Diskusia 10/11: Týždeň čo týždeň, deň čo deň - 3. časť

Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Diskusia

jurinko
A Terminator ma nahodou velmi prepracovane tie udalosti. Sem-tam im to lahucko ujde, ked si nedaju pozor na to, ze by mal byt tazky ako hovado, ale inak je to super. Robot z buducnosti sa berie ako axioma, na casove paradoxy sa kasle a cele je to o tom, ako do slaka dostat do dnesneho sveta nieco, co je vo vyvoji daleko pred nami (a neurobit z toho "tajny vyskum" ani mimozemstanov). Podla mna to funguje super :-) Skoda, ze to tym Salvation tak dojebabrali :-/
14.06.2013
kAnYs
Terminator? Jednotka je cista casova slucka a od dvojky totalny paradox :). "We had skynet by the balls" tak sem poslal terminatora. Vlastne nie dvoch. Aha pockaj, vlastne troch. A nie v roku 199x ale 20xx. Lebo sme posunuli judgement day. Ale Kyle Rees sa aj tak vratil ked mal 20. Aj ked vlastne ten judgment day este nebol vtedy. Ehm. Aspon serial sa trochu snazil to upratat tym, ze tam v podstate vznikali alternativne casove linie z ktorych sa vracali ti dalsi, ale tam ich zas do minulosti chodilo tolko ze to bolo az moc. Terminator je podla mna dobry ako nobrainer ale rozbor sledu udalosti neobstoji.
14.06.2013
Adhara
Aha, takže anotácia nezaujala... hm, to som mohla čakať, práve s písaním anotácie pre túto knihu som mala najväčšie problémy. Nevedela som vymyslieť nič dostatočne výstižné a pútavé a už vôbec nie nič, čo by bolo lepšie ako samotná kniha, čo je pri obsahoch na obálkach kníh skoro pravidlom. :-) Napriek tomu si myslím, že to bolo o kúsok lepšie ako to, čo mi vymyslelo a vyvesilo vydavateľstvo, pretože ono prezradilo 2/3 všetkých prekvapení knihy (a navyše v tom sú vecné chyby). A či sa mi chcelo nad tým roky rozmýšľať – áno, popravde nepoznám nič zaujímavejšie na premýšľanie, než cestovanie časom. :-) Dokonca som prišla na niekoľko rozličných (a pokiaľ viem originálnych) spôsobov cestovania časom. V Nula kelvinoch je len jeden z nich, ďalšie sa možno raz zužitkujú v iných románoch...
14.06.2013
Adhara
Pokr.: Dodávam, že viacero z tých spôsobov vrátane toho v Nula kelvinoch je len akési pseudocestovanie v čase, nie je to to, čo si pod cestou časom zvyčajne predstavíme a pri týchto spôsoboch nemožno stretnúť svojich dvojníkov z iných dôb. Pre mňa osobne je cestovanie časom asi najfascinujúcejšia sci-fi téma, napriek tomu, že málokedy nájdem dielo, v ktorom som s jej spracovaním spokojná (možno aj to ma ženie do písania vlastných, nebudem predsa písať o téme, pri ktorej mám pocit, že už bolo všetko povedané). Inak, vie mi niekto vysvetliť, prečo je v každom komentári obmedzený počet znakov? Je to otravné deliť príspevky do x komentárov... A navyše sa nezobrazuje správne počet zostávajúcich znakov.
14.06.2013
Kei
Huh, koľko komentárov. Will to vystihol - začalo to ako dobrodružný príbeh a skončilo ako dokument. A nemá to nič spoločné s anotáciou či dĺžkou textu. Nie je to zlý záver, len spôsob, akým je to podané nesedí k začiatku. To je aj dôvod, prečo mám problém ohodnotiť poviedku ako celok - kým začiatok je tak za 7-8, koniec je za 2. (bez ohľadu na to či by to bolo alebo nebolo uverejnené naraz). Smola je, že zlý záver (v tomto prípade spracovanie, nie myšlienka) obvykle nechá horšie dojmy ako zlý začiatok.
14.06.2013
Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Prečítal som všetky tri časti a aj jednotlivé komentáre, a hoci to bol príjemný príbeh, mal pre mňa celkove zostupnú tendenciu. Obzvlášť v tejto záverečnej časti. Priznám sa, v prvých dvoch častiach bol definitívny prísľub zaujímavej ontologickej záhadky, a hoci niektoré zmienky (prístroje Veľkých, tie zlatisté fólie) vo mne vyvolali určité očakávania, pocit neistoty a určitá nepredvídateľnosť tam rozhodne boli. Akonáhle sa však zjavil Lukes, všetko prešlo do starej známej roviny post-apo vysvetľovania o zašlých časoch. Lukes ani nebol vyprofilovanou postavou, bol len vyslovene humanoidným podávačom expozície a prednášok. To, že začal vetu slovami "Ako viete...", ma donútilo k nespokojnému zahundraniu. Ja osobne som sklamaný z toho príliš pozemského zvratu. Čakal som, že sa dozvedia, že žijú na nejakej stratenej (a upadajúcej) kolónii Pozemšťanov alebo podivnom orbitálnom habitate. Hm...
21.02.2015
Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Vedecké výhrady: Fakt, že ľadovce zaplavili väčšinu pevnín, sa mi nezdá vôbec vierohodný - ani keby sa roztopila celá Antarktída. Hoci si viackrát naznačila, že fauna a flóra tohto sveta nie je doslova taká, ako súčasné formy, aj tak mi pripadá trošku smiešne, že organizmy vydržia relatívne vzhľadovo nezmenené nejaké 2-3 miliardy rokov - vzťahuje sa to aj na ľudí, ktorých jediný rozdiel je, zdá sa, v tom že sú podnebne odolnejšími "hobitmi". Navyše, ak sú podmienky nad povrchom v určitých fázach nového typu dňa také neznesiteľné, ako je možné, že to vydržia stromy, byliny, ale obzvlášť avifauna ? Vtáky sú relatívne krehké tvory, neviem, či by vydržali päťdesiatstupňové supermrazy, štyridsaťstupňové superhorúčavy, alebo orkány počas daných horúčav. Pokiaľ, pravda, nejde o nelietavé vtáky (na spôbob kiviov), ktoré sa vedia zahrabať do zeme, aby sa ochránili (ale to je už trošku za pačes).
21.02.2015
Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Necháp ma zle. Bol to pekný seriálik a je mi jasné, že si to písala takmer pred desiatimi rokmi a odvtedy si sa už autorsky posunula, ale nedostatky tam rozhodne sú. :-) Zďaleka najväčším sklamaním je pre mňa fakt, že záverečný zvrat nie je vôbec až taký neokukaný. Pritom prvé dva tretiny poviedky nasvedčovali tomu, že nám možno ponúkneš nejaký skutočne originálny a zriedkavý nápad. Ale nakoniec sa to celé zvrhlo na o trošku fyzikálne vierohodnejší Waterworld... :-/ Je škoda, že celá záhada bola podstatne priamočiarejšia, než som dúfal. :-( Akonáhle sa Lukes v rýchlosti zmienil o Ázii a iných kontinentoch, bolo mi jasné, že žiadne veľké prekvapenia sa už konať nebudú. Na druhej strane, je to zo štylistického a atmosférického hľadiska pekne vystavaný príbeh. Talent si mala aj vtedy dávnejšie, to sa musí nechať ! 8-) A postavy, hoci sporo charakterizované, mi pripadali sympatické.
21.02.2015
Adhara
To, že ľadovce toho zaplavili priveľa, bola jedna z výčitiek, čo som očakávala. Hej, je to primrštené, hoci je tam ešte faktor, že Mesiac držal oceán na privrátenej pologuli vo stave parmanentného prílivu, ale je jasné, že to by k výške hladiny pridalo len nejaký ten meter. Ja som tam mala aj vtáky? Už si nepamätám. :-) Som rada, že aspoň atmosféra sa páčila (aj štylistika, ale tá iste má ešte čo doháňať), v podstate o nič viac ani nešlo – len nejako atmosféricky vykresliť podobu sveta po získaní stacionárnej rotácie s Mesiacom. Ale má to silné odborné nedostatky, beriem, veď ani samotná stacionárna rotácia vraj pred zánikom Slnka dosiahnutá nebude.
21.02.2015
Peter Molnár (Posledný vzdušný pirát Zemplína)
Veď ja ťa chápem. :-) A náhodou, mne sa páči aj ten trik s mesiacom narúšajúcim výšku oceánov - vedecky vhodná výhovorka ! :-D Vtáctvo a ryby si tam mala, sú to najčastejšie spomínané živočíchy mimo ľudí. (Hoci vtáctvo spomínaš hlavne prostredníctvom vtáčích vajec a hniezd.) Chlapci podpichli Laili, že je mača, ale to pravdepodobne mysleli len prenesene. Ešte jednu výčitku by som nasmeroval voči dlhodobej odolnosti družice - ak civilizácia zanikla pred mnohými storočiami a magnetické pole takmer nejestvuje, nebola by tá družica už trošičku pripoškodená na snímanie a vysielanie záberov Zeme a kadejakých údajov ? ;-) (Chápem, že je možno na nejakej ďalekej dráhe alebo v nejakom Lagrangeovom bode, ale predsa len...) V skratke, nebola to zlá poviedka, ale v niečom sa dala urobiť aj trochu inak (hlavne to finálne odhalenie už nemalo taký... šmrnc...).
21.02.2015

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.