Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Isaac Asimov10,0
2.Frank Herbert10,0
3.Jan Hlávka10,0
4.Anton Stiffel10,0
5.Jana Plauchová10,0

Najlepšie

Por. Názov Hod.
1.Duna10,0
2.Enderova hra10,0
3.Mráz a hry10,0
4.Sailor Moon10,0
5.Tajomstvo dračej steny10,0

Najnovšie články

Po prvom slovenskom vydaní slávneho Hyperionu sa nového dočkali aj bratia češi. V poradí už piate vydanie Simmonsovho legendárneho románu, s jedinečnou obálkou od poľského výtvarníka Dark Crayona, prinieslo vydavateľstvo Argo v spolupráci s Tritonom!

Planeta9 vydáva drahokam v podobe Vodíkovej sonáty, ďalšieho románu z Kultúry od významného škótskeho autora Iaina M. Banksa!

V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)

Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!

Online časopis scifi.sk prichádza s výzvou na prijímanie poviedok do prvej antológie kvír fantastiky na Slovensku. V tejto chceme dať priestor zaujímavým hlasom, témam či autorstvu, ktoré bude mať takto priestor a šancu predostrieť vlastnú víziu tohto subžánru.

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Najnovšie recenzie

Do uzávierky Martinus Ceny Fantázie zostáva týždeň. My sa medzičasom ešte raz obzrieme za predošlým ročníkom. Tentoraz poviedky hodnotil viacnásobný úspešný súťažiaci Miro Švercel.

Túto trilógiu som si prečítala na odporučenie a neoľutovala som. Zhodnotím však len prvé dva diely, pretože zhruba v strede tretieho sa zmienené klady začnú vytrácať a s koncom nie som veľmi spokojná. Ostatne, koniec druhého dielu je veľmi uzavretý a čitateľ môže pokojne končiť aj ním.

V recenzii si rozoberieme druhý diel série Sága zelených kostí z od kanadskej autorky čínskeho pôvodu Fondy Lee.

Žánrových autorov je na druhom brehu Moravy ako maku a ich počet neustále rastie. Napriek tomu sa dvaja hrdinskí editori rozhodli ukázať, že aj u nás sa tvorí skvelá fantasy a sci-fi, a aby sa poviedky dostali k najväčšiemu počtu čitateľov, použili zbraň ťažkého kalibru – český preklad.

Po dlhých rokoch sme sa dočkali vôbec prvého preloženého románu od anglického matadora žánru Ramseyho Campbella. Aký je?

Lovecraft z Gemera, Lukáš Polák, nám ukuchtil hororové menučko. A nie, nie sú to tradičné gemerské guľky, lež chutná, strašidelná lahôdka...

Vaše hodnotenia

Aldeberan @Aldeberan
10
Mechanický pomaranč vo mne zanechá silný dojem zakaždým keď ho vidím. Ide o veľmi vydarené spoločenské sci-fi, ktoré zobrazuje dve časti spoločnosti, ktoré vždy boli a budú. Na jednej strane obyčajných grázlov, sadistov a zločincov, sociopatov, ktorí na spoločnosti vlastne ani neparazitujú skôr žijú vedľa nej občas do nej kopnú či bodnú len tak pre zábavu. Na druhej strane sa venuje tomu, čo by hipíci nazvali “the Man”. Bacharovi z väznice, čo vás hodí na samotku kvôli každej blbosti, prísnemu ministrovi vnútra, čo pošle na študentský protest vodné delá, dopravnému policajtovi, ktorý vás prehľadá konečník, lebo ste nevyhodili smerovku. Kubrick ten film natočil tak, aby nebolo jasné, kto je naozajstná obeť, či mladý sadistický zločinec alebo spoločnosť, ktorá ním trpí, na druhej strane ho vytvorila. Ja osobne to nevidím, moje primitívne východoeurópske oči viac sympatizujú s fízlami, ktorýnastolia poriadok, ako s rozmaznaným spraktom, ktorý mláti ľudí pre zábavu. Každopádne, majstrovské dielo.
cyberstorm @cyberstorm
10
Ak existuje v science fiction literatúre kniha, ktorá je manifestom Novej vlny, tak Ľavá ruka tmy by bola asi najvýznamnejším kandidátom. Kniha toľko krát oceňovaná, vyskutujúca sa vo väčšine rebríčkoch SF kníh na prvých pozíciách. Úprimne povedaná, ANO. Toto je vážna kniha, zaoberajúca sa spoločnosťou vzdialených planét, stojaca na sociológii a politike a nie na akčných scénach vesmírnych bitiek, možno troška pomalšia ale o to viac provokatívnejšia. Veď v 60-tych rokoch, kedy bola Amerika ešte celkom prudérnou krajinou, v nej otvorene rozoberá sexualitu! Le Guinová sa aj touto navždy zapísala do análov science fiction literatúry. 100%!!!
cyberstorm @cyberstorm
1
Jedna z najlepších space opier súčasnosti... Odhalený vesmír britského autora Alastaira Reynoldsa je pravou ukážkou toho, ako má vyzerať dospelo napísané vesmírne dobrodružstvo, pri ktorom máte naozaj pocit nepríjemnej stiesnenosti a reálnosti. Príbeh ktorý v určitom bode spojí osudy archeológa, dávno vymretej civilizácie, mladú ultranautku a prepojí ich s osudom ľudstva, stojí vskutku za prečítanie. Tajmostvo vymretých civilizácií. Prastaré zbrane. Galaktické vojny z na úsvite času. Nanotechnológie vutrhnuté z reťaze, či technlogické artefakty obrovskej moci. To všetko tu nájdete. Kniha (v tomto prípade knihy, lebo český vydavateľ rozdelil Odhalený vesmír do dvoch zväzkov) sa neskutočne rýchlo číta a ku koncu čitateľ začne ľutovať, že príbeh tak rýchlo skončil. Našťastie, autor vystaval okolo románu celý svet a pripopjil k nemu niekoľko ďalších kníh a poviedok, v ktorom líči boj ľudstva proti Zmarom. Skvelá voľba pre všetkých fanúšikov hard SF, kyberpunku, temne ladených príbehov a... space opery ;)
B.T. Niromwell @Niromwell
10
Grécka mytológia je odjakživa jedným z mojich obľúbených námetov. Keď sa k tomu ešte pridá čítavý, hravý jazyk, nový pohľad na známe osobnosti a udalosti a dotoho riadna dávka mágie, nie je sa čo čudovať, že som sa z tejto knižky veľmi tešila. Kirké je okrem iného sonda do života človeka a jeho prežívania najjednoduchších životných okamihov až po tie najneobyčajnejšie. Zaujímavo a účinne kombinuje všeobecný prehľad čiatteľa, ktorá zapája do budovania príbehu, a popritom vám rozšíri obzory. Táto knižka má všetko, okrem zbytočného pátosu!