho irrelevantne, takze nech bol stalin aky bol, toto tvoje dielo povazujem za separatny svet a nie za obraz reality. Takze z toho hladiska, co sa tyka politiky a situacii, v pohode. Co sa tyka spracovania... Uff :) Tazko sa to cita. Tvoja snaha v kazdej vete podat novu informaciu je presne to co neocakavam od dialogov (neplynu su neprirodzene a zavaluju cloveka informaciami, su unavne).
13.02.2014
kAnYs
Co sa tyka filozofovania a moralizovania, tam to skripe. Jeden uplne perfektny, bezchybny a moralne dokonaly clovek (taki neexistuju) proti vsekym idiotom na svete. (takze predsalen ten diktator nieje taky realny :) v prvom prispevku som chcel skor povedat, ze mi nevadi ze si si zvolil diktatora, ktory je obetou propagandy a toho ze sa mu nieco vymklo z ruk, bol nepochopeny, whatever. To je ako koncept sa o sebe v pohode. Hovorim, nemienim to brat ako obraz nasej historie.) Slabe. Idealna a idealne slobodna spolocnost uz vobec neexistuju. Konceptualna moc je slovne spojenie pod ktorym si clovek moze predstavit cokolvek.
13.02.2014
kAnYs
"Najvyššia všeobjímajúca miera napĺňania všetkých možností je morálne podmienená.
To znamená, že vývoj každej spoločnosti sa vyberá najlepším možným smerom, ktorý umožňujú morálne kvality jej členov.
Prediktor Asanskej Hierarchie a aj pravdepodobne tiež existujúci prediktor vašej vetvy Paliánskej civilizácie môže riadiť spoločnosť iba v tom prípade, ak dokáže udržiavať morálny štandard spoločnosti na dostatočne nízkej úrovni.
Vytváranie nerovnováhy v hospodárstve, zavádzanie zákonov, ktoré neprirodzeným spôsobom menia pomery v spoločnosti, presadzovanie násilia v zábave a v médiách a v neposlednom rade vojny - to všetko prispieva k zhoršovaniu morálky. Prediktor vždy vytvára takú koncepciu riadenia, ktorá podnecuje vznik všetkých týchto negatívnych vplyvov." Tak toto ma dostalo :) Pochopil som to spravne? Ze ludia su moralne skvele bytosti ktore kazi spolocnost? :D Ten bol dobry :)
13.02.2014

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.